Polskie Radio
Section05

kobieta

ANALIZA Awaryjna antykoncepcja - co zmienia rządowy projekt? Na co uważać? Eksperci wyjaśniają

Rada Ministrów 24 stycznia przyjęła projekt zmiany ustawy o prawie farmaceutycznym, który umożliwia zakup tak zwanej pigułki "dzień po" bez recepty od 15. roku życia. Dokument jest dyskutowany przez Sejm, jego treść zaakceptowała dziś sejmowa Komisja Zdrowia. Publikujemy komentarze ekspertów i lekarzy, dotyczące stosowania antykoncepcji awaryjnej, oraz wypowiedzi pacjentek, które uświadamiają działanie pigułek "po", by obalić mity i pokazać, jak wiele napięć wywołuje ta kwestia.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dzieci młodzież społeczeństwo farmacja prawo polityka rodzina POLSKA dziecko antykoncepcja Przemysław Goławski infografika

Jak walczyć z bezpłodnością? Wypowiedzieli się lekarze. Debata w Episkopacie Polski

Aborcja, antykoncepcja, wczesna inicjacja seksualna prowadzą często do nieodwracalnych skutków dla zdrowia kobiet. Eksperci z dziedziny medycyny, ginekologii oraz socjolodzy podczas debaty zorganizowanej w Episkopacie Polski "W trosce o ochronę zdrowia prokreacyjnego kobiet" rozmawiali w poniedziałek, jak przeciwdziałać narastającej niepłodności czy kryzysowi demograficznemu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Episkopat Polski zdrowie dziecko aborcja

Rząd chce liberalizować prawo aborcyjne. Abp Gądecki wzywa do "opowiedzenia się za życiem"

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wystosował "Oświadczenie w kwestii aborcji". Wezwał w nim ludzi dobrej woli, by opowiedzieli się za życiem. Zaapelował także do parlamentarzystów i prezydenta Andrzeja Dudy, by "dali świadectwo troski o życie bezbronne, bo nienarodzone".
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA chrześcijaństwo wiara aborcja Kościół katolicki Episkopat Polski antykoncepcja ustawa rodzina społeczeństwo

Projekty ustaw dot. aborcji i pigułki "dzień po". Rzecznik KEP: niosą ze sobą śmierć

- Projekty ustaw dotyczące aborcji do 12. tygodnia i pigułki "dzień po" są porażające. Pod pozorem eufemistycznie brzmiących haseł niosą ze sobą śmierć, ponieważ życie człowieka zaczyna się w chwili poczęcia - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Episkopat Polski Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo aborcja społeczeństwo ustawa dzieci rodzina antykoncepcja

Tabletka "dzień po" bez recepty. Resort zdrowia: oddajemy kobietom prawo do decydowania o sobie

Oddajemy kobietom prawo do decydowania o sobie - podkreśliło Ministerstwo Zdrowia, nawiązując do projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, nad którym Rada Ministrów w środę zakończyła prace. Projekt przewiduje, że tabletka "dzień po" będzie dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Zdrowia antykoncepcja Donald Tusk

TYLKO U NAS Polka została biskupem Kościoła luterańskiego. Dlaczego nie jest to możliwe w Kościele katolickim?

Paulina Hławiczka-Trotman została pierwszą Polką konsekrowaną na biskupa w Kościele luterańskim. Funkcję tę pełnić będzie w Wielkiej Brytanii. Pierwsze wspólnoty protestanckie dopuściły kobiety do sprawowania urzędu pastora (nazywanego w Polsce księdzem) w USA już w połowie XIX wieku. W Europie proces ten postępował od pierwszej połowy XX wieku. Kościół katolicki konsekwentnie nie dopuszcza takiej możliwości. Czy może się to zmienić?
Zobacz więcej na temat:  protestantyzm Marcin Luter duchowieństwo Kościół katolicki Biblia wiara teologia ŚWIAT Europa

"Ciche bohaterki", "niewiasty z bronią w ręku". Kobiety w powstaniu styczniowym

Opiekowały się rannymi. Służyły jako kurierki. Zajmowały się dostarczaniem walczącym żywności i ubrań. Co więcej: uczestniczyły w krwawych bitwach. W 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego warto przypomnieć o znaczącej roli, jaką w tym powstańczym zrywie odegrały kobiety.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe 160. rocznica powstania styczniowego Rosja wspomnienie dokumenty HISTORIA