Polskie Radio
Section05
nastolatki

E-papierosy. Śmiertelnie niebezpieczna kolorowa broń koncernów tytoniowych wciąga w nałóg nawet dzieci

Papierosy elektroniczne niszczą płuca najmłodszych Polaków: w podstawówkach i liceach e-papierosy to jest już prawdziwa plaga. Z pozoru mniej trujące od zwykłych papierosów, wabią kolorami, różnorodnymi smakami, wyglądają jak spełnienie marzeń nastolatków. Tymczasem stanowią dla nich, podobnie jak i dla dorosłych palaczy, śmiertelne zagrożenie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski zdrowie e-papierosy e-papieros nałóg papierosy uzależnienia dzieci młodzież moda gadżet Hanna Stolińska

E-papierosy - niebezpieczna używka młodzieży. "Potrzebne są regulacje dotyczące sprzedaży"

Jak wynika z badań, e-papierosy są najpopularniejszą używką wśród młodzieży w Polsce. - Wszystkiemu winna jest atrakcyjność konsumencka, produkt ładnie pachnie, ma ciekawy smak i niespotykaną dostępność - mówi prof. dr hab. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog oraz internista. - Natomiast okazuje się, że to są niebezpieczne produkty. Nie do końca wiemy, co jest w składzie chemicznym e-papierosów.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka papierosy uzależnienia e-papierosy e-papieros Piotr Firan młodzież zdrowie

Dojrzewanie - ciało i emocje. Rzetelna wiedza w sieci w projekcie "Cześć ciało"

Ruszyła pierwsza bezpieczna, edukacyjna i darmowa przestrzeń w internecie "Cześć ciało". Została stworzona specjalnie po to, by rozmawiać o dojrzewaniu i o tym, co dzieje się w tym czasie z ciałem i emocjami. O projekcie opowiadają w Czwórce Olga Kwiecińska, pomysłodawczyni fundacji Cześć ciało, oraz Michalina Popko, dyrektor zarządzająca.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka młodzież emocje dojrzewanie Marta Hoppe

Cześć Ciało: bezpieczna, ekspercka przestrzeń o dojrzewaniu dla dzieci, nastolatków i ich rodziców

Rozmowy dojrzewających dzieci z rodzicami są chyba najtrudniejsze – dla obu stron. Szczególnie jeśli padają tzw. trudne pytania: o ciało, jego zmiany, seks. Trudno zapytać i trudno odpowiedzieć. Dlatego nie wszyscy pytają i nie wszyscy odpowiadają… Cześć Ciało zostało stworzone właśnie po to, aby uniknąć milczenia, odpowiedzieć na pytania i zapobiec problemom wynikającym z niewiedzy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci rodzice dojrzewanie internet sieć lekarz psychologia rozmowa Katarzyna Borowiecka zdrowie Trójka

Nowy słownik wrażliwości. Jak mówić, by nie ranić i uszanować różnorodność?

– To jak ja mam się do ciebie teraz zwracać? – pytają bezradnie rodzice dzieci, które mówią im o tym, że są niebinarne albo w tranzycji. Jakich słów, nazw i języka potrzebują osoby LBGTQ+, jak ich szukają dla samych siebie, jaką ekspresję ich tożsamość znajduje w słowach. I jak my - bliscy, znajomi i nieznajomi - możemy mówić, by z respektem, zrozumieniem i czułością reagować na to, co nas dziwi i wymyka się schematom?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo osoby LBGTQ+ tranzycja niebinarność dziecko rodzice młodzież rozmowa Klub Trójki Paulina Wilk Aleksandra Plewka Trójka

"Łączy nas czytanie". Debata o literaturze young adult w Czwórce

"Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?" - to hasło pierwszej debaty, która odbyła się w Czwórce. Uczestniczące w niej autorki i autor opowiadali o swoich powieściowych debiutach, a ekspertki i publiczność zastanawiali się, jaki wpływ na życie nastoletnich czytelniczek(-ków) ma literatura młodzieżowa.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka literatura KSIĄŻKA young adult powieść młodzież Justyna Dżbik-Kluge Jakub Jamrozek Zofia Zasacka Kamila Drężęk Magdalena Pioruńska Dominika Gołowin Katarzyna Barlińska Marta Łabęcka Angelika Łabuda Monika Marszałek FortunateEM Weronika Marczak Monika Rutka Natalia Fromuth Łukasz Damaziak psychologia

NASZ WYWIAD Nafaszerowano psa lekami, by żebrać. "Wzrasta liczba takich przypadków"

14-latek żebrał w centrum stolicy metodą "na pieska". Szczeniak został nafaszerowany środkami odurzającymi, nie reagował na żadne sygnały. W wyniku interwencji zwierzę zostało odebrane i w stanie krytycznym przewiezione do szpitala. - Gdy robi się cieplej, wzrasta liczba takich przypadków - mówi Magdalena Silska, koordynatorka warszawskiego inspektoratu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony zwierzęta policja ochrona zwierząt społeczeństwo Warszawa mazowieckie