Polskie Radio
Section05

Monika Małkowska

W tworzeniu wiek nie ma znaczenia

Zdarza się, że potrzeby twórcze odczuwało się niby "od zawsze", jednak nie było czasu na ich realizację, a różne czynniki blokowały kreatywność. Dopiero w późniejszym okresie życia pojawiła się szansa, by się w sztuce sprawdzić. Najpierw jednak trzeba poznać warsztat, zasady kompozycyjne, materiały i ich specyfikę. A także trzeba wiedzieć, po co nam, ludziom, jest ta sztuka potrzebna, co nas w niej najbardziej pociąga, jak chcemy jej użyć w sensie metaforycznym i dosłownym. Po prostu – czy jest się wystarczająco dorosłym, by zająć się sztuką?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo SZTUKA senior Trójka

Najpiękniejszy dzień w roku? Pierwszy dzień wakacji!

Zabrzmiał już ostatni dzwonek szkolny. – Dla wielu to najpiękniejszy dzień w roku, pierwszy dzień wakacji. Koniec zajęć szkolnych czy to w klasie, czy online, czy hybrydowych. Rodzice też mogą odetchnąć. Nie muszą już przerabiać szkolnego kursu z dziećmi, które trzeba zmobilizować do samodzielnej pracy – mówiła Monika Małkowska, zapraszając na audycję, w której królowały "luz, blues i dziury w niebie". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA KULTURA

Splendor i swojskość. O sztuce socrealizmu

Po II wojnie światowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej dokonała się rewolucja społeczna. Gwałtowne zmiany w strukturze miały swoje powiązanie również ze sztuką. "Zimna rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948 – 1959" to wystawa w galerii Zachęta. Zgromadzono na niej materiały z wielu krajów i dziedzin. Jaką prawdę o człowieku przekazują? 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki socjalizm KULTURA SZTUKA Trójka

"Dzięki niemu poszerzyły się nasze możliwości". Maciej Kur o komiksie "Lil i Put"

- Pan Janusz Christa jeszcze przed śmiercią chciał, by ktoś kontynuował historię Kajka i Kokosza. Właśnie dzięki temu, że nasza seria "Lil i Put" się podobała, to zostaliśmy poproszeni najpierw o stworzenie krótkich historii, a teraz robimy tzw. pełne metraże, czyli długie historie na całe albumy - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kur, rysownik komiksów i autor scenariuszy. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA społeczeństwo komiksy

Vivaldi na tle epoki. Kompozytorzy zapomniani

Krótka sława i widmo spadającej gwiazdy. To wizja spędzająca sen z powiek nie tylko współczesnym artystom. – Dawniej zdarzało im się to równie często i dotkliwie, nie tyle przez opinię publiczną, co poprzez zmianę nastawienia utrzymujących ich panów. Dziś uważani za wybitnych kompozytorów, umierali w biedzie i w zapomnieniu, by po dziesiątkach lat powrócić do muzycznej świadomości odbiorców w glorii i w chwale. Wtedy na powrót okazywało się, że ich dzieła fascynują i dostarczają wielu emocji – usłyszeliśmy w "Klubie Trójki". Jakie losy spotkały kompozytorów, bez których nie wyobrażamy sobie dziś muzyki? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA vivaldi muzyka klasyczna

Beksiński ponownie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Niektórym wydaje się to niestosowne, wręcz szokujące: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie eksponować prace tragicznie zmarłego 16 lat temu Zdzisława Beksińskiego. Wystawa zostanie otwarta w środę 16 czerwca i będzie to druga prezentacja poszukiwań tego artysty w tym miejscu. Co więcej, w poprzedniej siedzibie MAW (przy ul. Solec) obrazy Beksińskiego były pokazywane dwukrotnie – w roku 1995 i 2004.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zdzisław Beksiński wystawa Klub Trójki Trójka

"Królewska wystawa kwiatów". Monika Drąg: to dni przymierza natury i kultury

- W dziewięciu strefach tematycznych będzie można dowiedzieć się, jak na co dzień to nasze przymierze natury i kultury się rozgrywa, jak ta synergia się przedstawia, jak się objawia, jak to piękno kwiatów faktycznie przemija, jak powinniśmy pamiętać, że "carpe diem" - chwytaj dzień, żeby żyć chwilą - powiedziała w Polskim Radiu 24 Monika Drąg (architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zielonych, pełnomocnik dyrektora ds. Architektury Krajobrazu i Ogrodów).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA społeczeństwo Zamek Królewski kwiaty