Polskie Radio
Section05

książki

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 208 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa klęska żywiołowa lato literatura historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia słońce Lord Byron

Patrick Leigh Fermor. Na czym polega fenomen jego książek i pieszych wędrówek?

"Zmienić scenerię; porzucić Londyn i Anglię i wyruszyć przez Europę niby włóczęga - lub jak znamiennie sformułowałem to na własny użytek, niczym pielgrzym lub pątnik" - takie postanowienie podejmuje osiemnastolatek Patrick Leigh Fermor.
Zobacz więcej na temat:  Europa literatura podróże podróże zagraniczne pisarze i poeci Dorota Gacek Patric Leigh Fermor Dorota Kozińska Marek Zagańczyk Dwójka

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska KSIĄŻKA książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

Nowy "Radiobook": Stendhal - "Lamiel" cz. I [POSŁUCHAJ]

Powieść "Lamiel" Stendhal pisał przez wiele lat. Nigdy jej nie ukończył. Książka została opublikowana kilkadziesiąt lat po śmierci autora. Tytułowa bohaterka to "harde dziecko ludu o niepodległych instynktach, wcielenie kaprysu i woli, ciekawości i znudzenia". W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" "Lamiel" w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego czyta Krzysztof Gosztyła. Nagranie pochodzi z 1996 roku.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca

"Nocna zmiana" - książka o singielce w Londynie. "Kobiety nakładają na siebie niesamowite ciśnienie"

W "Poranku Dwójki" - "Nocna zmiana". To tytuł najnowszej książki polskiej poetki i artystki mieszkającej obecnie w Wielkiej Brytanii - Anny Bas. Autorka zdradziła w Programie 2 Polskiego Radia, że główna bohaterka jest efektem jej obserwacji i przemyśleń, które miała, mieszkając przez wiele lat za granicami Polski.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Londyn Anna Bas

"Stroiciel fortepianów": tajwańska opowieść o samotności, żałobie, tabu i sile muzyki

- Zostałem sam. Odeszli kolejno matka, brat, niecały rok temu ojciec. Mam 60 lat, nie mam rodziny, nie mam nikogo. Ta powieść to w pewnym sensie także moja historia, człowieka, który godzi się z samotnością, który przez całe życie nie mógł być tym, kim chciał - mówi Chiang-Sheng Kuo, tajwański pisarz, który za książkę wydaną w 2020 roku otrzymał w swym kraju najważniejsze nagrody literackie i zyskał międzynarodowe uznanie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Chiang-Sheng Kuo KSIĄŻKA literatura Tajwan KULTURA

Imieniny Jana Kochanowskiego. Co ciekawego na literackim pikniku Biblioteki Narodowej?

Już niedługo Imieniny Jana Kochanowskiego, czyli literacki piknik Biblioteki Narodowej. Dwunasta edycja wydarzenia poświęcona będzie twórczości Czesława Miłosza. - Ogród Krasińskich staje się salonem literackim w najlepszym tego słowa znaczenia. Ma zalety pikniku, także zalety spotkania w przyrodzie, ale bardzo kulturalnego - mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka literatura malarstwo Imieniny Jana Kochanowskiego Jan Kochanowski Tomasz Makowski Michał Piwowarek

Piotr Kofta: zawsze czułem się pisarzem, który zajmuje się czymś innym

- Zegar tyka. Gdy wydawałem moje dwie pierwsze książki, byłem młodym człowiekiem. Teraz już nie jestem. Po prostu uznałem, że raz kozie śmierć. Albo się uda, albo się nie uda. Nie mam już nic do stracenia, więc idę w to – mówił w Dwójce Piotr Kofta, autor wydanego właśnie zbioru opowiadań pt. "Lejek (wariacje)".
Zobacz więcej na temat:  literatura literatura polska Piotr Kofta opowiadanie proza Małgorzata Szymankiewicz KSIĄŻKA KULTURA Dwójka

Prof. Michał Rusinek i "Nadbagaż", czyli felietony z podróży oraz opowieści o języku

- Uświadomiłem sobie, że z różnych względów sporo podróżuję. Mam sporo tak zwanych wyjazdów służbowych. (...) Jakoś nigdy nie klasyfikowałem ich jako podróży - opowiada prof. Michał Rusinek. Literaturoznawca, tłumacz i wykładowca wydał ostatnio książkę "Nadbagaż". W rozmowie z Mateuszem Adamczykiem natomiast nie tylko opowiedział o tej książce, ale też podzielił się spojrzeniem na najnowszą polszczyznę.
Zobacz więcej na temat:  Michał Rusinek Mateusz Adamczyk Trójka literatura język polski język ojczysty