Polskie Radio
Section05
kultura hp

Monumentalne dzieło Alesia Puszkina wystawiane w Warszawie. Dyrektor CSW przypomina historię obrazu

W Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie oglądać można jedno z ważniejszych, choć niedokończonych, dzieł Alesia Puszkina, zmarłego w tym roku białoruskiego artysty, opozycjonisty i dysydenta. - To obraz powstający od ponad 20 lat, tylko w dniach kolejnych rocznic ogłoszenia białoruskiej niezależności - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor CSW dr Piotr Bernatowicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Monika Małkowska malarstwo

PR24 Fizyka spotyka filozofię. Yolik Nal o swoim "Multiversum" w CSW Zamek Ujazdowski

- Wystawa jest zainspirowana teorią multiversum i teorią autosymulacji rzeczywistości z fizyki kwantowej, ale to nie jest wystawa o fizyce; ta wystawa jest trochę filozoficzna - mówiła w Polskim Radiu 24 artystka Yolik Nal, autorka "Multiversum" prezentowanej w Centrum Sztuki Współczesnej w ramach cyklu "Project Room". Dyrektor tej instytucji Marek Skierski mówił też, czym jest ten cykl dla młodych twórców.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler KULTURA rzeźba malarstwo Centrum Sztuki Współczesnej

"Herbert. Rekonstrukcja poety". Artystyczne widowisko w rocznicę śmierci twórcy Pana Cogito

Biuro "Niepodległa" zaprasza na niezwykły koncert "Herbert. Rekonstrukcja poety". Widowisko upamiętni twórcę Pana Cogito, Zbigniewa Herberta, w 25. rocznicę jego śmierci. Jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia, oprócz muzycznych interpretacji utworów poety na scenie zobaczymy także m.in. felietony przypominające życiorys Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz Zbigniew Herbert KULTURA

Wizjoner, pasjonat, ojciec op-artu. O wystawie dzieł Victora Vasarely'ego

Victor Vasarely to artysta, który swoimi dokonaniami wyprzedził epokę, odkrywając fascynujące związki między sztuką a nauką. Jego iluzjonistyczne prace pokochały ikony muzyki i mody, takie jak Dawid Bowie czy Yves Saint Laurent. Do 5 sierpnia kolekcję prac Vasarely’ego można oglądać na wystawie "Victor Vasarely. Nieskończona geometria" w domu aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wystawa Warszawa malarstwo Tomasz Miara KULTURA

Festiwal "Dwa Brzegi": spotkania ze sztuką po obu stronach Wisły

Wielkimi krokami zbliża się początek siedemnastej edycji festiwalu "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym i Janowcu. Przez tydzień (29 lipca – 6 sierpnia) uczestnicy będą mogli zapoznawać się z kultowymi produkcjami i filmami nagradzanymi m.in. w Cannes i Gdyni, a przy okazji obejrzeć nowe dzieła cenionych twórców. Festiwal to jednak nie tylko filmy, ale też atrakcje związane z innymi dziedzinami sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Ryszard Jaźwiński kino kino plenerowe Dwa Brzegi

Patriota, który umiłował lasy. Opowieść o Adamie Lorecie na wielkim ekranie

Swoją premierę miał niedawno film o Adamie Lorecie, pierwszym dyrektorze Lasów Państwowych. Produkcja "Loret – leśnik z charakterem" przypomina życiorys jednego z wielkich polskich wizjonerów. Loret był patriotą, który między innymi bronił polskich lasów przed nadmierną eksploatacją. Jego losy pozostają do dziś nieznane.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara film polski Lasy Państwowe KULTURA

Wejść w dialog z Szekspirem. Przygotowania do 27. Festiwalu Szekspirowskiego

– Szekspir, zdaje się, jest przez młodych reżyserów dosyć niepoważany, uważany za "dziadersa". (...) Ale jakby pogrzebać głębiej, to od Szekspira można się wspaniale odróżnić i wejść z nim w dialog – mówiła w audycji "W antrakcie" dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i 27. Festiwalu Szekspirowskiego Agata Grenda. Impreza rozpocznie się 26 lipca i potrwa do 6 sierpnia; na uczestników czekać będzie m.in. dziesięć premierowych spektakli.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka KULTURA William Szekspir festiwal szekspirowski

"Grupa Pileckiego" – historia współpracowników rotmistrza na wielkim ekranie

W pracy nad inscenizowanym filmem dokumentalnym "Grupa Pileckiego" autorom przyświecał jeden ważny cel: przybliżyć sylwetki ostatnich współpracowników rotmistrza Witolda Pileckiego, ich bohaterskie działania oraz wydarzenia, które powiązały ich losy. – Chcieliśmy zawrzeć w nim wątek ludzki, próbę opowiadania historii przez pryzmat człowieka – mówi w "Trójce do trzeciej" reżyser obrazu, Grzegorz Juchiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz historia Polski Witold Pilecki kino film polski film dokumentalny KULTURA

Jedno miasto – wiele opowieści. Artystyczna historia Wilna na wystawie w Krakowie

W Muzeum Narodowym w Krakowie do 4 września można podziwiać wystawę "Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści"  Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie z okazji 700-lecia Wilna; prezentuje prace wileńskich artystów przechowywane w polskich i litewskich instytucjach dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Miara Muzeum Narodowe w Krakowie Wilno muzeum wystawa Kraków