Polskie Radio
Section05

Katarzyna Jankowska

"Sankofa. Nie zmarnuj życia", czyli o wejściu w dorosłość

Początek roku szkolnego i akademickiego to czas pośpiechu, podejmowania nowych wyzwań. W audycji mówiliśmy o tym jak dobrze rozpocząć naukę, zredukować poziom stresu i opanować nieuniknione kryzysy. Goście "Eureki" Magdalena Pajkowska i o. Tomasz Gaj, autorzy książki "Sankofa. Nie zmarnuj życia" dali też kilka rad dla rodziców nastolatków wchodzących w samodzielne życie. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci młodzież szkoła studenci rodzicielstwo

550 lat polskiego parlamentaryzmu

W 1468 roku król Kazimierz Jagiellończyk zwołał sejm w Piotrkowie Trybunalskim. O wydarzeniu tym Jan Długosz pisał w swoich rocznikach. W tym czasie tworzyły się koncepcje polityczne, które miały ugruntować parlamentaryzm. O wczesnym okresie systemu tworzenia władzy na ziemiach polskich, opowiedział Grzegorz Myśliwski z Instytutu Historycznego UW.
Zobacz więcej na temat:  Sejm parlament w Polsce historia Polski Władysław Łokietek Piotrków Trybunalski

Aleksander Sochaczewski - zapomniany malarz, niezłomna dusza

Zesłaniec syberyjski, urodzony w 1843 roku w Iłowie. Więzień 10 Pawilonu. Tuż po wybuchu powstania styczniowego, Aleksander Sochaczewski, zostal skazany na 20 lat pobytu na Syberii. Te bolesne doświadczenia zaowocowały między innymi cyklem obrazów, upamiętniających tamten okres w życiu artysty. Tym samym malarz zyskał miano narodowego kreatora pamięci o Sybirze.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość Syberia Powstanie Styczniowe HISTORIA