Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Zwierzęta łowne": troska, egoizm i sekrety w nowym kryminale Anny Mazurek

- Bardzo lubiłam kryminały. Była nim też moja pierwsza powieść. (...) W konstrukcji tego świata najbardziej pociągająca jest ta figura detektywa lub policjanta, który rozwikła tajemnicę i świat wróci do porządku - opowiada Anna Mazurek. Niedawno do księgarni trafiła jej najnowsza książka pt. "Zwierzęta łowne". O nowym wydawnictwie, micie męskiego bohatera i pracy w teatrze autorka opowiedziała w kolejnym wydaniu "Pliku tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski literatura książki kryminał

Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie. Spotkanie z debiutantami w każdym metrażu

Podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" prezentowane są wyłącznie debiuty, zarówno w krótkim, jak i pełnym metrażu. 10 czerwca rozpocznie się jego 43. edycja. Do festiwalowych konkursów zgłoszono 283 tytuły, z których jury wybierze najlepsze w poszczególnych kategoriach. - Debiutować u nas za każdym razem znaczy co innego - mówi Anna Serdiukow, dyrektorka programowa festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka Festiwal Młodzi i Film kino film polski film krótkometrażowy

"Książki są symulacją życia". Co czytać dzieciom, jakie książki dla młodzieży?

- Mądry rodzić powinien zachęcać dzieci do czytania nie tylko po to, żeby miały one wysokie kompetencje językowe. Literatura daje nam emocje, ukojenie i rozrywkę, ale przede wszystkim uczy empatii. Książki są symulacją życia - mówi Joanna Olech, graficzka i autorka książek dla dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka książki dla dzieci KSIĄŻKA literatura young adult Kasia Dydo Prawie lato POP-UP Czwórki

"Zbędni". Wojciech Chmielarz: Karkonosze mają coś takiego, co skłania do snucia ponurych historii

- Gdy w roku 2012 pisałem "Farmę lalek", te rejony w ogóle nie były kryminalnie wykorzystane. Teraz tych książek, które się tam dzieją jest więcej. Akcję swojego kryminału umieścił tam Przemek Semczuk, a teraz Sławomir Gortych zdobywa listy bestsellerów swoją serią o  karkonoskim schronisku - mówił w Dwójce Wojciech Chmielarz tuż przed premierą swojej książki pt. "Zbędni".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka thriller książki Jakub Jamrozek Wojciech Chmielarz KSIĄŻKA kryminał

"Trójka pod księżycem": co przed nami, co za nami

Ostatni dzień maja jest szczególny. To zapowiedź bliskiego już lata, czyli końca sezonu. Przed nami więc zarazem wakacje. Do przeszłości powoli przechodzi sezon szalonych zmian, nadziei i obaw. W tle – wojna i poczucie bezsilności wobec zła, które wydaje się nie do pokonania, ale też czas kolejnego w tym roku zatrzymania w biegu, czyli tzw. długi weekend. Generalnie więc – wielka gra sprzeczności. Z tego, co przed nami i co za nami, wybraliśmy trzy tytuły, które mogą symbolicznie opowiadać o tym, co dzieje się w naszym życiu kulturalnym, w różnych jego dziedzinach.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KSIĄŻKA premiera Jeremi Przybora Jan Kanty Pawluśkiewicz Zygmunt Konieczny 1989 Katarzyna Szyngiera Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Nie wiedziałam, że polska gramatyka i wymowa są tak piekielne – mówi koreańska tłumaczka Bora Chung

Bora Chung, południowokoreańska pisarka i tłumaczka, przekłada na język koreański prozę polską oraz rosyjską. Tłumaczyła między innymi Witkacego i Gombrowicza, kocha polskich romantyków, a obecnie pracuje nad przekładem powieści Natalii Szostak "Zguba". Jako pisarka była nominowana do Międzynarodowego Bookera za zbiór opowiadań "Przeklęty królik". W Polsce ukazały się także trzy inne książki jej autorstwa: "Ponowne spotkanie", "Sny umarłych" i opublikowany w tym tygodniu "Rozkład północy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Bora Chung literatura książki tłumacz tłumaczenie

POLSKIE RADIO 24 Książka jak sport. Ekspert zachęca, by czytać, także dziecku

- Jeżeli wypuszczamy do szkoły dziecko, które do wieku sześciu lat nie przeczytało żadnej książki, to nie można oczekiwać, że będzie miało ono równe szanse z dziećmi, które przeczytały np. sto książek - mówiła w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji Upowszechniania Czytania Maria Deskur. Dodała, że znalezienie czasu na lekturę to "kwestia organizacji, wyboru i tego, co uznajemy za fajne i istotne".
Zobacz więcej na temat:  literatura czytelnictwo Polskie Radio 24

EBU Audio Storytelling Festival. "Zdecydowanie dominowały reportaże i podcasty"

- Widać, że twórcy zastanawiają się, jak zaciekawić słuchaczy, ale już niekoniecznie dźwiękiem, który nie zawsze jest najwyższej jakości. Tu widać zmianę, że trzeba mieć jakiś oryginalny pomysł na swoje dzieło i tak to ładnie opakować, żeby smakowało jak najlepszy cukierek - mówił w Dwójce Antoni Rokicki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, który brał udział w EBU Audio Storytelling Festival w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  EBU Studio Reportażu i Dokumentu Antoni Rokicki Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka reportaż Rzym EBU Audio Storytelling Festival