Polskie Radio
Section05

muzyka ludowa

Muzyka tradycyjna i jej granice

Wiek XX to okres czasu, w którym obserwujemy przejście od wielkiej fascynacji nauką i jej skutecznością w poznawaniu otaczającej człowieka rzeczywistości do pełnego rezerwy uświadomienia sobie ograniczoności metody naukowej. Chodzi nie tyle o załamanie się starego, mechanistycznego paradygmatu, ile o dostrzeganie przez nowo powstające teorie ograniczoności pola swoich zastosowań.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Stec

Miłość silniejsza niż śmierć. Adam Strug zaprasza na Ars Moriendi

- Stworzyliśmy coś, co roboczo nazywamy festiwalem, ale szukamy lepszej nazwy. To interdyscyplinarna całość o nazwie Ars Moriendi, obejmująca sztuki muzyczne, plastyczne i literaturę. Najprawdopodobniej rozszerzymy to jeszcze, przed nami pierwsza edycja - mówił w 2023 roku w Dwójce Adam Strug, kurator festiwalu Ars Moriendi. W tym roku zaprasza na jego kolejną odsłonę w powiecie radomskim.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec Aleksandra Tykarska Wojciech Ossowski Maria Czok

Wątki etniczne w twórczości Ryuchiego Sakamoto

Ryuchi Sakamoto zmarł 28 marca 2023 roku pozostawiając po sobie ogromny dorobek obejmujący muzykę filmową, elektroniczną, ambientową, eksperymentalną, popularną, orkiestrową i awangardową. W audycji wspominamy japońskiego kompozytora i muzyka, przyglądając się etnicznym wątkom w twórczości zmarłego równo 2 lata Sakamoto.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Hanna Szczęśniak Nowa Tradycja

Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć

W Źródłach odwiedzimy Muzeum w Raciborzu, gdzie do końca marca można podziwiać wystawę „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć…”. Jest to opowieść o mieszkańcach opolskich wsi: Oleszki, Jasiony i Żyrowy. Autorem fotografii jest mieszkaniec Oleszki, wsi w gminie Zdzieszowice, Franciszek Lepich, żyjący w latach 1909-2000.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Stec Patrycja Zisch Śląsk Śląsk Górny Wielkanoc fotografia

"Porządki" w Trójce. Koncert Maniuchy Bikont w Studiu im. Agnieszki Osieckiej [WIDEO]

Wydany w 2024 roku album "Porządki" to efekt wieloletniej przygody Maniuchy Bikont z muzyką tradycyjną. W motywach i melodiach zebranych na polskiej, ukraińskiej i białoruskiej wsi artystka zawarła opowieści ze swojego życia. Z tymi historiami mogliśmy zapoznać się słuchając niedzielnego koncertu w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka koncert koncerty w Polskim Radiu Studio im. Agnieszki Osieckiej Maniucha Bikont Hanna Szczęśniak

Złoty skarbczyk ludowego słowa. „Jabłoneczka” Juliana Przybosia

„Jabłoneczka” stanowi wciąż jeden z najbardziej reprezentatywnych i poręcznych zbiorów ludowych tekstów pieśni. To znów dostępny w księgarniach „złoty skarbczyk” ludowego słowa, roli którego nie zauważają licznie dziś spisywane „ludowe historie” Polski. Pisze Roch Sulima o antologii polskiej pieśni ludowej autorstwa Juliana Przybosia. To właśnie ta książka będzie głównym tematem rozmowy w sobotnim Poranku Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec Aleksandra Tykarska Wojciech Ossowski Maria Czok Piotr Dorosz Mateusz Dobrowolski