Polskie Radio
Section05

malarstwo

Podróże ze sztuką. Archiwalne wspomnienia Andrzeja Strumiłły

W tym roku minęła 5. rocznica śmierci Andrzeja Strumiłły - znakomitego polskiego malarza, grafika, rzeźbiarza, fotografa, poety, pisarza, scenografa, a także profesora ASP w Krakowie i byłego kierownika pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ. Aby uczcić jego pamięć, wróciliśmy do wspomnień artysty, które nagrał dla radiowej Dwójki w 2017 roku.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie Aleksandra Łapkiewicz

Zygmunt Vogel. Ulubiony "Ptaszek" Stanisława Augusta Poniatowskiego

20 kwietnia 1826 roku zmarł Zygmunt Vogel, przez przyjaciół i króla nazywany "Ptaszkiem". Najbardziej znany jest ze swoich sielskich akwareli i rysunków, na podstawie których po II wojnie światowej odbudowano niektóre budynki w stolicy. Artysta nie ograniczał się jednak wyłącznie do malarstwa - swoich sił próbował w litografii, projektował katafalki, a także spełniał się w roli wykładowcy. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy historia Polski Warszawa Łazienki Królewskie Stanisław August Poniatowski

"Ten obraz jest wstrząsający". Przedstawienia pasji

- Pasja Chrystusa to niezwykle ważny temat w świecie obrazów chrześcijaństwa zachodniego - podkreślała w radiowej audycji Zofia Herman, historyk sztuki. Jak wielcy malarze pokazywali na przestrzeni wieków te kluczowe dla chrześcijaństwa sceny? Zapraszamy na szczególną, opartą na radiowych opowieściach, wędrówkę po kilku stacjach Męki Pańskiej.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Wielkanoc Wielki Post religia HISTORIA

Leonardo da Vinci. Zbyt zajęty tajemnicami świata, żeby kończyć swe obrazy

– Po prostu nie miał kiedy ukończyć obrazów, bo kiedy malował oko, to przeprowadzał przez wiele tygodni eksperymenty nad okiem, a kiedy malował światło, badał struktury światła. Zajmował się matematyką, fizyką, mechaniką, anatomią, architekturą, urbanistyką, literaturą i Bóg jeden wie, czym jeszcze – mówiła w Polskim Radiu dr Bożena Fabiani.
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci Florencja wynalazek wynalazcy

Polskie Radio 24 Podróż do świata Fridy Kahlo. Wystawa "Frida Immersive"

Krakowska wystawa "Frida Immersive" prezentuje twórczość meksykańskiej artystki Fridy Kahlo w przestrzeni immersyjnej 360 stopni. Można ją podziwiać do 22 czerwca 2025 roku. - Mamy cały przekrój przez twórczość Fridy Kahlo, a dzięki nowoczesnej technologii immersive, możemy tak naprawdę przenieść się do świata Fredy i do Meksyku lat 30. XX wieku - powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewa Król, organizatorka wystawy. 
Zobacz więcej na temat:  Frida Kahlo wystawa Kraków

"Genialnie zmyślone?". Historie oszustw, które zasługują na opowiedzenie

- Na pewno chciałbym, żeby ta książka była hołdem dla historyków, archeologów, badaczy, którzy czasami całe życie poświęcili na rozwiązanie jakiejś zagadki. Część z nich była zresztą moimi rozmówcami. Wydaje mi się jednak, że historie oszustw też zasługują na opowiedzenie. Często są one dużo ciekawsze niż to, co jest nam serwowane np. przez przewodników podczas wycieczek - mówił w Dwójce Jakub Kuza, autor książki "Genialnie zmyślone? Skarby, fałszerstwa, mistyfikacje".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kuza fałszerstwa Jakub Kukla KULTURA KSIĄŻKA Dwójka