Polskie Radio
Section05

kultura24

Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji

Dionisios Sturis, potomek uchodźców z pogrążonej w wojnie domowej Grecji, podąża śladami swojej rodziny i innych rodaków, których kilkanaście tysięcy przyjęły polskie władze pod koniec lat 40. XX wieku. W książce "Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji" opowiada m.in. o likwidacji greckich akt dotyczących uchodźców i ich rodzin oraz ważnego świadectwa pomocy ze strony Polski. Autor był gościem audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grecja uchodźcy Dolny Śląsk Bolesław Bierut II wojna światowa

Spektakl „Ojciec”. O przemijaniu i zmierzaniu do końca

- Interesuje mnie laboratoryjne przyglądanie się ludziom w dużym zbliżeniu, portretowanie ludzi. Jestem raczej obserwatorem aniżeli kreatorem jakiejś rzeczywistości – powiedziała w Polskim Radiu 24 reżyserka Iwona Kempa. W sobotę , 8 kwietnia w warszawskim Teatrze Ateneum odbyła się premiera wyreżyserowanej przez nią tragikomedii Floriana Zellera pt. „Ojciec”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marian Opania Warszawa

Armia Andersa – jedyna nadzieja na wolność dla Polaków w ZSRR

Armia generała Władysława Andersa została utworzona w sierpniu 1941 roku na podstawie układu Sikorski-Majski oraz amnestii polskich więźniów w ZSRR. Utworzenie armii dawało Polakom w ZSRR nadzieję na odzyskanie wolności, a także na walkę o niepodległość Polski. Samo formowanie oddziałów było przedsięwzięciem niezwykle trudnym, ze względu na panujące braki żywności, ubrań, opału, a także oporu Sowietów przed stosowaniem amnestii. O żołnierzach Andersa mówił w audycji Między Kropkami Kacper Śledziński, autor książki „Wyklęta armia. Odyseja żołnierzy Andersa”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Czy cywilizacja Zachodu dąży do upadku?

– Kultura Zachodu, w dotychczasowym charakterze, może zniknąć za kilkadziesiąt lat – powiedział prof. Bartosz Jastrzębski, autor książki "Ostatnie królestwo". Za swoją pracę, traktującą o styku teologii, filozofii, kultury, a także polityki został wyróżniony Feniksem, nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. O przesłaniu płynącym z jego twórczości mówił w najnowszej odsłonie Rozpruwacza Kulturalnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki literatura religia

„Golgota Jasnogórska” – wyjątkowe misterium wielkopostne

Golgota Jasnogórska to przejmująca Droga Krzyżowa złożona z tekstów Ernesta Brylla i muzyki w wykonaniu popularnych artystów z kręgu piosenki poetyckiej. Poemat stworzony został na podstawie obrazów Jerzego Dudy-Gracza, które znajdują się nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Gościem audycji Weekend Kulturalny był współtwórca spektaklu, Marcin Styczeń.
Zobacz więcej na temat:  droga krzyżowa Golgota Ernest Bryll Jerzy Duda-Gracz Marcin Styczeń

Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte połączone

Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego Muzeum II Wojny Światowej zostało połączone z Muzeum Westerplatte w Gdańsku. Pełniącym obowiązki dyrektora został historyk dr Karol Nawrocki. O połączeniu muzeów mówili w programie Tym Żyje Kraj publicysta tygodnika Do Rzeczy Piotr Semka i Leszek Jażdżewski z Liberte!.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa historia Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Piotr Semka

„Czarownice z Salem” na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

Dramat Artura Millera przedstawia społeczność miasteczka Salem, gdzie w 1692 roku odbyły się procesy i egzekucje rzekomych czarownic. Wielokrotnie wystawiany spektakl pokazuje, jak błahe wydarzenie uruchamia spiralę oskarżeń. Po „Czarownice z Salem” sięgnął również reżyser Mariusz Grzegorzek, a jego adaptacja miała premierę 1 kwietnia w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Salem Łódź Agnieszka Więdłocha

Najlepsze rysunki satyryczno-humorystyczne minionego roku

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie już po raz piąty przedstawia wyniki poszukiwań najlepszych rysunków satyryczno-humorystycznych minionego roku. Wyniki zmagań można zobaczyć na pokonkursowej wystawie, gdzie prezentowane są wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace. O szczegółach mówiła w audycji Rozmowa Kulturalna Elżbieta Laskowska – kustosz i dyrektor placówki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo grafika

"Pozwalamy publiczności wejść na scenę"

Plenerowy, wielki spektakl, w którym śpiewają amatorzy to pomysł Fundacji Jutropera i reżysera Michała Znanieckiego. Zapoczątkowali oni współpracę z Operą na Zamku w 2015 roku wspólną produkcją, z udziałem osób wykluczonych społecznie. O kolejnym takim wydarzeniu, które odbędzie się 11 sierpnia tego roku, opowiadał w Rozmowie Kulturalnej reżyser Michał Znaniecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Szczecin opera bezrobocie