Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Kos", "Powstaniec 1863" i "1670" – młoda generacja filmowców o polskiej historii

- W rozmaitych dyskursach cały czas ścierają się punkty widzenia tych, którzy woleliby, żeby o polskiej historii opowiadać w taki sposób, że była coś warta, że my byliśmy coś warci, z narracją, która mówi, że była niewiele warta, że nawet jeśli coś się udawało, to nigdy nic z tego nie wychodziło. Te światy nigdy się ze sobą nie sczepią - mówił w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  film polski FILM kino kos Paweł Maślona Powstanie Styczniowe Tadeusz Syka Tadeusz Kościuszko 1670 Piotr Gociek Adriana Prodeus Dwójka

"Lekcje seksu doktora Alzheimera". Radosław Piwowarski debiutuje jako pisarz

- Była pandemia, nie kręciło się filmów, był rok czasu, żeby coś zrobić. A że chodziło to za mną już od dawna, to wykorzystałem ten czas. No i teraz kpią sobie ze mnie, że jestem debiutant - mówił w Dwójce reżyser filmowy Radosław Piwowarski, który napisał powieść pt. "Lekcje seksu doktora Alzheimera".
Zobacz więcej na temat:  Radosław Piwowarski Jakub Kukla literatura Dwójka miłość starość

Alfabet Gombrowicza - "a" jak "autor"

- W Gombrowiczu nie było dystansu między człowiekiem a jego literaturą. W życiu, w rozmowie on zachowywał się tak jak w książkach, prowadził grę z rozmówcą i czytelnikiem na wielu płaszczyznach. Podpuszczał go, a potem się wycofywał, czyli jak sam twierdził: "przyprawiał gębę". Ta jedność stylu i człowieka jest zjawiskiem dość niezwykłym - mówił Michał Głowiński w pierwszej audycji z cyklu "Alfabet Gombrowicza".
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Dorota Gacek Dwójka literatura emigracja Michał Głowiński

Kino objazdowe rusza w Polskę. Sprawdź jaki ma repertuar, gdzie i kiedy przyjedzie

Ostatnio na ekranach duży wybór interesujących nowych polskich filmów, jednak nie wszyscy mogą z niego korzystać, bo nie zawsze w pobliżu jest kino. Ten problem ma rozwiązać kino objazdowe, które właśnie rusza w Polskę i chce dotrzeć do tych miejscowości, gdzie nie ma kina stacjonarnego. O tym niewątpliwie potrzebnym pomyśle rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  kino film polski Ryszard Jaźwiński Trójka

Wystawa "Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel" w Kordegardzie

Jan A.P. Kaczmarek jest wybitnym kompozytorem muzyki filmowej, m.in. zdobywcą Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" opowiadającym o Jamesie Matthew Barrie’em, twórcy "Piotrusia Pana". W warszawskiej Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury otwarto wystawę "Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel" poświęconą właśnie osobie Jan A.P. Kaczmarka i jego dokonaniom. Będzie można ją obejrzeć do 18 lutego.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA FILM Jan A.P. Kaczmarek Narodowe Centrum Kultury wystawa Tomasz Miara Trójka

Unikatowe, barokowe gabloty wracają do zamku Książ: przez 80 lat były schowane w magazynach

Musiało minąć 80 lat, aby do zamku Książ powróciły z magazynów Muzeum Narodowego w Poznaniu dwie piękne barokowe gabloty w orientalnym stylu. Kolejnych sześć jest w renowacji, która ma im przywrócić dawną świetność, i do końca roku 2024 także powrócą do zamku. Jeszcze jedna została wytropiona w Muzeum Narodowym w Warszawie: czy dołączy do pozostałych?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Zamek Książ Tomasz Miara księżna Daisy Tomasz Miara Trójka

"Poczytnik". Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień

Kolejny tom "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka obejmuje krótszy niż poprzednie tomy okres czasu. Ale biorąc pod uwagę natłok ważnych dla narodu oraz państwa wydarzeń, niektórych brzemiennych w skutki na całe wieki, łatwo zrozumieć, dlaczego Autor poświęcił tym latom tak dużo miejsca. Gościem Krzysztofa Masłonia i Tomasza Zaperta był prof. Andrzej Nowak, historyk (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

Dali, Picasso, Warhol, Banksy i inni. Sztuka XX i XXI w. na wystawie w Rzeszowie

"Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Galerii BWA w Rzeszowie. - Jest to swoista podróż po historii sztuki, tej najnowszej, czyli XX i XXI wieku. Zaczynamy od samego początku ubiegłego wieku, gdzie możemy oglądać Chagalla, Miró czy Légera, potem przechodzimy przez okres międzywojnia i surrealizmu, aż dochodzimy do sztuki doskonale nam już znanej, pop artu i street artu - mówił w Dwójce Piotr Rędziniak, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  sztuka współczesna wystawa Rzeszów Paweł Siwek Banksy Andy Warhol Salvador Dali Pablo Picasso Dwójka galeria Fundacja Książąt Czartoryskich

Setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. Niezwykły mural w centrum Warszawy

W 2024 roku przypada setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta - wybitnego poety, eseisty, dramaturga, krytyka sztuki i podróżnika. Autor cyklu poetyckiego "Pan Cogito" i laureat licznych nagród literackich od końca lat 60. XX wieku był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Jego dzieła zostały przetłumaczone na 38 języków.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Agnieszka Kunikowska Zbigniew Herbert poezja