Polskie Radio
Section05

kultura24

PR24 Nowy dokument o Żwirce i Wigurze, Piotr Kloc: ta historia żyła w mojej rodzinie

- Kiedy okazało się, że polska myśl techniczna mogła prześcignąć niemiecką, a nasz pilot mógł być lepszy od uważanych za najlepszych na świecie pilotów niemieckich, to było dla nowej Polski, dla II RP, informacja bardzo pozytywna - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kloc, reżyser filmu “Żwirko i Wigura. 15 dni chwały”. Jak mówił, na pomysł zrobienia filmu o legendarnych polskich lotnikach, wpadł, gdy w piwnicy znalazł stare taśmy szpulowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA FILM lotnictwo Franciszek Żwirko Stanisław Wigura Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

PR24 "Wrzesień ambasadora". Kościński: Drexel Biddle zrobił dla Polski więcej, niż można się było spodziewać

- Stany Zjednoczone we wrześniu 1939 r. mogły zaoferować Polsce "życzliwą neutralność" i tak właśnie było. Od ambasadorów Wielkiej Brytanii czy Francji Józef Beck chciał zupełnie czegoś innego, choćby ofensywy, i tego się nie doczekał - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kościński, autor książki "Wrzesień ambasadora".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 HISTORIA czytelnictwo KSIĄŻKA II wojna światowa USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Na tropach Smętka" - wyjątkowe wydanie fascynującej prozy Melchiora Wańkowicza

- Mamy przed sobą, dzięki wydawnictwu Księży Młyn z Łodzi, wersję oryginalną z pierwszej edycji tej fascynującej prozy Melchiora Wańkowicza z roku 1936. Jest to bowiem wersja pierwotna, której w PRL nie można było opublikować - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. W audycji uczestniczył także Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo Melchior Wańkowicz Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń społeczeństwo

Narodowe Czytanie 2022. Janusz Kukuła: zatopimy się w niezwykłym świecie Adama Mickiewicza

Podczas Narodowego Czytania "Ballad i romansów" zatopimy się w niezwykłym świecie Adama Mickiewicza. Zabiorę państwa nad Świteź, by zobaczyć wszystkie te duchy - młodzieńców, dziewczyn - i zjawiska, które tak pięknie opisywał nasz wieszcz narodowy - zapowiedział na antenie PR24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Uroczysty odczyt rozpocznie się w Ogrodzie Saskim w Warszawie w południe.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA czytelnictwo Janusz Kukuła Narodowe Czytanie

PR24 "Notre-Dame płonie". Dr Napiórkowska: zaproszenie do debaty o kondycji kultury i świata

"Notre-Dame płonie" to film reżysera, który zawsze miał tendencję do teatralnego rozmachu - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 historyk sztuki dr Justyna Napiórkowska. Oceniła, że to, w jaki sposób katedra jest odbudowywana, może być zaproszeniem do debaty o współczesnej kondycji kultury i świata.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM pożar katedry Notre Dame Notre Dame Polskie Radio 24

PR24 W dialogu z naturą. "Ciałobrazy" Miedziak-Skoniecznej

W galerii Flow Art House prezentowana jest wystawa "Ciałobrazy" składająca się z fotografii Natalii Miedziak-Skoniecznej, które stanowią próbę udokumentowania dialogu ciała z otoczeniem. Jest to niezwykły cykl artystki, która czułym okiem przygląda się naturze. Ciało na jej fotografiach nie ma indywidualnych cech, ale jest naturalne, wolne, staje się rzeźbiarską gliną, która wtapia się w otaczający je krajobraz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA wystawa

"To książka dla osób o rozmaitych zainteresowaniach". Tomasz Zapert o dziele Piotra Wierzbickiego "Domek Baby Jagi"

Piotr Wierzbicki w głównej mierze kojarzy się nam jako publicysta polityczny. Jednak w czerwcu tego roku wydał książkę pod tytułem "Domek Baby Jagi", która jest dziełem o tematyce filozoficznej, a nawet momentami naukowej. I to właśnie ta książka była przedmiotem rozmów w audycji "Poczytnik".
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA społeczeństwo KULTURA czytelnictwo