Polskie Radio
Section05
Lwów

Opera na wojnie. "Album rodzinny" Kornowicza wystawiony na Ukrainie

- Pojechałem tam po to, żeby zobaczyć, jak to wygląda od środka, aby nie być w Warszawie i mówić: "sercem jestem z Wami" w sytuacji, kiedy kilkadziesiąt osób się trudzi - jakby nie patrzeć - wokół mojej muzyki i wygląda to w sposób głęboko poruszający, o ile nie wstrząsający - tak polski kompozytor Jerzy Kornowicz mówił w Dwójce o pracach nad operą "Album rodzinny", którą wystawiono w miniony weekend na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Kornowicz opera Ukraina Dwójka Ukraina Paweł Siwek Dwójka rodzina Kijów Lwów

Abp Józef Teofil Teodorowicz. Ormiański Skarga i polski patriota

- Zapisał się w sposób szczególny w historii, bowiem określano go jako proroka nadziei i wiary w latach niedoli, a nauczyciela prawdy i obowiązku po odzyskaniu niepodległości - mówiła o Józefie Teodorowiczu na antenie Polskiego Radia dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości. Gdy ten metropolita lwowski obrządku ormiańskiego, poseł i senator RP umarł 85 lat temu, w kraju zarządzono żałobę narodową, mimo że nie należał on do zwolenników sanacji. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II Rzeczpospolita Ormianie Lwów

Lwów uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari. "Miasto najdzielniejsze wśród dzielnych"

- Tych kilkadziesiąt dni walki uczyniło ze Lwowa dzielnego żołnierza. Dlatego ja, jako Naczelny Wódz, który ma za zadanie odznaczać najdzielniejszych wśród dzielnych, najwaleczniejszych wśród walecznych, rozstrzygnąłem, że mogę dać miastu waszemu najwyższą odznakę wojskową - mówił Józef Piłsudski w 1920 roku.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Adam Mickiewicz HISTORIA Józef Piłsudski Lwów POLSKA Warszawa

Uniwersytet Jana Kazimierza - jeden z najważniejszych ośrodków naukowych w II Rzeczpospolitej

104 lata temu uniwersytet we Lwowie otrzymał imię Jana Kazimierza. - To była bardzo nowoczesna uczelnia, czego przykładem jest rozwój wielu dyscyplin naukowych. W taki sposób jak tam, nie rozwijały się one na innych uniwersytetach w Polsce ani w Europie - mówił historyk i prawnik prof. Adam Redzik w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Lwów szkoła II RP Dwudziestolecie międzywojenne

Ze Lwowa do Wilanowa i Gdańska. Peregrynacje pomnika Jana III Sobieskiego

Monument przedstawiający jednego z najsłynniejszych polskich królów odsłonięto we Lwowie 20 listopada 1898 roku. Tam pomnik stał do 1945 roku, następnie przez kilkanaście lat znajdował się w Warszawie. I chociaż już od ponad pół wieku można go podziwiać w Trójmieście, do dziś nie wiadomo, dlaczego monument trafił akurat na Pomorze. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski pomniki Jan III Sobieski królowie Polski Lwów Gdańsk

Inauguracja pracy Sejmu X kadencji. Andrzej Duda: deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem

- Jako Prezydent Rzeczypospolitej deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 roku, była i jest współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca - w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podjąć - podkreślił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Sejm Kresy Lwów Święto Niepodległości Polonia Polacy za granicą Ukraina wojna na Ukrainie Henryk Sienkiewicz język polski

Syreny alarmu przeciwlotniczego podczas składania wieńców na Cmentarzu Orląt Lwowskich

Obchody polskiego Narodowego Święta Niepodległości we Lwowie rozpoczęły się w sobotę uroczystą mszą świętą w katedrze łacińskiej. Następnie uczestnicy przeszli na Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany też Cmentarzem Orląt Lwowskich. Podczas składania wieńców na płycie głównej z napisem "Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę" rozległ się alarm przeciwlotniczy.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Święto Niepodległości Ukraina Lwów ŚWIAT Europa