Polskie Radio
Section05

literatura

Miron w Sercowisku. O Białoszewskim w 40. rocznicę śmierci

W "Strecie literatury" rozmawialiśmy o tym, jaki obraz ostatnich dni życia Mirona Białoszewskiego przynoszą "Listy do Eumenid", co ten tekst i inne napisane wcześniej utwory mówią o stosunku poety do choroby i śmierci. Zastanowimy się również, jak dziś - 40 lat po śmierci autora "Obrotów rzeczy" - czytamy jego twórczość.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski rocznica Dorota Gacek KULTURA Dwójka Tadeusz Sobolewski

Karolina Prewęcka: Papcio Chmiel napisał "Tytusa" także dla rodziców

- Dzięki synowi, który ma teraz ćwierć wieku i córce, która jest niewiele młodsza, odkryłam tak naprawdę "Tytusa" już jako dojrzała kobieta. Poczułam, że to jest też dla mnie, że dzieci się mogą śmiać ze zwrotów akcji, tępa, a ja się bardzo śmiałam z zabaw słownych - mówi w Programie I Polskiego Radia Karolina Prewęcka, autorka właśnie wydanej książki "Papcio Chmiel udomowiony".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Jerzy Chmielewski Martyna Podolska biografia

"To było duże wyzwanie literackie". Grażyna Plebanek o powieści "Madmuazelka"

Daje do myślenia, trochę przeraża i przede wszystkim z każdą kolejną stroną wciąga. Taka właśnie jest "Madmuazelka". - Chciałam znaleźć dystans do znanego mi świata i próbowałam spojrzeć na to wszystko oczami głównej bohaterki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grażyna Plebanek, autorka książki. Co łączy Polskę, Francję i Rwandę?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki

Wojciech Chmielarz: w tematyce erotycznej język polski jest bardzo ubogi

Gościem Katarzyny Cygler w "Trójce pod Księżycem" był Wojciech Chmielarz, znany pisarz kryminałów, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce, ale także postapokaliptycznej powieści "Królowa Głodu". Tym razem mówił o swojej najnowszej książce, thrillerze erotycznym "Za granicą".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kryminał Wojciech Chmielarz Katarzyna Cygler Trójka

Rafał Węgrzyniak: głównym tematem twórczości Gabrieli Zapolskiej była kobiecość

- Jeden z pamflecistów już na samym początku twórczości Gabrieli Zapolskiej stwierdził, że uczyniła ona sztandar ze spódnicy. Sytuacja kobiet, stosunek mężczyzn do kobiet - w zasadzie przez całe życie krążyła wokół tych spraw. Była przy tym bardzo bezkompromisowa w formułowaniu pewnych ocen - mówił w Dwójce Rafał Węgrzyniak, historyk i krytyk teatru.
Zobacz więcej na temat:  Gabriela Zapolska Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Małgorzata Szymankiewicz Dwójka komedia TEATR

Nowy "Radiobook": "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego [POSŁUCHAJ]

Jako pierwszą czerwcową propozycję w cyklu Polskiego Radia "Radiobook" przedstawiamy nowelę Stefana Żeromskiego "Rozdzióbią nas kruki, wrony…". Autor był czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla i był pierwszym prezesem polskiego PEN Clubu, nic dziwnego więc, że w cyklu sięgamy po jego tekst, już po raz ósmy.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki W POLSKIM RADIU pr poleca Olgierd Łukaszewicz Stefan Żeromski