Polskie Radio
Section05

komedia

Pięć powodów, by w święta nie oglądać filmów o Kevinie (i jeden, żeby to zrobić)

Historie i postacie rodem z kreskówki, z bohaterem, któremu trudno współczuć, i rodziną, której nie da się polubić, a do tego mnóstwo motywów nieczytelnych dla współczesnego młodego widza... A jednak filmy o Kevinie to wciąż wielkie przeboje świątecznego kina familijnego. Co jest nie tak z tymi produkcjami i dlaczego mimo wszystko cieszą się popularnością?
Zobacz więcej na temat:  USA Boże Narodzenie święta HISTORIA historia Polski kino telewizja polsat

Marta Zgutczyńska: lubię komedię, ale nie lubię przypału

Marta Zgutczyńska to aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. Jej wielką pasją jest komedia, którą realizuje tworząc krótkie formy komediowe do internetu. - Opowiadam o mikroświecie dyskontów spożywczych, w którym obowiązują pewne zasady i dzieją się rzeczy, których doświadcza każdy z nas - mówi aktorka i twórczyni internetowa.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA aktor aktorstwo hobby Marta Hoppe Instagram

"Była osobą, która przynosiła uśmiech i wiarę, że wszystko będzie dobrze". Magda Kuydowicz wspomina Zofię Merle

Po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 85 lat odeszła znakomita aktorka Zofia Merle. Widzowie pamiętają ją przede wszystkim z komedii Stanisława Barei, jednak katalog jej ról jest o wiele szerszy: współpracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM TEATR Zofia Merle odeszli 2023 Stanisław Bareja Stanisław Tym STS Magda Kuydowicz Trójka

"1670": Polska szlachecka w krzywym zwierciadle (z odniesieniami do współczesności)

Na największej platformie streamingowej zadebiutuje komediowy serial historyczny "1670". Ta opowieść o szlachcicu, który marzy, by władać w "największym państwie świata, czyli Polsce", jest zarazem opowieścią o współczesności w kraju nad Wisłą.  Czy jesteśmy gotowi, by śmiać się z siebie ubranych w szlacheckie kontusze? 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA serial historia Polski Bartłomiej Topa Dawid Muszyński szlachta Tomasz Miara Trójka

Aleksander Fredro - humorysta i satyryk. "Ten humor odsłania zupełnie inne sensy"

- Zabawa konwencją jest u Fredry bardzo wyraźna, ale z drugiej strony tu i ówdzie przebłyskuje pewna taka wrażliwość libertyna raczej. Ten humor chwilami bywa bardzo dwuznaczny i odsłania zupełnie inne sensy. To też powoduje, że Fredro jest znacznie ciekawszy jako komediopisarz - mówił w Dwójce dr Patryk Kencki z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro humor literatura Jan Kanty Zienko KULTURA Dwójka

"Albertusy" - anonimowe komedie o wiejskim inteligencie sprzed kilkuset lat

- Nazwa "albertusy" pochodzi od imienia bohatera tych dramatów. Co najmniej trzy takie teksty można znaleźć w nurcie komedii plebejskiej powstałej pod koniec XVI wieku i trwającej jeszcze na początku kolejnego stulecia - mówił w Dwójce prof. Dariusz Chemperek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek dramat pisarze i poeci literatura TEATR spektakl Dwójka KULTURA Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego

"Sami swoi. Początek". – Jestem pełen obaw – mówi ekspert zapowiadanym prequelu kultowej trylogii

"Sami swoi", "Nie ma mocnych", Kochaj albo rzuć" to kultowa komediowa trylogia opowiadająca o perypetiach dwóch zwaśnionych rodzin repatriantów ze wschodu: Pawlaków i Karguli. Teraz powstaje ich prequel mający pokazać początki konfliktu, który bawił kilka pokoleń Polaków. Czy jednak produkcja wyreżyserowana przez Artura Żmijewskiego dorówna oryginalnym filmom Sylwestra Chęcińskiego?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA premiera FILM Artur Żmijewski Sylwester Chęciński Adam Bobik Karol Dziuba Katarzyna Cygler Artur Cichmiński Trójka

Franciszek Zabłocki - typowy intelektualista swojej epoki

- Wokół króla Stanisława Augusta skupiło się wielu naukowców, intelektualistów, arystokratów z Czartoryskimi na czele. Byli oni też mecenasami Franciszka Zabłockiego, który pochodził z Wołynia, nie z jakieś prestiżowej rodziny - mówiła prof. Jagoda Hernik-Spalińska w audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego dramat Franciszek Zabłocki Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka literatura oświecenie KULTURA Polska Akademia Nauk

Największy polski komediopisarz w muzeum, czyli wystawa "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze"

W Muzeum Teatralnym otwarto wystawę "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze" poświęconą największemu polskiemu komediopisarzowi, a właściwie – sześciu pierwszym komediom z tzw. okresu lwowskiego, czyli z lat 1822-1835. Można na niej obejrzeć pamiątki związane z samym twórcą, ale także ze spektaklami i aktorami na przestrzeni wieków.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Aleksander Fredro wystawa Muzeum Teatralne Michał Żołądkowski Trójka

"Małżeństwo z kalendarza" Franciszka Bohomolca - walka fraka z kontuszem

- Bohomolec miał już pewne doświadczenie, bo pisał dla Collegium Nobilium, czyli teatru prowadzonego przez pijarów w Warszawie. Były to bardzo udane sztuki. Zainspirowany przez Stanisława Augusta napisał opartą na prostym pomyśle komedię "Małżeństwo z kalendarza" - mówił Rafał Węgrzyniak w pierwszej po wakacyjnej przerwie audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski."
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dramat Franciszek Bohomolec Małgorzata Szymankiewicz Stanisław August Poniatowski Teatr Narodowy w Warszawie TEATR Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego

PR24 "Kropla kolorowego atramentu" w szarej codzienności. Festiwal lekkiej kultury w Płocku

- Wyniki badań stanem psychicznym młodzieży są bardzo złe. Myślę, że jeżeli możemy wlać kroplę kolorowego atramentu do mętnej szaro-czarnej kultury i zmienić jej obraz o parę procent na bardziej pozytywny, to to jest dobry kierunek - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleksander Pietrzak, współorganizator i dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuki Pozytywnej w Płocku.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska FILM TEATR kabaret

230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry. Dziennikarze Programu 1 czytali dzieła poety [POSŁUCHAJ]

Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Aleksandra Fredry - najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety. Obchodzimy w nim 230. rocznicę urodzin twórcy. Z tej okazji 20 czerwca na antenie Programu 1 wyemitowaliśmy okolicznościowe materiały związane z życiem i twórczością mistrza komedii. Ponadto z dziełami Fredry zmierzyli się dziennikarze radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro Rok Aleksandra Fredry literatura poezja