Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Warto marzyć". Wystawa "Jan A.P. Kaczmarek - Marzyciel" w Kordegardzie

- To jest opowieść o marzycielu, który śnił o wielkich sukcesach, o opowiedzeniu poprzez muzykę bardzo ciekawych historii, o tworzeniu, o tym, że wybitni Polacy mogą odnieść sukces na arenie międzynarodowej - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski. Kordegarda zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Jana A.P. Kaczmarka, wybitnego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, laureata Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Marzyciel".
Zobacz więcej na temat:  Jan A. P. Kaczmarek wystawa Narodowe Centrum Kultury

Festiwal Ludzi Aktywnych Kulturalnie (FLAK) - jak się zgłosić?

FLAK, czyli Festiwal Ludzi Aktywnych Kulturalnie organizowany jest przez Liceum Ogólnokształcące im. Miguela de Cervantesa w Warszawie. Właśnie trwa nabór do kolejnej edycji wydarzenia. - To festiwal stworzony przez uczniów dla artystów amatorów - mówią organizatorzy Anna Kwiatkowska i Franek Bichta. - Czekamy na zgłoszenia zarówno od amatorskich zespołów teatralnych jak i muzycznych.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo młodzież liceum

TYLKO U NAS "On zmienia życie widzów". Serial "The Chosen" o Jezusie i apostołach wchodzi do kin

2 lutego do kin w Polsce wchodzi serial o Jezusie "The Chosen". W uroczystej kinowej premierze w Warszawie uczestniczyło 1600 osób. To nowość, by serial, a tym bardziej o tematyce religijnej, trafił do dystrybucji na wielkim ekranie. - Ten serial zmienia życie widzów - mówi grający Jezusa Jonathan Roumie, w rozmowie z Przemysławem Goławskim.
Zobacz więcej na temat:  wiara kino społeczeństwo aktorzy POLSKA aktualności katolickie Przemysław Goławski serial Jezus Chrystus

Galeria Ikikata. Katarzyna Szwarc: sztuka powinna być szeroko dostępna, inkluzywna

- Widzę smutne zjawisko w świecie sztuki współczesnej, w momencie, gdy nasze społeczeństwo doszło do pewnego poziomu dobrobytu, sztuka znowu zaczęła być produktem, czymś ekskluzywnym dla grona wybranych, nie każdego na nią stać, ludzie czują się niezapoznani ze sztuką, edukacja kulturalnie przez wiele lat kulała - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Szwarc, założycielka i właścicielka Ikakita Art, z którą rozmawiała Maja Kluczyńska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

"Złote płyty" we wrocławskim Capitolu, czyli jak Amerykanie wysyłali wiadomość dla kosmitów

Wrocławski Teatr Muzyczny Capitol przygotowuje nową premierę: spektakl muzyczny "Złote płyty", którego tematem jest oparta na faktach historia przygotowania przesłania  od ludzkości do… kosmitów. Umieszczone na tytułowych złotych płytach, zostały wysłane w kosmos w dwóch sondach misji Voyager. Ale kto i w jaki sposób wybierał treści na nich umieszczone?
Zobacz więcej na temat:  musical Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu kosmos misja Voyager carl sagan MUZYKA NASA Tomasz Miara Trójka

Agnieszka Iwańska o filmie "Ula": czułam, że muszę opowiedzieć tę historię

- Ulę poznałam jako dziennikarka, prowadząc program "Jazda kuturalna" w telewizyjnej Dwójce. Mogę powiedzieć, że zapałałyśmy do siebie uczuciem tak głębokim, że od 25 lat się przyjaźnimy - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Iwańska, reżyserka filmu dokumentalnego o Urszuli Dudziak. Jej debiutancka "Ula" jest nominowana do Polskich Nagród Filmowych "Orły".
Zobacz więcej na temat:  Urszula Dudziak dokument Polskie Nagrody Filmowe Orły Paweł Siwek Agnieszka Iwańska Dwójka FILM

"Dziennik wyjścia" Bogumiły Juzyszyn-Banaś. Wielogatunkowa proza pełna kluczy kulturowych

"Dziennik wyjścia" to debiutancka powieść Bogumiły Juzyszyn-Banaś. Autorka, instruktorka i reżyserka teatralna oraz autorka słuchowisk - zabiera czytelników w niezwykłą podróż do świata artystów. Dziewiętnastowieczny pałac w Staniewie otacza nie tylko rajska przyroda, ale również nimb magicznego realizmu. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki Bogumiła Juzyszyn-Banaś Dziennik wyjścia

Reżyser filmu "Kos": za Kościuszką stoi dobra do opowiadania historia

- Jak już zacząłem poznawać historię Kościuszki, to poczułem żal do naszego systemu edukacji, że w ogóle nikt nawet nie spróbował przybliżyć tej postaci. A za Kościuszką stoi naprawdę fascynująca historia, taka przygodowa, dobra do opowiadania - mówił w Dwójce Paweł Maślona, reżyser filmu "Kos".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Paweł Maślona Jacek Braciak Bartosz Bielenia Agnieszka Grochowska Andrzej Seweryn film Kos Monika Zając kos Dwójka FILM kino film polski

Justyna Sieńczyłło: walczymy o Teatr Kamienica, dzieło życia mojego męża

- Poświęciliśmy z mężem 20 lat życia, swoje oszczędności, żeby stworzyć najbardziej warszawski teatr w Warszawie. Walczymy o wszystko. Walczymy o to, by mógł istnieć dalej - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Justyna Sieńczyłło, dyrektor naczelna i artystyczna Teatru Kamienica. Prywatna warszawska scena obchodzi w tym roku 15-lecie działalności.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Kamienica Emilian Kamiński justyna sieńczyłło Jakub Kukla Dwójka Warszawa jubileusz Teatru Kamienica

Paweł Stachowiak z Siema Ziemia: wykonaliśmy ogrom pracy, żeby to nie brzmiało "po polsku"

- Siema Ziemia różni się od innych zespołów, w których brałem udział, systemem produkcyjnym. Większość zespołów nie skupia się nad brzmieniem całości, a tutaj wykonaliśmy naprawdę ogromną pracę, żeby to brzmiało tak masywnie. Nie chcę tu nikogo obrażać, ale żeby to nie brzmiało, w cudzysłowie, po polsku - mówił basista Paweł "Wuja HZG" Stachowiak przed koncertem grupy Siema Ziemia w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Siema Ziemia koncert Roch Siciński Dwójka MUZYKA elektronika muzyka elektroniczna Paweł Stachowiak