Polskie Radio
Section05

Kraków

Rośnie zainteresowanie węgierskich turystów zimowym wypoczynkiem w Polsce

Ciekawa oferta, umiarkowane ceny, nowoczesne obiekty i smaczna kuchnia - powodów, dla których zagraniczni turyści wybierają wypoczynek w Polsce jest naprawdę sporo. Tej zimy szczególnie przekonujące okazały się one dla turystów z Węgier, którzy nie tylko licznie zdecydowali się odwiedzić Zakopane i Kraków, ale też chętnie sięgali do portfeli, płacąc za nocleg więcej niż rodzimi turyści - wynika z analizy ekspertów platformy Nocowanie.pl.
Zobacz więcej na temat:  turystyka Zakopane Węgry Czechy Trójmiasto

Wielki finał Cavaliada Tour 2023/2024 w Krakowie!

Wielkie święto jeździeckie zawitało do Krakowa! W kolejnej odsłonie Cavaliady startują zawodnicy z 17 państw, a pula nagród przekracza milion złotych! Jeźdźcy rywalizują w rankingach: CAVALIADA Tour, CAVALIADA Dressage Tour, ORLEN Driving Tour, TRAF Eventing Tour, CAVALIADA Future, CAVALIADA Open Tour. Wydarzenie w Krakowie odbywa się w dniach 22-25 lutego 2024 roku. Patronem medialnym jest Program Pierwszy i Program Trzeci Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Cavaliada CAVALIADA Tour zawody koń konie jeździectwo Trójka

Twórcze myślenie i zadawanie pytań. Profesor Andrzej Bednarczyk w reportażu "Moi mistrzowie" [POSŁUCHAJ]

Polski malarz, rzeźbiarz, rysownik i grafik - ciekawość świata, twórcze myślenie i zadawanie pytań wyniósł przede wszystkim ze swojego rodzinnego domu. Prof. Andrzej Bednarczyk w reportażu pt. "Moi mistrzowie" autorstwa Moniki Chrobak. Zachęcamy do wysłuchania!
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak Trójka Andrzej Bednarczyk Akademia Sztuk Pięknych SZTUKA pr poleca

Granty Rektora AGH przyznane. Wyróżniono m.in. drukowanie czekolady i biżuterię z odpadów

Projekty studenckich kół naukowych AGH w Krakowie otrzymały fundusze na rozwój - Granty Rektora. Dofinansowanie łącznie wynosi 1,5 miliona złotych. To duży zastrzyk finansowy dla rozwoju młodych naukowców i ich projektów, jak drukowanie czekolady czy produkcja biżuterii z odpadów. Wybrano też projekty strategiczne. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka studenci edukacja NAUKA ekologia czekolada recykling

Teatr Groteska w Krakowie zaprasza dzieci na spektakle i warsztaty

W krakowskim Teatrze Groteska rozpoczyna się prawdziwa uczta dla miłośników teatru w każdym wieku. Dyrektor tegoż teatru, Karol Suszczyński, w rozmowie z Polskim Radiem Dzieciom zdradza, że na widzów w czasie ferii zimowych, czeka wiele fascynujących spektakli, które zachwycą zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. - Teatr Groteska to miejsce, które otwiera drzwi do niezwykłych światów teatru dla każdego z nas" usłyszymy w załączonej audycji.
Zobacz więcej na temat:  TEATR spektakle dla dzieci Ferie zimowe kultura dla dzieci

Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej - co najchętniej fotografowała poetka?

Agnieszka Osiecka szeroko jest znana ze swojej twórczości poetyckiej, nie wszyscy jednak wiedzą, że jej pasją była także fotografia. - Osiecka nie upubliczniania swoich zdjęć traktowała fotografię jako narzędzie do przyglądania się innym - mówi Maria Anna Potocka, kurator wystawy i dyrektor MOCAK. Zdjęcia poetki można podziwiać na wystawie "Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Agnieszka Osiecka fotografia wystawa Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Autostrada A4 Katowice-Kraków. Zarządca drogi: podwyżki opłat za przejazd od 1 kwietnia

Wprowadzenie od 1 kwietnia br. podwyżek opłat za przejazd płatną autostradą A4 Katowice - Kraków zapowiedział 30 stycznia jej koncesjonariusz. Opłaty na każdej bramce mają wynieść po 16 zł dla aut osobowych (dotąd 15 zł) i po 49 zł dla pojazdów pozostałych kategorii (dotąd 46 zł).
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online drogi autostrady autostrada a4 małopolskie opłaty Katowice GDDKiA

Julian Antonisz. Filmowiec, który bawił się konwencjami

 - Film go interesował pod warunkiem, że będzie autentycznym dziełem artysty, czyli to nie może być kopia stworzona przez kamerę, tylko musi być ręcznie wykonany przez autora - wspominała w Polskim Radiu Malwina Antoniszczak, córka artysty. 37 lat temu, 31 stycznia 1987 roku, zmarł Julian Antonisz, plastyk i twórca filmów animowanych. Uwielbiał bawić się konwencjami, lubił pastisz i absurd, co nie wykluczało refleksji nad pokracznym, brzydkim światem komunizmu.
Zobacz więcej na temat:  FILM animacja artysta wynalazcy PRL HISTORIA film polski fotografia muzyka filmowa

TYLKO U NAS Drogowcy kontra zima. Dlaczego łatanie dziur nawet w mroźne dni jest dziś standardem?

Nie od dziś wiadomo, że okres zimowy nie służy nawierzchniom dróg. Ujemne temperatury w nocy i dodatnie w ciągu dnia powodują, że nawierzchnie ulic ulegają szybszej degradacji. Dla kierowców to koszmar. Drogowcy już nie czekają z łataniem dziur do wiosny, jak kilkanaście lat temu. Sprawdziliśmy, dlaczego ruszają do pracy nawet w czasie mrozów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdynia Lublin GDDKiA drogi