Polskie Radio
Section05

literatura

Władysław Łoziński. Propagator staropolskiej historii

25 maja 1913 roku we Lwowie zmarł Władysław Łoziński, powieściopisarz, historyk i publicysta. Łoziński w swojej twórczości sięgał do różnych okresów, ale szczególnie pochłaniała go historia XVII wiecznej szlachty. Wart podkreślenia jest fakt, że pisma historyczne Łozińskiego, zgodnie z reszta z obowiązującą w XIX wieku praktyką, nie są pozbawione walorów literackich. 
Zobacz więcej na temat:  Lwów historia Polski Galicja

Prestiżowy "Międzynarodowy Booker" trafił do bułgarskiego pisarza Georgi Gospodinowa

The International Booker Prize to przyznawana co roku nagroda dla najlepszej książki przełożonej na język angielski. Jest to zarazem jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury. Można powiedzieć, że jej przyznanie w 2018 Oldze Tokarczuk (za "Biegunów") w pewnym sensie otworzyło polskiej pisarce drogę do literackiej Nagrody Nobla. Czy tak będzie także w przypadku Georgi Gospodinowa?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA tłumaczenie język angielski Olga Tokarczuk Tomasz Miara Trójka

"Dwa teatry" Szaniawskiego. "To sztuka o konwencjach teatralnych XX wieku"

- To był czas pytań, które brzmią do dzisiaj, łącznie z tym najważniejszym: jak pisać teksty literackie po Auschwitz i katastrofie II wojny światowej. Jerzy Szaniawski próbował na te pytania odpowiedzieć. "Dwa teatry" mówiły coś ważnego o teatrze przedwojennym i tym, który kiełkował tuż po wojnie - mówił w Dwójce teatrolog dr Jarosław Cymerman.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Szaniawski Małgorzata Szymankiewicz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Dwójka TEATR Jarosław Cymerman

Magda Mikołajczuk o powieści "Złota dziewczynka z Jassów" Cătălina Mihuleaca

O rumuńskiej powieści "Złota dziewczynka z Jassów" Cătălina Mihuleaca. Akcja rozgrywa się w dwóch planach czasowych: na przełomie XX i XXI wieku w żydowskiej rodzinie mieszkającej w Ameryce oraz w okresie międzywojennym i w czasie wojny w rumuńskim mieście Jassy, gdzie w roku 1941 dokonano pogromu ludności żydowskiej. Tragizm miesza się tu z czarnym humorem.
Zobacz więcej na temat:  książki Magda Mikołajczuk

"Poczytnik". Twórczość Jarosława Abramowa-Newerlego

- Niektóre z jego piosenek to prawdziwe perełki, że wspomnę "Bogdan, trzymaj się" Łazuki, czy sławni "Okularnicy" (...). Do dzisiejszego dnia jest trochę niedoceniony jako prozaik - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń, który z Tomaszem Zapertem, rozmawiał o dorobku artysty. 90 lat temu, 17 maja 1933 roku, urodził się w Warszawie Jarosław Abramow-Newerly, pisarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, a także dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Jarosław Abramow-Newerly

12. Festiwal Miłosza. Poezja lekiem na marazm i zobojętnienie

- Gdy zastanawialiśmy się nad tegorocznym programem, rozmawialiśmy o tym, że dzięki temu, jaką uważność na świat wzbudza w nas poezja, może ona wyrwać nas z marazmu, którego doświadczamy w czasach kryzysu. Informacje, które zalewają nas każdego dnia, mogą przytłoczyć, ale też wprowadzić w stan pewnego przyzwyczajenia. My chcemy wytrącać się z tego marazmu, nie pozwalać na to przyzwyczajenie - mówiła w Dwójce Maria Świątkowska, menadżerka 12. Festiwalu Miłosza.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Dwójka poezja KULTURA Rok Wisławy Szymborskiej Kraków Paweł Siwek

Mrożek i o Mrożku, ale nie tylko: IX Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie zaprasza

Sławomir Mrożek został patronem IX Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Nie oznacza to bynajmniej, że całość tej imprezy zostanie poświęcona wyłącznie autorowi "Tanga". Nie zabraknie spotkań z autorami, choćby z Joanną Bator, Filipem Springerem, Szczepanem Twardochem czy Ryszardem Krynickim. Będzie też przedstawiana dramaturgiczna odsłona twórczości Wiesława Myśliwskiego, a Festiwal zwieńczy koncert Mietka Szcześniaka z piosenkami do tekstów księdza Jana Twardowskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Sławomir Mrożek Witold Lazar