Polskie Radio
Section05

pakt Ribbentrop-Mołotow

T. Wolsza: Rosja chciałaby zataić pakt Ribbentrop-Mołotow

- Sprawa ma bardziej charakter polityczny niż historyczny, jest rosyjska tendencja do minimalizowania tego wydarzenia albo wręcz zatajenia go przed opinią publiczną - mówił o pakcie Ribbentrop-Mołotow prof. Tadeusz Wolsza w Polskim Radiu 24. Wraz z doktorem Karolem Nawrockim, dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, historyk komentował układ, którego 80. rocznicę dziś obchodzimy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa

Sojusz, który podpalił świat – 80. rocznica paktu Hitler-Stalin

Czego ciągle nie wiemy o sojuszu państwa Sierpa i młota z imperium spod znaku swastyki? Jakie były rachuby obu dyktatorów? Dlaczego dzisiejsza Rosja powraca do obrony skompromitowanego sojuszu? Na te pytania odpowiedzą znani historycy w przeddzień konferencji na temat paktu Hitler-Stalin w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo HISTORIA historia Polski Piotr Semka ZSRR Adolf Hitler Józef Stalin Rosja Niemcy Sławomir Dębski

"Stalin nie dotrzymał warunków paktu Ribbentrop-Mołotow"

- Wspominając 17 września 1939 mówimy o najeździe, ataku sowieckim na Polskę - bez wypowiedzenia wojny, ale mającym wszelkie cechy napaści zbrojnej - i realizacji punktów tajnego protokołu przyjętego ponad 20 dni wcześniej podczas podpisania umowy Ribbentrop-Mołotow – powiedział w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Gość mówił także o tym dlaczego atak, mimo ustaleń obu stron, nie nastąpił wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 17 września 1939

"Bez Stalina, Hitler nie odważyłby się zaatakować Polski"

17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. O postanowieniach paktu mówili w Polskim Radiu 24 znawcy historii dr Krzysztof Jabłonka, prof. Wiesław Wysocki oraz Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Niemcy ZSRR

"Stalin był gwarantem czwartego rozbioru Polski"

17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny Rzeczpospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był czwarty rozbiór Polski. W audycji Nos Kleopatry o agresji ZSRR na Polskę mówili dr Witold Wasilewski (historyk i publicysta), Tadeusz Płużański (dziennikarz, historyk i publicysta).
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa ZSRR Niemcy Armia Czerwona

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu

23 sierpnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu. Data nie jest przypadkowa – to rocznica zawarcia w 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, który dzielił strefy wpływów nazistowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Tomaszem Stefankiem z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa stalinizm nazizm totalitaryzm

Witkacy w piekle II wojny światowej

23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali pakt o nieagresji, a także tajny protokół mówiący o planowanym podziale terytoriów Polski, republik bałtyckich, Finlandii i Rumunii.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 HISTORIA historia Polski II wojna światowa Jacek Raginis-Królikiewicz Joachim von Ribbentrop samobójstwo Stanisław Ignacy Witkiewicz Wiaczesław Mołotow zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne ZSRR