Polskie Radio
Section05

KULTURA

Pieśni, kolędy, pastorałki i bożonarodzeniowe hity. Nasz ranking

Boże Narodzenie bez muzyki nie byłoby tymi samymi świętami. To kolędy – najlepiej śpiewane w towarzystwie – sprawiają, że świętowanie radości z Narodzenia Pana staje się pełniejsze. Co więcej, ważne jest bogactwo treści, jakie można w nich odnaleźć. Które kolędy, pieśni i piosenki są najbardziej znane? Które najczęściej towarzyszą nam w czasie Bożego Narodzenia i przygotowań do świąt?
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Kościół społeczeństwo HISTORIA magazyn 2022/2023 POLSKA Przemysław Goławski MUZYKA

Mularczyk: ponieważ Niemcy nadal nie przystępują do negocjacji z Polską, wystąpiłem do sekretarz generalnej RE

- Chodzi o to, żeby stworzyć platformę do współpracy, dialogu, kooperacji między naszymi krajami - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk o zaangażowaniu Rady Europy w sprawę reparacji wojennych.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO SZTUKA Niemcy dyplomacja MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT Europa reparacje wojenne Rada Europy

Polskie dobra kultury zrabowane podczas wojny. Próba interwencji w UNESCO

Mariusz Lewicki, polski ambasador przy UNESCO, spotka się w Paryżu z dyrektor generalną organizacji Audrey Azoulay. Będzie z nią rozmawiał o dobrach kultury zrabowanych w Polsce przez Niemcy w czasie drugiej wojny światowej. O spotkaniu poinformował wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO SZTUKA Niemcy dyplomacja MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT Europa Francja Paryż

Arkadiusz Karapuda: sztukę traktuję jako płaszczyznę do dyskusji

W zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego czynna jest wystawa malarstwa prof. Arkadiusza Karapudy. Tytuł wystawy "Też prawda" nawiązuje do trzech prawd ks. Józefa Tischnera i sygnalizuje chęć otwarcia się na dialog. - To pewna płaszczyzna do dyskusji. Ja tak w ogóle traktuję obszar sztuki - przyznaje sam artysta.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski malarstwo Zakopane Arkadiusz Karapuda

Z Tczewa na Kaszuby, przez Mississippi. Puhovsky wraca do folkowych korzeni

- Pandemia sprawiła, że miałem czas na zrealizowanie pomysłów, na które wcześniej czasu nie było - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Romek Puchowski. W połowie roku ukazała się jego płyta "Żywioły lasu". To unikalne połączenie szeroko pojętej muzyki alternatywnej z ludową muzyką Kaszub.
Zobacz więcej na temat:  regiony pomorskie Kaszuby MUZYKA magazyn 2022/2023 muzyka rozrywkowa muzyka ludowa Kociewie