Polskie Radio
Section05

KULTURA

49. Festiwal Filmowy w Gdyni. "To tydzień prawdziwego święta polskiego filmu"

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to święto polskiego kina. W tym roku wydarzenie odbędzie się po raz 49. Poza produkcjami walczącymi o główne nagrody nie zabraknie także imprez towarzyszących m.in. skierowanych do młodych twórców.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2024 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Małgorzata Wosiek FILM

"Zasada Kopernikańska". Retrofuturystyczne instalacje i gry polskich artystów w Singapurze

- Poprzez naszą wystawę chcemy opowiadać w sposób lekki o sprawach fundamentalnych dla tego kim jesteśmy i dokąd zmierzamy - mówił w "Poranku Dwójki" Jan Świerkowski, kurator ekspozycji "Zasada Kopernikańska", która będzie prezentowana już wkrótce w muzeum sztuki i nauki w Singapurze.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Jakub Kukla Singapur Jan Świerkowski Dwójka SZTUKA Mikołaj Kopernik

Teatr, który się wtrąca. Początek nowego sezonu teatralnego

Na początku nowego sezonu teatry na różne sposoby reagują na to, co dzieje się wokół nas. Jak zamierzają sprostać wyzwaniom stawianym przed nimi w najbliższych miesiącach? O tym opowiadali w audycji m.in. Paweł Łysak i Paweł Sztarbowski, dyrektorzy warszawskiego Teatru Powszechnego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Teatr Powszechny w Warszawie Paweł Łysak paweł sztarbowski Piotr Rudzki TEATR

Artur Domosławski: Ameryka Łacińska to świat pełen sprzeczności

- To, co mnie interesuje, to ruchy społeczne, ruchy polityczne oraz przywódcy różnych krajów, którzy w centrum swoich działań postawili kwestię biedy, nierówności, emancypacji i wyzwolenia ludzi nieuprzywilejowanych - mówił w Dwójce Artur Domosławski, autor książki "Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei" o rzeczywistości w Ameryce Łacińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Ameryka Łacińska Aldona Łaniewska-Wołłk Artur Domosławski książki reportaż

Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk nową dyrektorką Zamku Królewskiego w Warszawie

- Ostatnie lata widziałam zamek głównie oczami widza, byłam gościem chodzącym po salach. Potrzebuję czasu, żeby wszystko dokładnie obejrzeć. Mam w planach obchód całego budynku, wszystkich zakamarków. To będzie okazja, żeby zobaczyć, jak pracują i z czym się mierzą ludzie - mówiła nowa dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Nieciecka- Mac Zamek Królewski Warszawa Dwójka Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk Małgorzata Omilanowska

Chór Polskiego Radia u boku starszej siostry - Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

W najbliższą sobotę (14.09) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie rozpocznie swój 79. sezon artystyczny. W wydarzeniu weźmie również udział m.in. Chór Polskiego Radia, który może pochwalić się tylko o 3 lata krótszym stażem.
Zobacz więcej na temat:  Chór Polskiego Radia Maria Piotrowska-Bogalecka Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie studio Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Jakub Kukla MUZYKA Dwójka

Ratowanie związku na zimowych plażach Bałtyku. "Naprawianie czegoś dziś jest warte szacunku"

Maria Zbąska debiutuje pełnometrażowym "To nie mój film". Produkcja przedstawia parę, która chcąc ratować swój związek, wyrusza w podróż zimowym wybrzeżem polskiego morza. Autorka filmu i jego producentka - Inga Kruk - podkreśliły w Dwójce, że obraz ten dotyka problemów współczesnego społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino film polski Marcin Pesta Maria Zbąska Inga Kruk FILM

"Lee. Na własne oczy" w kinach. Swoimi zdjęciami dawała głos tym, którym go odebrano

- Lee Miller przywraca nam najważniejszą powinność dziennikarza: jesteś tam, gdzie nikogo innego nie ma, zaglądasz za kulisy brutalnej rzeczywistości i ją pokazujesz. Czasem świat tej prawdy nie chce oglądać, ale przychodzi ten czas, żebyśmy jej historię i zdjęcia poznali jeszcze raz - mówiła w Dwójce przed premierą filmu "Lee. Na własne oczy" Anita Czupryn, była korespondentka wojenna w Afganistanie.
Zobacz więcej na temat:  korespondent wojenny Paweł Edelman kino FILM premiera II wojna światowa fotografia Lee Miller Małgorzata Wosiek

Podróże do domów wielkich pisarzy. "W ich otoczeniu jest coś szczególnego"

