Polskie Radio
Section05

kino

Śladami Białego Królika. 157 lat temu wydano powieść "Alicja w Krainie Czarów"

Mija 157 lat od publikacji książki "Alicja w Krainie Czarów" – powieści, w której nic nie jest takie, jak nam się wydaje. Bowiem w Krainie Czarów, stworzonej przez Charlesa Lutwidge’a Dodgsona (tworzącego pod pseudonimem Lewis Carroll), nie obowiązują żadne reguły z realnego świata. Czy dzieło z 1865 roku jest odzwierciedleniem dziecięcej wyobraźni, czy może satyrą na świat dorosłych?
Zobacz więcej na temat:  Trójka bajki bajki dla dzieci bajka dzieciństwo Lewis Carroll KSIĄŻKA literatura książki dla dzieci serial Andrzej Sapkowski

Polska animacja "Airborne" bliżej nominacji do Oscara

- W trakcie festiwalu miałem sen, że zajmuję ósme miejsce, a i tak obudziłem się szczęśliwy. Natomiast jak już wstałem i przeczytałem maila, że film może w przyszłym roku powalczyć o największą nagrodę w przemyśle filmowym, to wręcz spanikowałem, zacząłem krzyczeć i trząsłem się. Nie potrafiłem tego tak do końca przyjąć do świadomości - mówił w "Poranku Dwójki" Andrzej Jobczyk, reżyser "Airborne", najlepszej animacji Short Shorts Film Festival Asia w Tokio.
Zobacz więcej na temat:  animacja Oscary reżyser Paweł Siwek FILM Dwójka

"F***ing Bornholm" w Karlowych Warach. "Dla mnie to największa nagroda"

– Jestem bardzo szczęśliwa, że możemy tę naszą festiwalową drogę rozpocząć od konkursu głównego, bo jest to dla nas olbrzymie wyróżnienie i satysfakcja. Film to niezmiernie trudna droga, u nas też tak było: pandemia, mały budżet, finansowanie filmu trwało bardzo wiele lat. Dla mnie to jest największa nagroda, czyli premiera w konkursie głównym dużego festiwalu klasy A. To prestiżowe i małe grono, więc czujemy też tremę – przyznaje reżyserka Anna Kazejak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka festiwal filmowy Czechy Karlove Vary Ryszard Jaźwiński muzyka filmowa Poznań FILM

"Kieślowski na nowo". Wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego w Międzyzdrojach

W ramach 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach pokazywana jest wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego, zatytułowana "Kieślowski na nowo". – To projekt dosyć stary, bo zrobiony na 25. rocznicę śmierci Krzysztofa. Stwierdziliśmy jednak, że skoro robimy festiwal poświęcony Kieślowskiemu, to chociaż we fragmencie pokażemy tę wystawę – opowiada w Trójce Andrzej Pągowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Międzyzdroje Piotr Firan Raf Uzar Paweł Turski Andrzej Pągowski Krzysztof Kieślowski plakat FILM Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

"Nienawidzę być aktorem". Bogusław Linda kończy 70 lat

W młodości był na ekranie wrażliwym buntownikiem, później stał się naczelnym twardzielem polskiego kina. Grał m.in. u Kieślowskiego, Holland, Zaorskiego, Wajdy i Pasikowskiego. - Nienawidzę być aktorem. Nie znoszę tego zawodu. Nie lubię go - zdradził w Programie 1 Polskiego Radia. Bogusław Linda, popularny aktor i reżyser, skończył właśnie 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska aktor aktorstwo reżyser Bogusław Linda

Festiwal Kina i Sztuki On Art – wakacje z ambitnym kinem plenerowym

70 filmów w 15 polskich miastach i 20 ciekawych lokalizacjach – już niebawem rozpocznie się 11. edycja Festiwalu Kina i Sztuki On Art. – Kwintesencją Festiwalu jest ogromna różnorodność filmów. Mamy biografie, wideo-arty, filmy dokumentalne i fabularne, krótkie i długie formy. Wspólnym mianownikiem jest sztuka – mówił w audycji "Trójka przed południem" Marcin Dumieński, organizator wydarzenia, które wystartuje w piątek 1 lipca i potrwa do 4 września. Imprezie patronuje radiowa Trójka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Piotr Firan FILM SZTUKA kino plenerowe film dokumentalny dokumenty patronat

