Polskie Radio
Section05

komunizm

Muzeum Ofiar Komunizmu. Prezes PFN: przestrzeń do dialogu, edukacji i prezentacji polskiej historii

- Chodziło nam, aby opisać komunizm i przedstawić go w sensie globalnym w jego różnych wariantach. Ponieważ Polska Fundacja Narodowa jest jednym z największych darczyńców tej instytucji to chcieliśmy, żeby ten wątek polski był najbardziej wyeksponowany - przyznał w rozmowie z Polskim Radiem 24 dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna muzeum historia Polski

Otwarcie Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie. Dr Zarzecki: chcemy opowiadać o Polsce jako o kraju nadziei

- Nie chcemy, aby Polska była pojmowana jako wielkie cmentarzysko, jako ofiara tyrani, ofiara komunizmu. Chcemy opowiadać o Polsce jako o kraju nadziei, który potrafił się w tym mrocznym okresie zmobilizować - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Zarzecki (prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka Waszyngton Polska Fundacja Narodowa

NASZ WYWIAD Prokurator IPN: esbecka prowokacja wymierzona w ks. Popiełuszkę bez przedawnienia

- Prowokacja na Chłodnej była wynikiem szeregu działań nie tylko funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych, ale też i propagandystów tamtych czasów - mówił prokurator Andrzej Pozorski w rozmowie z Portalem Polskiego Radia. - Mam nadzieję, że sprawa ponownie trafi na wokandę jeszcze w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL totalitaryzm Solidarność służba bezpieczeństwa Kościół katolicki

Jan Parys o roli Rosji 30 lat temu i dziś: znów jest naszym problemem

- Wtedy Rosja była osłabiona i rezygnowała z ekspansji. Jak się okazało – chwilowo. Teraz znowu przystąpiła do ekspansji w momencie, kiedy rozwinęła się gospodarczo i ma więcej pieniędzy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski rząd Polityka zagraniczna Polski Rosja NATO HISTORIA Wydarzenia Polskie Radio 24 Jan Parys POLSKA polityka

Telewizja w czasie PRL. Prof. Pleskot: to medium traktowano siermiężnie, jako pas transmisyjny

- Przez całą epokę PRL-u mieliśmy leninowską propagandę, gdzie telewizja - podobnie jak prasa i radio - była traktowana jak pas transmisyjny od elit do mas. Był "Dziennik Telewizyjny", były programy publicystyczne, a także "Polska Kronika Filmowa". To medium traktowano siermiężnie - mechanicznie - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Patryk Pleskot. 
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski Polskie Radio 24 telewizja

Piotr Dmitrowicz o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: komuniści odebrali ją jako swój sukces

- Już po zakończeniu pielgrzymki powstawały raporty. Oni odbierali pielgrzymkę jako swój wielki sukces. Uważali, że nie stało się nic - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk oraz dyrektor Muzeum JPII i Prymasa Wyszyńskiego. Odniósł się tym samym do postawy komunistów podczas i po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II pielgrzymka PRL historia Polski HISTORIA Wydarzenia Polskie Radio 24 POLSKA Piotr Dmitrowicz społeczeństwo

Konfederacja Polski Niepodległej – historia i przesłanie dla współczesności

Współzałożona w 1979 roku przez Leszka Moczulskiego Konfederacja Polski Niepodległej była pierwszą po ponad trzydziestu latach partią polityczną mającą charakter opozycyjny wobec władzy. O historii, działalności i przesłaniu dla współczesności jednej z ważniejszych organizacji opozycyjnych PRL w "Klubie Trójki" mówił dr Grzegorz Wołk, badacz najnowszej historii Polski, przygotowujący książkę na temat działalności Konfederacji Polski Niepodległej.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Trójka piotr gontarczyk Konfederacja Polski Niepodległej (KPN) PRL historia Polski Leszek Moczulski Solidarność opozycja kpn

W Muzeum w Warszawie można obejrzeć pamiątki po rotmistrzu Pileckim. Są m.in. ryngraf i broszka

Ryngraf, książeczka, zdjęcie oraz broszka ze znakiem zodiaku - te pamiątki po rotmistrzu Witoldzie Pileckim można oglądać w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wypożyczyła je córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. 25 maja mija 74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki PRL stalinizm II wojna światowa Warszawa muzeum

W Muzeum w Warszawie można obejrzeć pamiątki po rotmistrzu Pileckim. Są m.in. ryngraf i broszka

Ryngraf, książeczka, zdjęcie oraz broszka ze znakiem zodiaku - te pamiątki po rotmistrzu Witoldzie Pileckim można oglądać dziś w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wypożyczyła je córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. Dziś mija 74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA społeczeństwo Witold Pilecki PRL stalinizm II wojna światowa mazowieckie regiony Warszawa muzeum