Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Magda Mikołajczuk o książce Aleksandry Kurzak i Marzeny Rogalskiej "Dobrissimo! Opera od kuchni"

O książce "Dobrissimo! Opera od kuchni", w której Aleksandra Kurzak, jedna z najsłynniejszych polskich śpiewaczek, odnosząca wielkie sukcesy na światowych scenach, opowiada dziennikarce Marzenie Rogalskiej o śpiewie, rodzinie, miłości, jedzeniu i podróżach. Historie o konkretnych operach, przedstawieniach i związanych z nimi anegdotach przeplatają się z przepisami kulinarnymi i zdjęciami z kuchni i ze sceny.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Aleksandra Kurzak

"Zła miłość". Nowa powieść kryminalna Marty Guzowskiej

Najnowsza powieść Marty Guzowskiej pt. "Zła miłość" otwiera cykl historii z Franką Kruk - pyskatą i błyskotliwą prywatną detektyw w roli głównej. Autorka w książce przedstawia historię kobiety, która po tragicznej śmierci męża wraz z nastoletnią córką i schorowanym ojcem powraca do rodzinnego miasta. W pewnym momencie Franka rozpoczyna śledztwo w sprawie przyczyny śmierci żony jej byłego chłopaka.
Zobacz więcej na temat:  literatura kryminał Leszek Talko Marta Guzowska

"Wyspa Ø" i "W tej powieści wszyscy umierają". Na granicy rzeczywistości i fikcji

W "Czytelni" omawialiśmy tym razem prozę autorów ze Słowacji i z Gruzji - powieści Petera Balki "Wyspa Ø" (w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego) i Beki Adamaszwilego "W tej powieści wszyscy umierają" (tł. Magda Nowakowska). Autorzy podróżują po bezdrożach wyobraźni, komentując jednocześnie współczesność. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Słowacja książki Iwona Rusek Piotr Kofta

Magda Mikołajczuk o książce Paavo Matsina "Gogolowe disco"

W kolejnej odsłonie audycji "Czytam, bo lubię" Magda Mikołajczuk opowiedziała o estońskiej powieści "Gogolowe disco" autorstwa Paavo Matsina. Ta gorzko-ironiczna historia dzieje się w nieokreślonej przyszłości w Estonii, gdzie ponownie rządzi rosyjski carat, a estońska literatura może być używana wyłącznie jako papier toaletowy. Antykwariusz, barmanka, kieszonkowiec i miłośnik Beatlesów opiekują się Nikołajem Gogolem, który właśnie zmartwychwstał.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki

"Jestem pisarzem polskim". Paweł Huelle o sobie

- Ja tutaj pracuję i używam tego miasta jako dekoracji do moich tekstów. Jednak zawsze denerwuję się i wkurzam, jak jakiś krytyk czy osoba prowadząca spotkanie ze mną mówi: "O! Pisarz gdański" - opowiada Paweł Huelle, prozaik i poeta pochodzący z Gdańska. Gość Programu 1 Polskiego Radia przyznaje również, że miłość bez muzyki nie istnieje, a w życiu najbardziej ceni przyjaźń.
Zobacz więcej na temat:  literatura Paweł Huelle Gdańsk

Nagroda Identitas. Opisanie tożsamości i warsztaty za kręgiem polarnym

Nagroda Identitas, przyznawana od 2014 roku przedstawicielom szeroko pojętej humanistyki, którzy nie przekroczyli 40 lat, zmienia swoją formułę i staje się nagrodą literacką - dla poetów, prozaików i eseistów. Do końca listopada 2022 Fundacja Identitas przyjmuje zgłoszenia do konkursu od zainteresowanych twórców.
Zobacz więcej na temat:  Nagroda Identitas literatura Tomasz Kaźmierowski Wojciech Stanisławski

BohaterOn 2022. "Dzieci Syberii" Edyty Poźniak [OSTATNIE GODZINY GŁOSOWANIA]

Seria sześciu filmów dokumentalnych pt. "Dzieci Syberii" jest wspólnym dziełem Edyty Poźniak, szefowej i współautorki serwisów informacyjnych w Programie 1 Polskiego Radia, dyrektorki Polskiego Radia Kierowców, oraz Olafa Ważyńskiego. Za reżyserię i scenariusz filmów dziennikarka otrzymała nominację do nagrody BohaterONy 2022 im. Powstańców Warszawskich. - Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może patrzeć tym ludziom w oczy. A oni opowiadają, co przeżyli - mówi Edyta Poźniak w "Kulturalnej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  Edyta Poźniak BohaterON Syberia

Wojna na Ukrainie. Rosjanie niszczą zabytki i dzieła sztuki

Od lutego na Ukrainie toczy się wojna. Rosyjskie pociski zagrażają przede wszystkim ludziom, ale również zabytkom. - Wielu młodych konserwatorów służy w ukraińskiej armii na wschodzie kraju. Są świadkami niszczenia obiektów zabytkowych. W tym momencie są po prostu bezsilni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Janusza Smaza z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukraińcy starają się jednak zabezpieczać część pomników i zabytków przed rosyjskim agresorem.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina zabytki Rosja Patryk Michalski