Polskie Radio
Section05

odkrycia archeologiczne

Agonią utrwalona na tysiąclecia. Naukowcy rozwiązali zagadkę "krzyczącej mumii"

To jedna z najsłynniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych mumii z czasów starożytnego Egiptu. Odnalezione w 1935 roku szczątki niezidentyfikowanej kobiety, pochowanej z wielkim przepychem w nekropolii Deir el-Bahari niedaleko Luksoru, cechowało to, że jej twarz zastygła z otwartymi ustami, w wyrazie niemego krzyku. Naukowcy twierdzą, że udało im się rozwikłać tajemnicę "krzyczącej mumii".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA starożytność starożytny Egipt archeologia odkrycia i ciekawostki mumie

Zapomniani badacze Troi. Nowe badania przywracają pamięć o niedocenianych bohaterach archeologii

Robotnicy pracujący na stanowiskach archeologicznych odgrywali znaczącą rolę w badaniach takich miejsc, jak starożytna Troja. - Ich wysiłek i wkład pozostawał jednak niedoceniany - ocenia Jeff Kramer, archiwista z Uniwersytetu Cincinnati i współpracownik Wydziału Filologii Klasycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego, autor cyfrowego archiwum dokumentującego badania Troi w latach 30. XX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA odkrycia i ciekawostki Turcja starożytność Dwudziestolecie międzywojenne

Cahokia i jej tajemnica. Badania rzucają nowe światło na zagadkę opustoszenia najstarszej metropolii Ameryki Północnej

Dziewięćset lat temu miasto Cohokia nad rzeką Missisipi, na obszarze dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, tętniło życiem. Mieszkało tu być może nawet 50 tys. ludzi. Była to wówczas jedna z największych aglomeracji na świecie. Jednak około roku 1400 ta metropolia opustoszała. Do tej pory uważano, że winna temu była przedłużająca się susza. Nowe odkrycia naukowców zdają się przeczyć tej tezie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ameryka Północna USA archeologia odkrycia i ciekawostki

Nad rozwiązaniem tej zagadki głowiono się 60 lat. Kto spoczywa pod starożytnym mostem w Szwajcarii?

Pod koniec lat 60. nad rzeką Thielle w zachodniej Szwajcarii odkryto pozostałości mostu sprzed 2000 lat, a pod elementami jego konstrukcji - szczątki około 20 osób. Do dziś archeolodzy spierali się, czy ciała należały osób złożonych tu w ofierze, czy do nieszczęśników, którzy zginęli w katastrofie budowlanej. Najnowsze badania sugerują, że być może obie te hipotezy są prawidłowe. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Szwajcaria archeologia odkrycia i ciekawostki