Polskie Radio
Section05

KULTURA

Setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. Niezwykły mural w centrum Warszawy

W 2024 roku przypada setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta - wybitnego poety, eseisty, dramaturga, krytyka sztuki i podróżnika. Autor cyklu poetyckiego "Pan Cogito" i laureat licznych nagród literackich od końca lat 60. XX wieku był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Jego dzieła zostały przetłumaczone na 38 języków.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Agnieszka Kunikowska Zbigniew Herbert poezja

Piotr Anderszewski: talent zawsze jest czymś unikalnym

- Nie ma definicji muzycznego talentu. To zbiór bardzo, bardzo wielu czynników. To jest zawsze coś unikalnego, coś swoistego, coś jedynego w swoim rodzaju. Jeżeli w ogóle można jakoś określić talent, to właśnie w ten sposób, że jest jedyny. Wszelka próba powtórzenia tego jest kompletnym fiaskiem - mówił w Dwójce znakomity pianista Piotr Anderszewski.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Anderszewski fortepian Karol Szymanowski Bela Bartok Andrzej Sułek MUZYKA Dwójka

Piotr Beczała: pierwszy raz partię Don Joségo śpiewałem w kostiumach Placida Dominga

- Rola Don Joségo jest dla mnie stosunkowo nowa. Debiutowałem w niej w Wiedniu w 2018 roku. Była to zacna, wieloletnia inscenizacja Franca Zeffirellego. Miałem przyjemność występować w kostiumach Placida Dominga - mówił w Dwójce Piotr Beczała. Światowej sławy tenor występuje obecnie na deskach nowojorskiej MET w operze "Carmen" Georgesa Bizeta.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Beczała metropolitan opera Georges Bizet Dwójka Beata Stylińska opera Placido Domingo śpiew

Dr Łukasz Garbal: Melchior Wańkowicz był mistrzem autopromocji

- Z Wańkowiczem jest taki problem, że kojarzy się go z kimś, kto konserwuje przeszłość, z kimś nudnym. A było zupełnie inaczej, on był bardzo nowoczesny. Trzeba pokazać obie te jego części - mówił w audycji "Dwie do setki" dr Łukasz Garbal, który pracuje nad pierwszą pełną biografią Melchiora Wańkowicza.
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Paweł Siwek literatura biografia Rok Melchiora Wańkowicza Łukasz Garbal Dwójka Muzeum Literatury

Katarzyna Stoparczyk: z Franciszkiem Pieczką zbliżyło nas do siebie milczenie

- Zaczęło się od milczenia w studiu radiowej Trójki przed audycją "Myślidziecka 3/5/7". To było milczenie bardzo mocne, bardzo dojmujące, ale to nie było milczenie, które nas w jakikolwiek sposób krępowało. Czuliśmy, jakby prowadziło nas ono do bliskości, do prawdy, do jakiejś relacji - mówiła w Dwójce Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka Polskiego Radia i autorka książki "Franciszek Pieczka. Portret intymny".
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka biografia Katarzyna Stoparczyk Paweł Siwek Dwójka Trójka

"Bizantyjska nostalgia" w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Na wystawie można obejrzeć prace artystów z Polski i Ukrainy

Prace pięćdziesięciu artystów z Polski i Ukrainy, wśród nich m.in. Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego oraz Dmytro Hreka, Zinaidy Kubar są prezentowane od soboty na wystawie "Bizantyjska nostalgia" w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie
Zobacz więcej na temat:  wystawa Zamek Ujazdowski SZTUKA sztuka współczesna POLSKA społeczeństwo

Agnieszka Grochowska o "Kosie": bez bardzo dobrego scenariusza trudno zrobić bardzo dobry film

Ostatnio Agnieszkę Grochowską można zobaczyć w "Kosie" Pawła Maślony. Jej pułkownikowa to największa, a właściwie jedyna rola kobieca w filmie: ważna i wyrazista. I właśnie o tej roli, pracy przy "Kosie", a także nowych wyzwaniach zawodowych, aktorka rozmawiała z Ryszardem Jaźwińskim.
Zobacz więcej na temat:  FILM Agnieszka Grochowska Trójka historia Polski Tadeusz Kościuszko Jacek Braciak Paweł Maślona Robert Więckiewicz

"Kos" już w kinach. Reżyser Paweł Maślona: odczarowujemy mit Polski szlacheckiej

Dziś do kin wchodzi "Kos" - zdobywca Złotych Lwów 48. FPFF (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) w Gdyni. Fabuła filmu w reżyserii Pawła Maślony przedstawia historię z wiosny 1794 roku, kiedy w Polsce wrzało od podziałów społecznych oraz walk o równość i wolność. Do kraju powraca wówczas generał Tadeusz "Kos" Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów - powiedział reżyser Paweł Maślona.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM Tadeusz Kościuszko historia Polski kultura masowa

Kibicowskie graffiti w Łodzi: malowane, zamalowywane, przemalowywane i fotografowane

Łódź zdominowały graffiti malowane przez kibiców dwóch wrogich sobie piłkarskich drużyn: RTS i ŁKS. Malarz Piotr Stachlewski sięgnął po aparat fotograficzny i przez wiele lat konsekwentnie rejestrował widoki Łodzi, w których dominują te graffiti. Są zamalowywane, zmieniane, przemalowywane, tworząc swoisty palimpsest miejski.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Łódź Widzew Łódź łks łódź graffiti wystawa galeria Tomasz Miara Trójka

Premiera filmu "Kos". Scenarzysta: zastawiliśmy pułapkę na producenta

W piątek, 26 stycznia, do kin wszedł "Kos", zwycięzca ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Producenci są bardzo zajęci, dlatego zastawiliśmy pułapkę. Wysyłaliśmy do producenta SMS-y od różnych znajomych, żeby przekonać go do tego, by otworzył maila ze scenariuszem - mówił w Dwójce Michał Zieliński, scenarzysta filmu w reżyserii Pawła Maślony.
Zobacz więcej na temat:  film polski kos Paweł Maślona Martyna Podolska Dwójka FILM Tadeusz Kościuszko Jacek Braciak Michał Zieliński Bartosz Bielenia

Dialog klasyki I współczesności: konkurs "Klasyka Żywa"

Sześć spektakli zostało nominowanych przez komisję konkursową do finału IX Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". Są w wśród nich nowe odczytania Reymonta, Wyspiańskiego, Norwida, ale także Makuszyńskiego. Różne koncepcje, różni reżyserzy, ale jedna cecha wspólna: twórczy dialog z klasyczną literaturą rodzimą.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Konfrontacje Teatralne Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” Tomasz Miara Trójka

Alina Ratkowska i Paweł Gusnar - od "Nimf" do płyty "Le Clavecin Moderne plus Saxophone"

- Wszystko zaczęło się w 2007 roku od "Nimf", szczególnego i zarazem pięknego utworu. Stąd też ponownie zaprosiliśmy panią Weronikę Ratusińską i na tym dwupłytowym albumie pojawia się również jej nowa kompozycja pt. "Reflections" - mówili w Dwójce Alina Ratkowska i Paweł Gusnar o nagranej wspólnie płycie pt. "Le Clavecin Moderne plus Saxophone".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Gusnar klawesyn saksofon Jakub Kukla płyta Dwójka MUZYKA Alina Ratkowska