Talent, pracowitość czy sumienność - za sukcesem może stać wiele czynników. Jednym z nich może być również otoczenie. Marzena Mróz-Bajon, zaciekawiona warunkami, w jakich tworzyli wielcy pisarze, postanowiła zbadać ich domy i sprawdzić np., na jaki widok patrzyli z okien. W ten sposób powstała druga już książka z cyklu "Domy pisarzy".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Jakub Kukla KSIĄŻKA Marzena Mróz-Bajon

Spacer po Warszawie śladami aktorki Danuty Szaflarskiej

Aktorka Danuta Szaflarska z pochodzenia była urodzoną w Kosarzyskach góralką, ale wiele lat ze swojego długiego, trwającego aż 102 lata życia spędziła w Warszawie. Tu studiowała, uczestniczyła w powstaniu, brała udział w podziemnym życiu teatralnym i pierwszych powojennych produkcjach filmowych. Występowała na deskach stołecznych teatrów.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Dorota Kołodziejczyk Danuta Szaflarska TEATR FILM Warszawa Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Kapiści - grupa studentów z Polski na naukach w Paryżu. Nowa jakość w malarstwie

- W młodej wówczas jeszcze Polsce powstał pomysł, że trzeba dążyć do świata i wysłano grupę utalentowanej młodzieży na studia do centrum ówczesnego świata artystycznego, czyli Paryża - mówił w Dwójce Borysław Czyżak, autor książki "Kolekcja. Opowieści o współczesnej sztuce polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo Jakub Kukla SZTUKA Akademia Sztuk Pięknych Kraków Paryż Borysław Czyżak

Twórca festiwalu Krzyżowa-Music: nikt tu nie znaczy więcej niż inni

- Tu nie ma żadnego gwiazdorstwa. Nikt tu nie znaczy więcej niż inni. A jeśli komuś się wydaje, że potrzebuje więcej uwagi niż pozostali, to jest to jego ostatnia wizyta w Krzyżowej. Przez ostatnich 10 lat zdarzyło się tak tylko raz, najwyżej dwukrotnie - mówił w Dwójce Matthias von Hulsen, inicjator i dyrektor generalny festiwalu Krzyżowa-Music.
Zobacz więcej na temat:  Krzyżowa Krzyżowa-Music Róża Światczyńska Dwójka MUZYKA Matthias von Hulsen

"Dowód na istnienie drugiego". Przemysław Stippa: to spektakl o rozstaniu

- Głównym zyskiem dla widza będzie zobaczenie dwóch facetów w różnym wieku, którzy nie są tymi wielkimi Gombrowiczami i Mrożkami, nie stoją na piedestale ani nie są z książki języka polskiego. Są ludźmi, którzy zmagają się z samymi sobą - mówił w Dwójce aktor Przemysław Stippa, odtwórca jednej z ról w spektaklu "Dowód na istnienie drugiego".
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek Witold Gombrowicz dramat Teatr Telewizji Jan Englert Maciej Wojtyszko Kamilla Baar Przemysław Stippa Dwójka Małgorzata Wosiek

Selfie z widokiem na film. Set-jetting - nowe hobby kinomanów

- Set-jetting często polega na tym, że nie tylko wybieramy się w konkretne miejsce, gdzie film był kręcony lub gdzie wydaje się, że był kręcony, choć tak naprawdę był realizowany w studio, i poszukujemy tam konkretnych lokacji, które odpowiadają temu, co widzieliśmy na ekranie - mówiła w Dwójce dr Paulina Kwiatkowska z Instytutu Kultury Polskiej UW.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino podróże Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM

"Ad Libitum". Kurator festiwalu: jego siłą jest to, że zderza on bardzo różne środowiska

- Improwizacja oznacza bardzo różne rzeczy, w bardzo różnych środowiskach, dla bardzo wielu różnych osób. Dlatego też, cofając się w przeszłość, bywały takie edycje festiwalu, które np. wykraczały w stronę zderzenia improwizacji tanecznej z improwizacją muzyczną - mówił w Dwójce Antoni Michnik, współkurator 19. Międzynarodowego Festiwalu "Ad Libitum".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka gitara Jakub Kukla Ad Libitum Festiwal Ad Libitum MUZYKA improwizacja Antoni Michnik

Dialog literatury i kina. "Dzięki literaturze kino zyskuje pewne pogłębienie"

FILMATURA.HŁASKO to wyjątkowe wydarzenie, które chce wskazać na rolę literatury w kinie. Patronem festiwalu jest Marek Hłasko, który uosabia dialog między światem filmu i literatury. - Ideą przewodnią festiwalu jest to, żebyśmy przypomnieli sobie, że kino potrzebuje literatury - zaznaczył w Programie 2 Polskiego Radia Aleksander Zalewski - dyrektor artystyczny festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino literatura Marek Hłasko Katarzyna Hagmajer-Kwiatek