Polskie Radio
Section05

KULTURA

Przemysław Bluszcz o sile kultury i jej znaczeniu dziś

– Ten utwór bardzo mi się zrymował z czasami, w których teraz żyjemy. To dla mnie przedziwne, że coś, co jakiś intelektualista napisał siedemdziesiąt parę lat temu, nagle tak się rymuje z rzeczywistością, która jest obok mnie – mówi Przemysław Bluszcz. Wyreżyserowany przez niego spektakl "Znieważeni" na podstawie prozy Sándora Márai, możemy oglądać w warszawskim Teatrze Ateneum. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka TEATR komedia Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Przemysław Bluszcz

Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł. Zgłoś się do konkursów

- Oprócz wartości artystycznych, jurorzy dużą wagę przywiązują do staranności edytorskiej, aby wydawnictwo niosło dużą wiedzę na temat muzyki i jej kontekstu - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej Piotr Kędziorek. W poniedziałek mija termin składania zgłoszeń do konkursów fonograficznych Folkowy Fonogram Roku - na najlepszą płytę z muzyką folkową i Fonogram Źródeł na najlepszą płytę z muzyką tradycyjną. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa folk Polskie Radio konkurs

Atanas Valkov: gdyby nie improwizacja, to zjadałbym własny ogon

– Improwizacja to najlepsza rzecz. Uwielbiam ją. Dzięki niej powstają pomysły. Można powiedzieć, że improwizacja to są nasze myśli, ale sztukę tę można rozwijać. Jeśli się przy instrumencie spędza ileś czasu, to nagle pokazują się kolejne możliwości. Rozwój nie ma końca – przekonuje kompozytor muzyki filmowej, m.in. do produkcji Jana P. Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina".
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM MUZYKA

Wystawa "Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy". Dyrektor biura edukacji IPN: ludzki wymiar prawdziwych bohaterów

Do 20 lutego 2023 r. na pl. Niepodległości w Zakopanem można oglądać wystawę "Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy", przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej i Archiwum Akt Nowych w Warszawie. - Niezwykłe jest to, że możemy pokazać ludzki wymiar prawdziwych bohaterów - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz. Gościem był również Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Archiwum Akt Nowych Szare Szeregi II wojna światowa Zakopane POLSKA

Powstała dokładna kopia "Bitwy pod Grunwaldem". Gdzie można ją zobaczyć?

Prawie dziewięć lat zajęło Tomaszowi Jaxie Kwiatkowskiemu namalowanie szczegółowej kopii "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki. Praca niezwykle żmudna, ale zarazem bardzo potrzebna, gdyż oryginał, ze względu na swoje gabaryty, jak i wiek, a przede wszystkim wartość dla kultury polskiej, nie może być swobodnie przewożony.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo bitwa pod grunwaldem Jan Matejko Katarzyna Cygler

Muzyczno-historyczny kryminał? "Opera na trzy śmierci" Sylwii Stano

Jest rok 1946. Oczom czytelnika ukazuje się powojenna, zburzona Warszawa, w której mieszka dwudziestoparoletnia, uzdolniona wokalnie kobieta o imieniu Gustawa. Chciałaby śpiewać, ale spotykają ją trudności, jakie były udziałem większości ludzi po wojnie. I choć ostatecznie staje u progu kariery, to wokół niej zaczynają umierać ludzie. "Czy to muzyczno-historyczny kryminał?" - pyta Magda Mikołajczuk.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Warszawa opera Puszcza Białowieska

Podstawowa tajemnica i zagadka "Imienia róży" Umberto Eco

"Imię róży", debiutancka powieść Umberta Eco, błyskawicznie stała się wielkim bestsellerem. Jest dziełem niezwykle erudycyjnym, niosącym w sobie wielowarstwowe treści, odwołującym się do wielu wcześniejszych powieści i książek, implikującym różnorakie skojarzenia i odniesienia. I właśnie o tej książce będzie mówił gość "Trójki pod księżycem", a głównymi bohaterami spotkania będą główne postaci powieści: mnich Wilhelm z Baskerville oraz jego pomocnik Adso z Melku.
Zobacz więcej na temat:  literatura Umberto Eco Katarzyna Cygler zagadka tajemnica Trójka