Marcin Bortkiewicz: "Tonia" opowiada o moim dzieciństwie

Marcin Bortkiewicz to reżyser i scenarzysta, który bywał także aktorem. Debiutancki film pełnometrażowy, pt. "Noc Walpurgi" sprzed kilku lat został zauważony, był nagradzany. Nagradzano aktorkę, która wystąpiła w głównej roli w tym filmie, Małgorzatę Zajączkowską. Teraz powstał przepiękny poetycki film pt. "Tonia". To drugi film fabularny Marcina Bortkiewicza. Wcześniej powstały filmy krótkometrażowe, takie m.in. jak "Portret z pamięci" czy "Nauczanie początkowe". Niemniej ważne dla ich reżysera jest to, że jest ojcem czwórki dzieci i mężem Anny, psychiatry. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska aktor reżyser FILM alkoholizm dzieci dzieciństwo ojciec babcia rodzina alkohol

Bogusław Linda: człowiek, który zadał najważniejsze pytanie w polskim kinie

Zasłynął rolą, która na kolejnych 30 lat zdefiniowała odbiór jego osoby i aktorstwa. Inna sprawa, że nie uciekał od wizerunku twardziela, który z powodzeniem powielał w następnych filmach. Aż okazało się, że mówiąc "Bogusław Linda", myślimy: Franz Maurer z "Psów". Tymczasem Bogusław Linda ma w swoim dorobku wiele znakomitych ról, niezwykle odległych od tego skojarzenia. W końcu zagrał w "Psach", mając czterdziestkę na karku. Choć trudno w to uwierzyć, Bogusław Linda obchodzi siedemdziesiąte urodziny!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Bogusław Linda W POLSKIM RADIU Trójka

"Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego - najczęściej komentowane dzieło

W 1988 roku sensacją na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes stał się film "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. W tym samym roku na festiwalu w San Sebastian nagrody zdobył "Krótki film o miłości" tego reżysera. Oba były kinowymi wersjami telewizyjnych nowel należących do cyklu "Dekalog". Oficjalnie jego pierwszy odcinek wyemitowano 10 grudnia 1989 roku, jednak już wcześniej, 24 czerwca, TVP pokazała przedpremierowo inną część. Data premiery w tym wypadku jest więc umowna, może być jednak doskonałym pretekstem, aby przypomnieć sobie jedno z najważniejszych dokonań polskiej kinematografii.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Krzysztof Kieślowski W POLSKIM RADIU Trójka

PR24 "Obi-Wan Kenobi". Adamski: w pierwszych odcinkach byłem zażenowany scenami akcji

- Odnoszę wrażenie, że nie było tu dobrego reżysera do scen akcji - mówił o pierwszych odcinkach serialu "Obi-Wan Kenobi", Łukasz Adamski na antenie Polskiego Radia 24. - Byłem wręcz zażenowany kilkoma pościgami. To było tak ślamazarne, tak wolne - przyznał, dodając, że z każdym odcinkiem sceny akcji były coraz lepsze. Współprowadzącym audycję był Piotr Gociek.      
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 KULTURA FILM Piotr Gociek Łukasz Adamski

"Samiec Alfa". Czarna komedia o coachach

Określenie "dobra polska komedia" to nie oksymoron, czego dowodem jest wchodzący 24 czerwca 2022 na ekrany polskich kin film, "Samiec Alfa" - polska produkcja, która w niezwykle zabawny sposób w konwencji czarnej komedii opowiada o współczesnych mężczyznach. Kobiet nie ma na ekranie - pojawiają się tylko w rozmowach. Film jest opowieścią o kilku mężczyznach, którzy trafiają na specjalny kurs dla "samców alfa", po to, by mogli sobie lepiej radzić w związkach z kobietami - mówiła w audycji "Magazyn Bardzo Filmowy" prowadząca Joanna Sławińska. Gośćmi z okazji premiery kinowej filmu byli Mirosław Haniszewski (aktor wcielający się w rolę Lidera) i Katia Priwieziencew (współreżyserka, współscenarzystka filmu). 
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski komedia rozwój osobisty aktor aktorzy psychologia satyra reżyser