Polskie Radio
Section05

kultura24

Qchnia – pierwsza artystyczna restauracja

25 lat temu w Zamku Ujazdowskim w Warszawie otwarto pierwszą "artystyczną" restaurację – Qchnię Artystyczną, której pomysłodawczynią była Irena Groblewska. Qchnia nie tylko lansowała nowy typ jedzenia i odmienny styl podawania potraw – miała także niestandardowo urządzone wnętrze. O tym, jak oswoić ludzi ze sztuką najnowszą, „ocieplić” awangardowe centrum kultury i zachęcić do bywania w przybytku kultury, który nie ma tradycji, mówili w audycji Kwadratura Kultury: specjalistka ds. public relations Irena Groblewska i historyk sztuki Józef Mrozek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa design architektura kuchnia polska artysta

Jak Polacy urządzają wnętrza?

W PRL-u projektant wnętrz nie miał zbyt wielu zleceń od prywatnych osób. Jego byt i zarobki zależały od zamówień państwowych. Zmieniło się to po 1989 roku. Jak rodacy "się urządzają", czy miewają własne wizje i ekstrawaganckie życzenia i jak manifestują swoje bogactwo? Opowiadali o tym w audycji Kwadratura Kultury architektka wnętrz Elżbieta Carton de Wiart i projektant mebli Piotr Grzybowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa design architektura

"Chrześcijaństwo jest czymś co spajało nasza państwowość"

Akcja utworzenia żywego łańcucha modlitewnego wzdłuż całej granicy Polski szykowana jest na 7 października. Popularni aktorzy, piosenkarze, dziennikarze i inne osobistości świata mediów i kultury zachęcają do udziału w tej inicjatywie. Gośćmi Rozmowy kulturalnej byli: Maciej Bodasiński – organizator akcji i Dariusz Kowalski, aktor.
Zobacz więcej na temat:  Kościół religia chrześcijaństwo Różaniec do Granic

Znamy laureatów Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Złoty Opornik, czyli główną nagrodę za najlepszy film Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci otrzymała Krystyna Krazue, reżyserka produkcji „Braciszek Karel”. Na temat zakończonej IX edycji wydarzenia mówił Karol Darmoros, wysłannik Polskiego Radia na gdyński festiwal. Patronem imprezy było Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gdynia festiwal filmowy historia Polski Żołnierze Wyklęci komunizm Karel Kryl

Życie kobiet za czasów ostatnich Jagiellonów

Losy córek króla Zygmunta I Starego, ale także bękarcic, mieszczanek oraz kobiet z plebsu przyjmowanych do pracy jako służące na królewskim dworze. Na czytelniczym rynku ukazała się najnowsza książka Anny Brzezińskiej, cenionej pisarki i badaczki okresu średniowiecza. W audycji „Między Kropkami” autorka opowiedziała o tym, dlaczego warto zapoznać się z losami „Córek Wawelu. Opowieścią o jagiellońskich królewnach”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura polska historia Polski

Céline – kontrowersyjny geniusz francuskiej literatury

Ostry, prowokacyjny, obfitujący w wulgaryzmy, ironię i czarny humor. Taki jest styl, którym posługiwał się jeden z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy XX wieku a zarazem najwybitniejszych prozaików i eseistów francuskich – Louis-Ferdinand Céline. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o życiu i twórczości człowieka, porównywanego niejednokrotnie do Markiza de Sade.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura Francja