Polskie Radio
Section05

KULTURA

Polskość w kulturze. Flaga jako komunikat wizualny

Jakie znaczenie w życiu artysty ma praca? Czy można oddzielić pasję o działalności zawodowej? Jaki komunikat wizualny niesie za sobą flaga Polski? Jak Konstytucja odnosi się do kultury? – odpowiedzi na te i więcej pytań można było usłyszeć w programie "Trzy gramy Redbada". Gościem Redbada Klynstry-Kamranickiego był Miłosz Lodowski, grafik, specjalista komunikacji wizualnej. 
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klijnstra Trójka

"Weekend kulturalny" w PR24: oferta Zamku Królewskiego z okazji 3 Maja

Dział edukacji przygotowuje szereg wydarzeń. Edukacja nam się kojarzy z młodzieżą, z dziećmi. Ale my jesteśmy szerzej otwarci na odbiorców, kierujemy nasze propozycje również do dorosłych. Są lekcje online dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Witaj majowa jutrzenko". Są też quizy dla młodzieży, ale również dla dorosłych - mówiła w Polskim Radiu 24 Izabela Witkowska-Martynowicz z działu promocji Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 muzeum wystawa Zamek Królewski konstytucja 3 maja 3 Maja

"Kamera ją kochała". Maryna Miklaszewska w PR24 o Poli Negri

Przełomem w karierze Poli Negri było poznanie reżysera Ernsta Lubitscha. Punktem kulminacyjnym i najważniejszym w jej karierze, który utorował jej też późniejszą karierę w Stanach Zjednoczonych, był film "Oczy mumii Ma" - mówiła w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska. Postać najsłynniejszej na świecie polskiej aktorki przybliżały w audycji "Polki" wraz z Magdaleną Mertą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kino FILM Maryna Miklaszewska Magdalena Merta Pola Negri TEATR

"Akt wielkiej dojrzałości, ale zarazem akt tragiczny". Piotr Gliński o Konstytucji 3 maja

- Konstytucja 3 maja to wielkie osiągnięcie intelektualne i polityczne, akt niebywale nowoczesny i dojrzały jak na tamte czasy - mówił o Konstytucji 3 maja wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. W debacie poświęconej historycznej konstytucji Piotr Gliński przyznał, że jej podpisanie "to był wielki akt dojrzałości, obrony Rzeczpospolitej, a jednocześnie akt tragiczny, bo on nie mógł odwrócić procesów historycznych, które następowały". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Piotr Gliński konstytucja 3 maja POLSKA

U źródła tańca i współczesnego baletu w Operze Królewskiej

– W środowiskach tanecznych żartuje się, że pierwszy podskok z radości był początkiem tańca, a potem człowiek uderzył się w palec i krzyknął z bólu, co było początkiem mowy – powiedziała w Trójce dziennikarka i krytyk baletowa Katarzyna Gardzina, która opowiedziała nam nie tylko o historii tańca, ale i o wydarzeniu odbywającym się pod nazwą "Noverre en action" prezentacją baletu przygotowaną przez Polską Operę Królewską z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka balet opera Warszawa Katarzyna Cygler taniec

Land Art – jak artyści odwzajemniają hojność natury?

Mówimy często o ekologii, o zmianach klimatu, zaśmiecaniu Ziemi – i o tym, że nie potrafimy powściągnąć naszych konsumpcyjnych potrzeb, które szkodzą dobremu życiu nas samych, a zwłaszcza przyszłych pokoleń. Antycypujący ekologiczne myślenie o naszym ziemskim bytowaniu okazał się Land Art. Kiedy powstał ten kierunek? Co to takiego, czym się charakteryzuje?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska SZTUKA Ziemia ekologia klimat artysta

Wojnowski Festiwal Fotografii. Marczewski: w tym roku na płotach zawiśnie prawie 400 zdjęć

- W tym roku prawie 400 zdjęć będzie wisiało na płotach. Lista autorów jest bardzo długa. Oprócz zdjęć fotografów wisi także wystawa Lasów Państwowych, która przedstawia zdjęcia leśników. To amatorzy, którzy kochają swoją pracę i potrafią ją przedstawić - powiedział o Wojnowskim Festiwalu Fotografii Jacek Marczewski, fotograf. Gościem "Głębi ostrości" był także Donat Brykczyński.
Zobacz więcej na temat:  fotografia zdjęcia artysta Polskie Radio 24

"Granatowe Góry" Jerzego Pilcha. Festiwal Słowa poświęcony pamięci pisarza

Pierwsza edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry" odbędzie się w Wiśle. Wydarzenie ma upamiętnić urodzonego w Beskidzie Śląskim pisarza. Data festiwalu pokrywa się z pierwszą rocznicą śmierci autora. Jak będzie przebiegać wydarzenie? Czego mogą spodziewać się fani twórczości Pilcha? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jerzy Pilch Wisła literatura książki Gabriela Andrychowicz