Polskie Radio
Section05

medycyna

Na własną rękę, na własne ryzyko - niebezpieczna gra z samoleczeniem

Leki ratują życia, jednak tylko stosowane z głową. Lekomania to uzależnienie od leków - zarówno tych na receptę, jak i tych ogólnodostępnych w aptekach czy nawet dyskontach. Jedna niewłaściwa pigułka nie spowoduje wielkich konsekwencji zdrowotnych, ale nadużywanie czy niepoprawne stosowanie lekarstw może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie leki lekarz farmaceuta apteka

Zespół przewlekłego zmęczenia dotyka coraz młodsze osoby. Przestrzega prof. dr hab. n. med. Beata Tarnacka

Większość z nas przed Świętami Wielkanocnymi doświadcza tzw. zmęczenia krótkotrwałego, które wynika ze wzmożonej aktywności związanej z przygotowaniami do świąt – zakupy, gotowanie, sprzątanie itd. Zwykle sen, odpoczynek i redukcja stresu wystarczają, by poprawić nasze samopoczucie. Istnieje jednak również tzw. zespół przewlekłego zmęczenia (CFS), nazywany niegdyś "grypą karierowiczów".
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski zdrowie

Badanie PSA. Rak prostaty nie jest wyrokiem

- Pacjenci z objawami onkologicznymi w urologii, to ci, którzy najczęściej  pojawiają się u lekarza dosyć późno, a wtedy pojawiają się problemy z ich wyleczeniem. Dlatego trzeba regularnie robić badania PSA, przynajmniej raz w roku, zwłaszcza po 40. roku życia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Nurzyński, onkolog z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska profilaktyka onkologiczna lekarz mężczyzna

Opieka neonatologiczna w Polsce. "Poprawa jest zdecydowana"

Współczynnik zgonów niemowląt w Polsce systematycznie spada - wynika  zdanych GUS. Dr Michał Sutkowski mówił w radiowej Jedynce, że to m.in. efekt znacznej poprawy jakości opieki neonatologicznej. - Pomimo spektakularnych informacji, które czasem media przekazują, pomimo wszystkich niedogodności, o których też jest głośno, poprawa sytuacji w ciągu ostatnich lat jest zdecydowana - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA zdrowie Michał Sutkowski ciąża

Wszawica coraz cięższa do wytępienia. "To realny problem"

Wszawica zaatakowała przedszkola ze zdwojoną siłą. Jej wytępienie jest niezwykle ciężkie, bo wymaga niemożliwej do osiągnięcia koordynacji. - Winni nie są rodzice, a łatwe przenoszenie się owada - tłumaczy pediatra dr hab. Wojciech Feleszko i podkreśla, że jest to "realny problem". Przeszkodą jest wciąż duża stygmatyzacja. Rodzice niechętnie przyznają się do walki z wszami. 
Zobacz więcej na temat:  wszawica choroba owady przedszkole POLSKA