Polskie Radio
Section05

nagroda Nobla

Literacki Nobel 2024 w "Trójce pod Księżycem"

Punktualnie o 13.00, 10 października, Stały Sekretarz Szwedzkiej Akademii przedstawił decyzję Komitetu Noblowskiego dziennikarzom zgromadzonym w gmachu Szwedzkiej Akademii na sztokholmskim Starym Mieście. Laureatką Nagrody Nobla w 2024 roku została pisarka z Korei Południowej - Han Kang.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz literatura Literacka Nagroda Nobla Han Kang KULTURA Małgorzata Potocka Witold Gombrowicz

Literacki Nobel dla Han Kang. "Ona w swojej twórczości dociera do czegoś bardzo duchowego"

- Han Kang stara się patrzeć na ten świat rzeczywisty, który nas otacza, ale też sięga w strefę nieświadomości. Często w jej utworach pojawiają się sny, koszmary senne, które coś symbolizują. Czerpiąc z tych dwóch światów, tworzy jakąś trzecią rzeczywistość i w ten sposób dociera do czegoś bardzo duchowego - powiedziała w radiowej Jedynce tłumaczka Justyna Najbar-Miller.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Korea Południowa literatura książki KSIĄŻKA Literacka Nagroda Nobla Han Kang

TYLKO U NAS Bez tej wiedzy nie ma nowych leków. Nagroda Nobla za klucze do "narzędzi życia"

Chodzi o leczenie nowotworów, biosensory, produkcję nowych leków. Nagrodę Nobla z chemii przyznano za metody badania struktur białkowych z wykorzystaniem AI. - Bez wiedzy o strukturach białka trudno opracowywać nowe lekarstwa, bo lek to zwykle cząsteczka dopasowująca się do białka - mówi portalowi polskieradio24.pl dr Maria Górna z Wydziału Chemii UW. Mimo postępu, wiele białek budujących nasze ciała pozostaje zagadką.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA chemia POLSKA NAUKA

"To zniszczenie teatru!". Tadeusz Różewicz kontra krytycy

Sztuki Tadeusza Różewicza, dziś zaliczane do największych osiągnięć współczesnej dramaturgii, w chwili premiery spotykały się z niechęcią wielu recenzentów. Przygotowany przez portal PolskieRadio.pl serwis specjalny rozewicz.polskieradio.pl to świetna okazja, by przyjrzeć się sporom wokół niektórych z jego dramatów.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz TEATR historia Polski historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki spektakl

Nagroda Nobla z fizyki przyznana. Laureatami pionierzy AI

Nagroda trafiła w ręce Johna J. Hopfielda i Geoffreya E. Hintona. Komitet Noblowski docenił badaczy za "fundamentalne odkrycia, które umożliwiają uczenie maszynowe przy zastosowaniu sztucznych sieci neuronowych". W cyklu Czwórki "O co chodzi z tymi Noblami?" wyjaśniamy, jakie znaczenie dla społeczeństwa mają opracowane przez naukowców technologie i dlaczego werdykt komisji wzbudza wątpliwości części środowiska naukowego.   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan Weronika Puszkar fizyka Nobel nowe technologie NAUKA sztuczna inteligencja