Polskie Radio
Section05

onkologia

Polskie Radio 24 Nowotwory głowy i szyi. Co je wywołuje? "Ryzyko wzrasta 300 razy"

- Szacuje się, że palenie papierosów około 30 razy zwiększa ryzyko nowotworu krtani, ale jak połączy się to jednocześnie z alkoholem, a często idzie to w parze, to ryzyko zwiększa się nawet blisko 300 razy - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Karolina Dżaman. Otorynolaryngolog mówiła w audycji "Samo zdrowie" o nowotworach zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi.  
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Telmińska zdrowie nowotwory Polskie Radio 24

Rak jelita grubego. Odkrycie naukowców zmniejszy ryzyko zachorowania?

Nowotwór jelita grubego każdego roku zabija co najmniej 10 tys. Polaków. W dodatku liczba przypadków zachorowania nasila się wśród osób poniżej 50. roku życia. Światełkiem w tunelu może okazać się nowe odkrycie amerykańskich naukowców. Zauważyli oni, że dieta bogata w wapń może skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA zdrowie medycyna dieta jedzenie nowotwory choroby onkologiczne

Leszczyna rozwiewa wątpliwości ws. Funduszu Medycznego

Opozycja zarzuca Izabeli Leszczynie zabranie pacjentom onkologicznym ponad 4 mld złotych z powodu anulowania konkursu rozstrzygniętego jeszcze w czasach PiS. - Obiecałam i trzymałam słowa, że w marcu ogłosimy go ponownie. Na transparentnych zasadach, wszyscy jeszcze raz będą mogli przystąpić do konkursu - zapewniała w radiowej Trójce ministra zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal Trójka POLSKA Izabela Leszczyna Ministerstwo Zdrowia Fundusz Medyczny CBA

Badanie, które ratuje życie. Jak zachęcić kobiety do wykonania cytologii?

Regularnie wykonywana cytologia pozwala wykryć wczesne zmiany i wyleczyć raka szyjki macicy u 99 proc. pacjentek. To najważniejsza forma profilaktyki tej choroby. - Pacjentki w wieku 25-59 lat powinny wykonać ją raz na 3 lata i to w zupełności wystarcza. W przypadku, gdy kobieta jest w grupie podwyższonego ryzyka, powinna robić badania raz w roku - mówi w Jedynce dr Piotr Bobkiewicz, diagnosta, patomorfolog, wykładowca akademicki, konsultant Centrum Onkologii w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka medycyna kobieta zdrowie Zobacz także infografika

Licytują spotkanie z ministrą zdrowia. Leszczyna: jestem gotowa na rozmowę

- Bardzo cieszę się z deklaracji pań, że chcą porozmawiać ze mną o systemie. Nawet gdyby zostały przelicytowane, deklaruję, że się spotkamy, bez względu na to, czy przy gotowaniu, czy też nie - zapowieedziła w radiowej Jedynce Izabela Leszczyna, odnosząc się trwającej w ramach Finału WOŚP licytacji wspólnego gotowania z ministrą zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP pomoc społeczna medycyna dzieci choroba Karolina Rożej Zobacz także Izabela Leszczyna

Prof. Anna Raciborska: szybka diagnoza jest kluczowa w wykrywaniu nowotworów u dzieci

- Wczesne rozpoznanie choroby w sposób istotny wpływa na rokowania u tych dzieci - podkreślała prof. Anna Raciborska w radiowej Jedynce. Onkolog dziecięca była gościem Audycji Specjalnej w Programie 1 Polskiego Radia z okazji tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP pomoc społeczna medycyna dzieci choroba Karolina Rożej Zobacz także

Sukces WOŚP i polskich lekarzy. "Wyleczalność nowotworów u dzieci jest u nas na światowym poziomie"

- Wyleczalność chorób nowotworowych u dzieci w Polsce jest w tej chwili taka, jak w najlepszych ośrodkach na świecie. Jesteśmy w stanie wyleczyć z nowotworów 83-84 proc. dzieci - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Młynarski. Kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej dodaje, że duża w tym zasługa WOŚP, która zagra już po raz piąty dla onkologii dziecięcej.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Zobacz także zdrowie Roman Czejarek WOŚP WOŚP 2024 Wojciech Młynarski

WOŚP zbiera na onkologię. Uratuje wiele dzieci

- Chłoniaki i białaczka to najczęstsze przyczyny nowotworów krwi u dzieci. Ich skuteczne wykrywanie wymaga nowoczesnego sprzętu. Dlatego tak duże znaczenie ma zbiórka pieniędzy na ich zakup, zorganizowana w tym roku przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - mówił w Polskim Radiu 24 onkolog i hematolog prof. Wojciech Młynarski.   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska medycyna Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dzieci nowotwory