Polskie Radio
Section05

ocieplenie klimatu

Zmiany klimatu zagrożeniem dla pszczół. Naukowcy alarmują

Ocieplenie klimatu i jego skutki, w tym susze i rekordowo wysokie temperatury stanowią olbrzymie wyzwanie dla pszczelarstwa. Poważne problemy w tym zakresie ma Kenia. Naukowcy opracowują strategie dla pszczelarzy subsaharyjskich, pozwalające ochronić pszczoły, których populacja w regionie się zmniejsza. Nie jest wykluczone, że wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi, takie programy będą potrzebne również w innych częściach świata.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT klimat pszczoły Afryka Kenia pszczelarstwo

Potężny prąd oceaniczny zwalnia. Naukowcy biją na alarm

Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy (ACC), transportujący w ciągu sekundy około 173 mln m3 wody - stanowiący nieprzerwanym pierścień, który otacza całą Arktykę - może "spowolnić do 2025 roku o 20 procent". Wynika to ze zmian klimatycznych. Osłabienie ACC może mieć poważne konsekwencje - ostrzegają naukowcy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA klimat zmiany klimatyczne środowisko oceany Antarktyda zanieczyszczenie

Polskie Radio 24 Zniszczone mokradła i torfowiska. Ich przywrócenie pomoże w walce z suszą

- Ratowanie mokradeł, polega na ich przywrócenie do pierwotnego stanu. Pomaga w zachowaniu wielu gatunków roślin oraz w walce z suszą i wzrostem temperatury na świecie. Ten problem już dawno dostrzeżono w Europie, a polscy naukowcy, chcą aktywnie włączyć się w ten proces, dlatego podpisali "Pakt dla mokradeł" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mariusz Lamentowicz z Instytutu Geoekologii i Geoinformacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe klimat susza ekologia

Styczeń najcieplejszy w historii. Co dzieje się z klimatem?

Unijna służba klimatyczna Copernicus poinformowała, że styczeń roku 2025 był najcieplejszym styczniem w historii prowadzenia pomiarów. To jednak element szerszego trendu. - Ostatni rok już przekroczył te 1,5°C temperatury średniej, przewyższającej długoletnią średnią z czasów przedindustrialnych - zaznacza Marcel Andino Velez z Greenpeace Polska. 
Zobacz więcej na temat:  zmiany klimatyczne Michał Strzałkowski zima

Katarzyna Bilewska: ekstremalne zjawiska pogodowe stają się codziennością świata

Rodos znalazło się pod wodą po przejściu sztormu Bora. Powodzi w tym roku doświadczyła Hiszpania, wcześnie to samo działo się u nas. Ekstremalne zjawiska pogodowe dotykają nas coraz częściej i rosną w siłę. - Polscy naukowcy mocno podkreślili, że ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powódź w Polsce będą się zdarzały dwa razy częściej - mówi Katarzyna Bilewska, Greenpeace Polska. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar klimat kryzys klimatyczny susza powódź Greenpeace Katarzyna Bilewska pogoda Zobacz także

Młodzi dla klimatu. Co musi się wydarzyć, byśmy zwrócili uwagę na naszą planetę? [WIDEO]

Tematem audycji "Otwarte studio Czwórki" był aktywizm klimatyczny. Marta Hoppe i Jakub Jamrozek sprawdzili, o co walczą aktywiści klimatyczni. Co skłoniło ich do aktywizmu? Czy była to głęboka potrzeba zmian w podejściu do klimatu, a może po prostu… moda?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka klimat aktywiści Sytuacja powodziowa Jakub Jamrozek Marta Hoppe Inicjatywa Wschód Patrycja Wójcik Klara Rościszewska Kamil Wyszkowski Dominik Nowak Kamila Kadzidłowska Olga Ślepowrońska Marta Palińska Anna Frączyk