Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

"Foto z misiem" na jubileusz białego misia z Podhala

Zakopiański miś - symbol Podhala, ulubieniec turystów, bohater milionów zdjęć. Miś nie ocenia, kocha każdego. Fotografowali się z nim biedni i bogaci, mali i wielcy, starzy i młodzi. Podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego zaprezentowana została książka "Foto z misiem", której autorkami są Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Miś Zakopane literatura Podhale fotografia góry turystyka wakacje pamiątki muzeum

"Duchy z miasteczka Demmin". Orbitowski: świadectwo niemieckiego gospodarowania pamięcią

- Nie miałem wcześniej dostępu do niemieckiej perspektywy tragedii 1945 roku, gdy Armia Czerwona wkroczyła do Niemiec. Z tego powodu uważam książkę Vereny Kessler za bardzo pouczającą. Także w kategoriach prostej i pięknej opowieści - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który razem Piotrem Goćkiem zrecenzował powieść "Duchy z miasteczka Demmin". 
Zobacz więcej na temat:  literatura czytelnictwo Niemcy II wojna światowa

Śladami Białego Królika. 157 lat temu wydano powieść "Alicja w Krainie Czarów"

Mija 157 lat od publikacji książki "Alicja w Krainie Czarów" – powieści, w której nic nie jest takie, jak nam się wydaje. Bowiem w Krainie Czarów, stworzonej przez Charlesa Lutwidge’a Dodgsona (tworzącego pod pseudonimem Lewis Carroll), nie obowiązują żadne reguły z realnego świata. Czy dzieło z 1865 roku jest odzwierciedleniem dziecięcej wyobraźni, czy może satyrą na świat dorosłych?
Zobacz więcej na temat:  Trójka bajki bajki dla dzieci bajka dzieciństwo Lewis Carroll literatura książki dla dzieci kino serial Andrzej Sapkowski

Ulrich Hub: pisanie dla dzieci daje wolność

– Pisanie dla dzieci daje wolność. Dzieci są odbiorcami bardzo wymagającymi i czerpią z książek dużo więcej, niż ja potrafię w nich zawrzeć – powiedział w "Zagadkowej niedzieli" Ulrich Hub, pochodzący z Berlina autor książek dla najmłodszych, którego ostatnim dziełem jest "Kulawa kaczka i ślepa kura".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieci KULTURA dzieciństwo literatura zwierzęta książki dla dzieci

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

Ludowość i nowoczesność ze szczyptą zaradności. Polskie meblarstwo 1945-1970

Polskie meblarstwo z okresu PRL zachwyca do dzisiaj, nie tylko ekspertów i miłośników stylu vintage. W książce "Polskie meble 1945-1970. Idee i rzeczywistość" znajdziemy opis procesu narodzin i rozkwitu polskiego powojennego meblarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem jego ludowych korzeni. O publikacji w audycji "Trójka przed południem" opowiedziała jej autorka Anna Kostrzyńska-Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Piotr Firan design wzornictwo Stanisław Witkiewicz PRL SZTUKA

"Latem chcę wrócić do historii, która uczy nas przyszłości". Szef rządu zachęca do czytania

- W lecie chciałbym wrócić do historii, która uczy nas przyszłości - mówił w swoim podcaście premier Mateusz Morawiecki, polecając wakacyjne lektury. Jego zdaniem warto przeczytać książki "Lunatycy. Jak Europa poszła na wojnę w roku 1914" Christophera Clarka i "Wynalezienie Europy Wschodniej" Larry'ego Wolffa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Europa literatura wakacje wakacje 2022 HISTORIA

Anna Król: Big Book Festival to literackie laboratorium

- Co roku mamy motto, a tegoroczne hasło "Do widzenia, do jutra" jest nieco przewrotne. Odnosi się ono do 10. rocznicy festiwalu, zamykamy pewne realizacje. Równocześnie mamy poczucie, że przez te 10 lat zmienił się obraz literatury, także trochę dzięki nam. Powstało kilka innych niż nasza ciekawych imprez literackich, udało się pokazać, że obcowanie z literaturą jest ciekawym sposobem spędzania czasu - mówiła w Dwójce Anna Król, dyrektor i pomysłodawczyni Big Book Festivalu.
Zobacz więcej na temat:  literatura Jakub Jamrozek Dwójka książki

"W stronę Seretu". Wiesław Helak: moje marzenie stało się faktem

- Przystępując do pisania miałem okres wojenny w pamięci jako pewien rodzaj marzenia: żeby dotrzeć i dać swój mały głos do tego okresu. W trakcie pisania »Nad Zbruczem« to stało się faktem. Nie miałem planu na następne części, czyli na "Górę Tabor" i "W Stronę Seretu", ale wiedziałem, że to musi być kontynuacja - mówił w Polskim Radiu 24 prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy Wiesław Helak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert literatura książki HISTORIA czytelnictwo