Polskie Radio
Section05

malarstwo

Fijałkowski, Szajna, Pągowska. Trójka wspomina wielkich, polskich artystów

"Miałby sto lat, gdyby nadal żył" – to hasło cyklu, który 1 listopada wybrzmiał w Programie 3 Polskiego Radia w specjalnej audycji "Wszyscy Święci w Trójce". Jego bohaterami będą urodzeni w 1922 roku artyści: Stanisław Fijałkowski, Józef Szajna i Teresa Pągowska. Wspomnienia o wybitnych postaciach polskiej sztuki przygotowała Monika Małkowska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA Józef Szajna Stanisław Fijałkowski Monika Małkowska Piotr Firan

Siedem wersji "Słoneczników". Barwy jako środek wyrazu

Najsłynniejsze "Słoneczniki" świata powstały pomiędzy sierpniem a wrześniem 1888 roku. Cztery pierwsze wersje Vincent van Gogh stworzył z myślą o dekoracji sypialni Paula Gauguina, którego zaprosił do Arles i gościł w Żółtym Domu. Trzy kolejne powstały na początku 1889 roku, już po wyjeździe Francuza i po załamaniu nerwowym van Gogha.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Bastek Michał Montowski Vincent van Gogh Dwójka SZTUKA

Obrazy "Łukaszowców" – polska historia na wystawie światowej w 1939 roku

"Łukaszowcy" to określenie grupy twórczej, która na zlecenie polskiego rządu w 1938 roku rozpoczęła prace nad cyklem sześciu malowideł obrazujących dzieje Polski. Wraz z czterema gobelinami przedstawiającymi życie króla Jana Sobieskiego, dzieła wystawiono w polskim pawilonie na wystawie światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. O działalności "Łukaszowców" w "Klubie Trójki" mówili prof. Joanna Sosnowska, historyk sztuki z Polskiej Akademii Nauk oraz dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Semka Robert Kostro historia Polski