Polskie Radio
Section05

niepodległość

Aleksander Janowski. "Przez poznanie kraju do jego ukochania"

Podróże krajoznawcze pociągiem, samochodem, rowerem lub na piechotę to dziś jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Jednak nie zawsze tak było. Polski ruch turystyczny rozwinął się za sprawą Aleksandra Janowskiego, który dostrzegł w nim nie tylko możliwość zwiedzania różnych regionów kraju, ale także drogę krzewienia miłości do ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski turystyka

106 lat temu Polska odrodziła się jako królestwo

7 października 1918 roku Rada Regencyjna ogłosiła powstanie niepodległego Królestwa Polskiego. Przez blisko miesiąc formalnie Polska była królestwem bez króla. Teoretycznie władzę w państwie sprawowali arcybiskup warszawski Aleksander Kakowski, książę Zdzisław Lubomirski i ziemianin Józef Ostrowski, jednak faktyczne rządy stanowili niemieccy i austriaccy okupanci.
Zobacz więcej na temat:  odzyskanie niepodległości 11 listopada

Timothy Snyder. "Bez Kazimierza Pułaskiego nie byłoby Stanów Zjednoczonych Ameryki"

Magazyn "The Atlantic" opublikował fragment książki znanego historyka Timothy'ego Snydera "O wolności" (ang. "On Freedom") o tytule "Dar Polski dla Republiki Amerykańskiej" (ang. "Poland’s Gift to the American Republic"). Snyder uczestniczył w niedawnej Konwencji Partii Demokratycznej w Chicago i odwołując się do bohaterów dwóch narodów - Tadeusza Kościuszki i Kazimiera Pułaskiego - zaznaczył, jakie zasługi oddali oni w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Kazimierz Pułaski Rzeczpospolita Stany Zjednoczone demokracja

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
Zobacz więcej na temat:  Adam Asnyk Powstanie Styczniowe poezja podróże literatura książki romantyzm filozofia Syberia wiersze choroba pisarz HISTORIA 160. rocznica powstania styczniowego

Bądźmy razem. Dzień Niepodległości Ukrainy

24 sierpnia to Dzień Niepodległości Ukrainy. Od 10 lat naród świętuje to najważniejsze państwowe święto w czasie wojny, która od dwóch jest już wojną pełnoskalową. To szczególny dzień dla Ukraińców mieszkających w swoim kraju, tych którzy bronią ojczyzny, a także dla milionów obywateli rozsianych po całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Piotr Kędziorek architektura Ukraina wojna na Ukrainie

Maurycy Zamoyski - zbyt łagodny na prezydenturę

Był wybitnym dyplomatą i człowiekiem, który miał istotny wkład w odzyskanie niepodległości. Najbardziej kojarzony jest jednak jako konkurent Gabriela Narutowicza w wyborach prezydenckich w 1922 roku. – Wybranie mojego ojca nie byłoby szczęśliwe dla niego. Był za mało twardy i bezwzględny, a takim niestety trzeba było być w tym czasie – wspominał po latach jego syn, Jan Zamoyski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Maurycy Zamoyski Gabriel Narutowicz II Rzeczpospolita II RP odzyskanie niepodległości