Polskie Radio
Section05

NKWD

III edycja konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Poznaliśmy laureatów

Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży i studentów "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Młode osoby z całego kraju przygotowywały prace plastyczne, wypracowania, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych historii zbrodni katyńskiej. Laureaci zostali zaproszeni do Sejmu, na galę wręczenia nagród. Pomysłodawcą konkursu była marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a patronem i współorganizatorem - Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie konkurs Sejm historia Polski społeczeństwo Polskie Radio POLSKA

Józef Czapski: to był szok, oni wszyscy zostali zabici

- Zupełnie nie wyobrażałem sobie tego, żeby ci wszyscy ludzie mieli zostać zlikwidowani. Nikt w to nie wierzył, poza Andersem, który był przekonany, że to wszystko jest możliwe – mówił Józef Czapski, który z rozkazu gen. Władysława Andersa szukał zaginionych polskich oficerów na terenie sowieckiej Rosji.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska Katyń Józef Czapski Józef Stalin Władysław Anders HISTORIA Katyń 2022

"Kłamstwo jest elementem polityki Rosji". Kasprzyk w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dziś przypada rocznica opublikowania przez Niemcy w 1943 roku oficjalnej informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez bolszewików. W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, najwyżsi przedstawiciel władz państwa uczczą Polaków zamordowanych z rozkazu Stalina wiosną 1940 roku.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zbrodnia katyńska Katyń historia Polski Rosja Niemcy

Nowe dokumenty dotyczące Armii Krajowej trafiły do Archiwum Akt Nowych

W osiemdziesiątą rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową w warszawskiej siedzibie Archiwum Akt Nowych, zaprezentowano przekazane do AAN nowe zbiory mjr. Witolda Kitkiewicza "Mariana", dowódcy Radzymińskiego Obwodu Armii Krajowej "Rajski Ptak".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa Niemcy nazizm Polskie Państwo Podziemne Lwów Radzymin ZSRR Armia Czerwona zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne

Losy Polaków deportowanych w głąb ZSRR [POSŁUCHAJ]

10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej mieszkających na Kresach Wschodnich. Jak obliczają historycy Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1940–1941, w trakcie czterech fal deportacji, wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób. Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i z powodu chorób, inni, tułając się po świecie, nigdy już nie wrócili do Polski. Reportaż Macieja Jastrzębskiego opowiada o losach Marii Kleczewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski deportacje II wojna światowa Lwów Syberia wywózka sowieckie obozy pracy Kresy ZSRR reportaż Trójka społeczeństwo

"Dzieci Syberii": dramatyczna historia najmłodszych zesłańców

10 lutego 1940 roku, wraz z pierwszą deportacją na wschód Polaków z Kresów Wschodnich, rozpoczęła się także gehenna najmłodszych obywateli Rzeczpospolitej. Kilkuletnie dzieci trafiały na Syberię, w miejsce, które od wieków było symbolem katorgi, męczeństwa i śmierci dla Polaków. Temu poświęcony jest cykl sześciu kilkunastominutowych filmów pt. "Dzieci Syberii".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski Kresy FILM serial wywózka Syberia sowieckie obozy pracy Piotr Łodej Trójka

Historyk: na wyzwolenie Warszawa czekała w sierpniu 1944

17 stycznia 1945 roku do zrujnowanej Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. - W styczniu 1945 roku to było wejście do ruin miasta, a na wyzwolenie to Warszawa czekała w sierpniu i wrześniu 1944 roku – komentował historyk dr Andrzej Chmielarz. – Niestety, wtedy mieszkańcy miasta nie zostali wyzwoleni. Wyzwolono gruzy pół roku później.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Czerwona Powstanie Warszawskie Warszawa HISTORIA

Moskiewski sąd odrzucił skargę w sprawie demontażu tablic katyńskich

Moskiewski sąd kasacyjny odrzucił skargę stowarzyszenia "Memoriał" w sprawie demontażu tablic katyńskich - poinformował Polskie Radio adwokat Władimir Triegubow. Prawnik poinformował, że w trakcie procesu sąd pozbawił go prawa do repliki. Według Władimira Triegubowa, stowarzyszenie "Memoriał" będzie mogło odwołać się od orzeczenia kasacyjnego do Sądu Najwyższego i do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta.
Zobacz więcej na temat:  Moskwa

Upamiętnienie ofiar sowieckiego terroru w Rosji. Akcja "przywracanie imion" z udziałem ambasadora RP

Rosjanie będą dziś wspominać ofiary sowieckiego terroru. Akcję pod hasłem "przywracanie imion" zorganizowało Stowarzyszenie "Memoriał". W związku z pandemią przedsięwzięcie będzie odbywało się przy wykorzystaniu internetu. Hołd Polakom - ofiarom stalinowskich zbrodni odda dziś również ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa HISTORIA stalinizm represje Józef Stalin KGB ZSRR Armia Krajowa Leopold Okulicki Polskie Państwo Podziemne zbrodnie sowieckie