Polskie Radio
Section05

literatura

Nowy "Radiobook": "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego [POSŁUCHAJ]

Jako pierwszą czerwcową propozycję w cyklu Polskiego Radia "Radiobook" przedstawiamy nowelę Stefana Żeromskiego "Rozdzióbią nas kruki, wrony…". Autor był czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla i był pierwszym prezesem polskiego PEN Clubu, nic dziwnego więc, że w cyklu sięgamy po jego tekst, już po raz ósmy.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki W POLSKIM RADIU pr poleca Olgierd Łukaszewicz Stefan Żeromski

«Локомотив» Юліана Тувіма

Вперше «Локомотив» вийшов на літературні рейки 1938 року, неодноразово його перекладали  українською мовою. Це блискучий, багатогранний, складний — особливо для перекладу — вірш, що розважає, вчить і захоплює — дітей та дорослих. В «Українсько-польських поетичних діалогах» оригінал та чудовий переклад Маріанни Кіяновської.
Zobacz więcej na temat:  поезія переклад література польська мова poezja tłumacz tłumaczenie Julian Tuwim

Święto miłośników opowieści kryminalnych we Wrocławiu

- W tym roku we Wrocławiu pojawią się autorzy, którzy zdobyli sobie już wielu, wielu fanów. W niedzielę na przykład zagoszczą u nas m.in. Katarzyna Puzyńska i Wojciech Chmielarz. Będą oni mieć spotkania autorskie wokół swoich najnowszych książek. To jednak nie wszystko, w programie także wiele różnych dyskusji na rozmaite tematy, np. o tym, jak autorzy kryminałów sięgają po motyw miasta - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Dąbrowska, współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.
Zobacz więcej na temat:  kryminał Dwójka Paweł Siwek Wrocław KSIĄŻKA

Papcio Chmiel: słynny rysownik, ojciec Monique i Artura. Jaki był w domu?

Henryk Jan Chmielewski, czyli popularny Papcio Chmiel, dzisiaj skończyłby 100 lat. Znakomity grafik, twórca kultowych komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka stał się wręcz dobrem narodowym, bohaterem zbiorowej wyobraźni, wychowawcą i naczelnym humorystą kraju. A jakim był ojcem? O tym opowiadają wspomnienia jego dzieci - Monique i Artura.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks Katarzyna Cygler Trójka Papcio Chmiel Tytus

100 lat polskiego komiksu: od Koziołka Matołka, po "Wilcze tropy" i niezależne ziny

Historia polskiego komiksu sięga początku lat 20. XX wieku, jednak prawdziwy rozwój tego gatunku nastąpił dopiero niespełna 60 lat później, na przełomie lat 70. i 80. Dzisiaj polscy rysownicy, idąc drogą przetartą przez Grzegorza Rosińskiego, podbijają rynki zachodnie i przebijają się do komiksowego mainstreamu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks historia Polski grafika Katarzyna Cygler Józef Niewiarowski Trójka

"Odprawa posłów greckich" Kochanowskiego. "To dramat o ostatnich chwilach pokoju"

- Wydaje mi się, że Kochanowski chciał się zmierzyć z napisaniem polskiej tragedii na wzór klasyczny. Forma trzyma się zasad dramatu, ale raczej nie myślał o jej wystawianiu. To tekst o problemach zawsze aktualnych, wszystko zależy od ludzi, nie od losu i fatum - mówił w Dwójce profesor Krzysztof Koehler, historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Magda Mikołajczuk o książce Stefanii Grodzieńskiej "Urodził go Niebieski Ptak"

O książce Stefanii Grodzieńskiej "Urodził go Niebieski Ptak", poświęconej Fryderykowi Jarosemu -  znakomitemu węgierskiemu konferansjerowi, reżyserowi i dyrektorowi teatrów kabaretowych przedwojennej Warszawy. 22 lata temu, 30 maja 2001 po raz pierwszy wręczono nagrody w konkursie Mistrz Mowy Polskiej, a wśród laureatów była wtedy Stefania Grodzieńska (1914-2010) - pisarka, satyryczka, aktorka. 
Zobacz więcej na temat:  książki Magda Mikołajczuk

Kształtowanie młodego człowieka. O znaczeniu literatury w rozwoju dzieci

Henryk Sienkiewicz powiedział, że każdy powieściopisarz powinien choć raz w życiu napisać książkę dla dzieci. I choć od czasów noblisty literatura dla najmłodszych uległa zmianom, jej rola w rozwoju i kształtowaniu pozostaje niezmienna. Ważne więc jest, by młodzi chcieli sięgnąć po skierowane do nich lektury.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz Małgorzata Raducha czytelnictwo książki książki dla dzieci

"Nić porozumienia". Spotkanie z dr Piotrem Kułakiem, autorem wyjątkowej publikacji

Spora grupa czytelników średniego i starszego pokolenia zapewne pamięta smukłe, kieszonkowe tomiki z charakterystycznym, umieszczonym w górnym prawym rogu okładki, rysunkiem jednorożca. Dr Piotr Kułak, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, podkreślał, że seria „Jednorożca” była unikatowym przykładem równoważnej współpracy twórców – pisarzy i grafików. 
Zobacz więcej na temat:  książki grafika

Tomasz Różycki i "Złodzieje żarówek". Opowieści z bloków

"Złodzieje żarówek" Tomasza Różyckiego to i straszna, i śmieszna powieść o życiu w bloku w czasach późnego PRL-u. To także portret epoki, w której codziennością były kolejki, kartki czy sąsiedzi donoszący na siebie do służb bezpieczeństwa. - Mam poczucie bycia dziadersem czy boomerem, moja dziaderskość polega na tym, że nawet nie wiem, jak to się nazywa. Ktoś mnie pytał, skąd ta moja chęć wyjaśniania sytuacji, których nie trzeba wyjaśniać, jak kartki czy inne rzeczy, ale ja sobie pomyślałem, że chyba trzeba wyjaśniać - przyznaje Tomasz Różycki.
Zobacz więcej na temat:  książki Magda Mikołajczuk PRL