Polskie Radio
Section05

KULTURA

Zasłabnięcia i ataki paniki na słynnej ulicy szopkarzy w Neapolu. Atrakcje przyciągają tłumy turystów

Na słynnej ulicy pracowni szopkarskich w Neapolu - San Gregorio Armeno już na ponad miesiąc przed Bożym Narodzeniem panuje kryzysowa sytuacja. Wąska ulica warsztatów i kramów szopkarzy jest całkowicie opanowana przez tłumy turystów. Dochodzi do zasłabnięć i ataków paniki w ogromnym tłoku - informują lokalne media przed czwartkową inauguracją świątecznego sezonu w tym znanym na całym świecie miejscu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy społeczeństwo Neapol turystyka Boże Narodzenie

Sfrustrowany 30-latek podsumowuje swoją artystyczną karierę, czyli musical "tik,tik… BUM!"

W warszawskim Teatrze Muzycznym ROMA odbyła się właśnie premiera musicalu "tik, tik… BUM!". To pop-rockowe, kameralne przedstawienie muzyczne - obsada jest zaledwie trzyosobowa - jest poniekąd autobiograficznym dziełem Jonathana Larsona, który opisał swoje zmagania i frustracje z lat 90., kiedy zaczynał karierę.
Zobacz więcej na temat:  musical Teatr Muzyczny Roma Warszawa TEATR premiera Tomasz Miara Trójka

Piotr Kościelny: nie robię planów powieści, każda książka ze mnie wypływa

- U kolegów po fachu zawsze jest jakaś zagadka, która wychodzi na koniec. U mnie zagadka jest na samym początku, od początku wiemy, kto zabił; staram się pokazać czytelnikom, jak doszło do schwytania i pracy śledczej. To inny typ kryminału - mówi Piotr Kościelny, pisarz i były prywatny detektyw. Na rynku niedawno pojawiła się jego najnowsza powieść "Szymek".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler literatura książki Piotr Kościelny kryminał thriller

Maria Sławek: cykl "Dialogi" wychodzi naprzeciw innym dziedzinom sztuki

"Dialogi" to cykl muzycznych spotkań w historycznych pracowniach artystycznych zlokalizowanych na terenie Warszawy. - Mogłabym wiele o tych koncertach opowiadać. Myślę jednak, że to, co jest w nich szczególne, to po pierwsze to, że wchodzimy w miejsca, które właściwie są mało dostępne z poziomu ulicy; mało się o nich wie - mówiła w Dwójce skrzypaczka Maria Sławek, organizatorka wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA SZTUKA Paweł Siwek odbudowa koncerty koncert Dwójka Maria Sławek Dialogi

Nowy "Wiedźmin". Andrzej Sapkowski potwierdza: książka w przyszłym roku!

Na kolejną odsłonę serii "Wiedźmin" fani Andrzeja Sapkowskiego czekają od 2013 roku. Po latach ich cierpliwość zostanie wynagrodzona - kilka miesięcy temu pisarz zdradził, że pracuje nad nową książką. Z kolei teraz autor wskazał dokładniejszy termin premiery kontynuacji przygód Geralta z Rivii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Sapkowski Michał Kowarski literatura książki Wiedźmin nowy Wiedźmin Piotr Firan Radosław Nałęcz

"Albertusy" - anonimowe komedie o wiejskim inteligencie sprzed kilkuset lat

- Nazwa "albertusy" pochodzi od imienia bohatera tych dramatów. Co najmniej trzy takie teksty można znaleźć w nurcie komedii plebejskiej powstałej pod koniec XVI wieku i trwającej jeszcze na początku kolejnego stulecia - mówił w Dwójce prof. Dariusz Chemperek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek dramat pisarze i poeci literatura TEATR spektakl komedia Dwójka Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego

"The Crown": przebojowy serial o Elżbiecie II i rodzinie królewskiej. Wystartował szósty, ostatni sezon

W jednym z serwisów streamingowych wystartował szósty, i wszystko wskazuje na to, że już ostatni, sezon przebojowego serialu "The Crown" poświęconego królowej Elżbiecie II i brytyjskiej rodzinie królewskiej podczas długich lat jej panowania. Wcześniejsze sezony cieszyły się wielka popularnością i były obficie nagradzane: czy tak będzie i tym razem?
Zobacz więcej na temat:  telewizja Elżbieta II Diana Spencer Tomasz Miara Trójka serial

Sprawdź w sieci, jak smakuje azjatyckie kino: Festiwal Pięć Smaków online jeszcze do grudnia

Edycja online 17. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków potrwa jeszcze do pierwszych dni grudnia. To oznacza, że nawet jeśli ktoś nie zdążył na edycję stacjonarną, która kończy się we wtorek, 21 listopada, to i tak ma szanse posmakować kina azjatyckiego  w dużej i różnorodnej dawce. Co i dlaczego warto obejrzeć na festiwalu, o tym mówi gość Ryszarda Jaźwińskiego.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino azjatyckie Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków festiwal filmowy online Ryszard Jaźwiński Trójka

Dr Marcin Zarzecki o działaniach PFN promujących Polskę za granicą

- Mamy świadomość, że Polska Fundacja Narodowa jest eksperymentem, ufam, że udanym. Zróżnicowanie działań jest niesamowicie trudne zarządczo, wolałbym, żeby Fundacja skoncentrowała się na określonych działaniach, jak produkcje filmowe, sponsoring sportowy czy wspieranie inicjatyw kulturalnych na świecie, tymczasem my realizujemy to wszystko i jeszcze więcej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Zarzecki, prezes PFN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman Polska Fundacja Narodowa Marcin Zarzecki

"Rząd 2, miejsce 4". Festiwal Era Schaeffera w warszawskiej Zachęcie

Era Schaeffera to doroczne spotkanie artystów skupiających się wokół teatralnej i muzycznej twórczości Bogusława Schaeffera. Gośćmi Konrada Szczebiota byli: Krystyna Gierłowska, organizatorka wydarzenia, Konrad Jeliński, opiekun archiwum Scharffera, prof. Artur Grabowski, specjalista z zakresu dramaturgii Bogusława Schaeffera.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Bogusław Schaeffer

Drugie życie języków lokalnych. "Gwary są obecnie bardzo modne"

– Gwary stają się częścią marketingu. Jest lista produktów regionalnych i w związku z tym, że jest możliwa później sprzedaż tych produktów, to ludzie poszukują atrakcyjnych gwarowych, regionalnych nazw – ocenia prof. Dorota Rembiszewska, lingwistka. To jednak nie jedyny dowód ich popularności. W tłumaczeniach na gwarę ukazują się kolejne pozycje z literatury dziecięcej. Do czytelników właśnie trafił "Dómek Szpeniolka", czyli "Chatka Puchatka" A.A. Milne'a w przekładzie na gwarę wielkopolską.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Piotr Firan literatura literatura dziecięca

Tintin: kultowy bohater komiksów w Belgii i Europie Zachodniej, w Polsce mało znany

Tintin od blisko 100 lat jest kultowym bohaterem komiksów w Belgii, gdzie się narodził, i całej Europie Zachodniej. Do Polski zawędrował późno, także z powodów politycznych, i prawdopodobnie dlatego nad Wisłą nie cieszy się wielką popularnością. Teraz jednak ukazuje się w naszym kraju pełne, sześciotomowe, wydanie wszystkich jego przygód: może to zmieni sytuację Tintina w Polsce?
Zobacz więcej na temat:  komiks literatura Tintin Katarzyna Cygler Tomasz Kołodziejczak Trójka