Polskie Radio
Section05

komunizm

"Międzynarodówka" w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. ZTM skierował pismo do armatora

Łukasz Majchrzyk z Zarządu Transportu Miejskiego: "wysłaliśmy do armatora wiślanego promu pismo, w którym wzywamy do wyjaśnienia sytuacji, do której doszło 1 sierpnia". Zachowanie armatora turystycznego promu Słonka, który podczas uroczystej parady statków na Wiśle odtwarzał "Międzynarodówkę" wzbudziło falę krytyki m.in. ministra edukacji Przemysława Czarnka, a także byłego prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Powstanie Warszawskie Wisła

IPN odnalazł ludzkie szczątki w miejscu dawnego więzienia Karno-Śledczego Warszawa III, tzw. "Toledo"

W miejscu dawnego więzienia Karno-Śledczego Warszawa III, tzw. "Toledo", na warszawskiej Pradze, zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł szczątki jednej osoby. To prawdopodobnie ofiara terroru komunistycznego - poinformował PAP w poniedziałek Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA IPN Krzysztof Szwagrzyk archeologia Żołnierze Wyklęci Warszawa bezpieka

Na cmentarzu pod Petersburgiem zniknął pomnik ku czci Polaków - ofiar stalinizmu. To kolejny taki przypadek

Z cmentarza w Lewaszowie w rejonie Petersburga zniknął pomnik poświęcony Polakom - ofiarom stalinowskich zbrodni. Informację potwierdził Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu Grzegorz Ślubowski. To kolejne miejsce w Rosji, poświęcone martyrologii narodu polskiego, w którym nie ma już informacji o zbrodniach popełnionych na Polakach przez stalinowski reżim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa HISTORIA polityka Polonia Petersburg Rosja stalinizm Kreml zbrodnie sowieckie

ANALIZA Prorosyjscy europosłowie bronią interesów Moskwy. Połowa KE z komunistyczną przeszłością

- Dzisiaj Platforma to jest po prostu dawna komuna - ocenił wicepremier Jarosław Kaczyński. Przypomniał, że jest wielu działaczy, którzy bronią ubeków. Jednym z przykładów takich działań jest poparcie działaczy postkomunistycznych dla rezolucji w PE dot. komisji ds. rosyjskich wpływów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska polityka Parlament Europejski Platforma Obywatelska

Leszek Kołakowski: "kultura Europy nie może istnieć bez chrześcijaństwa"

Był jednym z najwybitniejszych polskich filozofów i człowiekiem pozornie pełnym sprzeczności. W czasach młodości zagorzały marksista, który następnie zdał sobie sprawę z marności tej ideologii i dokonał jej krytyki w monumentalnych "Głównych nurtach marksizmu". Przestrzegał Europę, że jej kultura nie może istnieć bez osoby Jezusa Chrystusa.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Leszek Kołakowski filozofia marksizm chrześcijaństwo Oxford

78. rocznica obławy augustowskiej. Na Suwalszczyźnie rozpoczynają się obchody

W sobotę rozpoczynają się obchody 78. rocznicy obławy augustowskiej. Instytut Pileckiego przygotował dla mieszkańców Suwalszczyzny szereg wydarzeń. Będzie to między innymi gra terenowa inspirowana Komitetem Poszukiwawczym Ofiar Obławy Augustowskiej przygotowana przez Młodzieżową Radę Instytutu.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska historia Polski II wojna światowa Armia Czerwona POLSKA społeczeństwo

Szef Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie: w pierwszym roku działalności odwiedziły nas tysiące gości

- W pierwszym roku działalności Muzeum Ofiar Komunizmu odwiedziło nas tysiące gości, od uczniów i nauczycieli, do świadków komunizmu - powiedział prezes placówki Andrew Bremberg, podsumowując pracę otwartego w 2022 r. waszyngtońskiego muzeum. Jak dodał, powstałe przy polskim wsparciu muzeum skutecznie wypełnia misję uświadamiania młodych Amerykanów o niebezpieczeństwach tej ideologii i tyranii.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Waszyngton historia Polski muzeum

Czerwiec '56. Prezydent Duda: testament robotników Poznania to jedno ze źródeł suwerennej Polski

"Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na obchodach 67. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Dziękuję Państwu za pielęgnowanie pamięci o robotnikach, którzy 28 czerwca 1956 roku wyszli z tutejszych zakładów, by zaprotestować przeciw komunistycznemu reżimowi" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście w 67. rocznicę robotniczych protestów w czerwcu 1956 r. w stolicy Wielkopolski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Poznań Andrzej Duda Czerwiec 1956 robotnicy historia Polski protest PRL Poznań 1956 strajki