Polskie Radio
Section05

literatura

Piszesz książki, żeby zapomnieć, żeby się wyzwolić – mówi o swojej twórczości Andrzej Stasiuk

"Rzeka dzieciństwa" to najnowsza książka Andrzeja Stasiuka, która niedawno się ukazała. To kolejna podróż autora na wschód, ale również, a może przede wszystkim, podróż w przeszłość, do świata dzieciństwa. Do świata, gdzie rzeczywistość łączy się z imaginacją, a z nadrzecznych mgieł wyłaniają się postaci prawdziwe i nierealne. O swoim pisaniu, dzieciństwie, o tym, co najważniejsze, z pisarzem rozmawia prowadzący audycję "Plik Tekstowy" Maks Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA Andrzej Stasiuk Max Cegielski Bug rzeka rozmowa Trójka

"Twoja lista przebojów". Piosenki mocy pisarza Macieja Marcisza

Maciej Marcisz zadebiutował "Taśmami rodzinnymi" - opowieścią o pogubionym w życiu trzydziestolatku, latach 90. i transformacji. Potem wydał "Książkę o przyjaźni", a teraz ukazała się jego najnowsza powieść "Znaki zodiaku". W audycji "Twoja lista przebojów" opowiedział o swoich ulubionych utworach, dzięki którym dobrze mu się pracuje.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Marcisz książki KSIĄŻKA Lenny Kravitz Madonna muzyka rozrywkowa Andrzej Piaseczny piasek Monika Brodka

"Kroniki tygodniowe" Bolesława Prusa - niezwykły dokument epoki

Polityka, życie gospodarcze, przemiany obyczajowe, wydarzenia kulturalne, ale także moda, sport, rozrywka i artykuły interwencyjne - to najczęściej pojawiające się tematy w "Kronikach tygodniowych", które Bronisław Prus pisał przez blisko 40 lat. Fragmenty tego fascynującego dokumentu epoki w cyklu "Książka do słuchania" czyta Kazimierz Kaczor. Emisja codziennie, od poniedziałku do piątku, o godz. 19.15.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus Kazimierz Kaczor kronika

Wystartowało "Lato z Radiem 2024". Co przygotowaliśmy dla słuchaczy? [WIDEO]

"Lato z Radiem" powraca na antenę Programu 1 Polskiego Radia. Tegorocznym motywem przewodnim jest woda. Nasi reporterzy zbadają rzeki, kanały, jeziora i oczywiście morze. Przygotowaliśmy najlepszą letnią muzykę, maskotkę, interesującą literaturę i konkursy. W jednym z nich nagrodą jest voucher dla dwóch osób na tygodniowy pobyt w Paryżu. To w związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2024 podróże po Polsce konkursy Paryż Roman Czejarek

Polskie Radio 24 Mazury jako utracona ziemia obiecana w książce Hansa Helmuta Kirsta

"Bóg śpi na Mazurach" to jedna z mniej znanych powieści niemieckiego pisarza Hansa Helmuta Kirsta. - Ma wręcz biblijny posmak. Jest osiągnięciem literackim, które wybiega poza literaturę popularną - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Adam Węgłowski. Gośćmi byli również inni autorzy kryminałów Krzysztof Bochus i Krzysztof Beśka.
Zobacz więcej na temat:  Prusy książki kryminał Polskie Radio 24 Niemcy

Skandal w operze! Penderecki i jego "Diabły z Loudun"

– Ta opera miała najwięcej wykonań, jeśli chodzi o współczesne opery. W wielu krajach były protesty Kościoła, biskupów, ale nigdy w Polsce – mówił w 2013 roku Krzysztof Penderecki o dziele, które zajmowało szczególne miejsce w jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki opera Hamburg religia Aldous Huxley Jarosław Iwaszkiewicz Kościół totalitaryzm spektakl kompozytor książki muzyka współczesna

Eliza Kącka: moja książka jest przeciw diagnozom

- Deklaruję, że książka jest przeciw diagnozom - nie w sensie praktycznym, bo diagnozy jako papier obramowujący nasze aktywności są w stanie nam coś zapewnić, tylko przeciw diagnozom jako unifikującym klasyfikacjom - mówiła w Dwójce dr Eliza Kącka, autorka książki "Wczoraj byłaś zła na zielono", w której opisuje swoją relację z córką będącą w spektrum autyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka Eliza Kącka autyzm książki macierzyństwo rodzicielstwo dzieci

Rzym poza turystycznym szlakiem. Dynamiczny i wielokulturowy

- Może właśnie ludzie są kluczem do Rzymu, a nie mury i zabytki, które możemy pozostawić historykom sztuki. To był mój pomysł, żeby opisać ten Rzym, który jest trochę brudniejszy, który kryje się gdzieś w zaułkach, który kryje się w głowach ludzi - mówił w Dwójce Piotr Kępiński - autor książki "Rzym. Miasto nad miastami".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Rzym podróże podróże zagraniczne

Edyta Jungowska i audiobooki dla dzieci. "Ważne dla mnie jest budowanie klimatu opowieści"

Audiobook to forma, która od kilkunastu lat cieszy się dużym zainteresowaniem i trudno się temu dziwić. Swoje audiobooki posiadają także klasyki literatury dla dzieci. Edyta Jungowska opowiedziała w "Poranku Dwójki", z czym wiąże się produkcja audiobooków oraz jak przez tę formę trafić do młodych słuchaczy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Audiobook dzieci Edyta Jungowska

Jak wygląda Teatr najnajowy, czyli spektakle dla dzieci do 3 roku życia? Tylko w "Kulturalnej Strefie"

- Cieszę, że aktorzy ruszyli ze mną w tą drogę, bo na co dzień grają w dla widza dorosłego w teatrze, telewizji czy filmie, a nagle schodzą na kolana i są blisko tych najmniejszych widzów, nie boją się ich - powiedziała w "Kulturalnej Strefie" Alicja Morawska-Rubczak opowiadając o idei teatru najnajowego dla widzów do trzeciego roku życia.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska DAB+ wyobraźnia spektakle dla dzieci niemowlę