Polskie Radio
Section05

pamięć

Doleśniak-Harczuk: groby dzieci i pracowników przymusowych rozrzucone są po całych Niemczech

 - Cmentarz w Brunszwiku, nie był używany do pochówków od 1901 roku. Dlatego od 1942 roku ten teren postanowiono wykorzystać, jako cmentarz dla cudzoziemców wyznania katolickiego. Wtedy już pochowano tam prawie czterysta dzieci i dorosłych z dziewięciu krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych Ameryki - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk.    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Europa Antoni Opaliński śmierć dzieci

Setki zniczy i kwiaty przy krzyżu w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku

Setki zniczy płonie przed krzyżem w Górsku k. Torunia, w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Lokalna społeczność pamięta o kapelanie Solidarności w dzień Wszystkich Świętych, zostawiając przy pomniku kwiaty i wiązanki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Popiełuszko Solidarność Dzień Wszystkich Świętych Wszystkich Świętych PRL komunizm służba bezpieczeństwa społeczeństwo

W Moskwie na grobach Polaków leżą kwiaty i płoną znicze. Upamiętniono miejsca pamięci w Rosji

Od trzech dni przedstawiciele Polonii i polscy dyplomaci odwiedzają stołeczne cmentarze, aby oddać hołd rodakom, którzy spoczywają w rosyjskiej ziemi. Miejsca pamięci w Rosji, które Polacy odwiedzają z okazji dnia Wszystkich Świętych, związane są z historią Polaków w Imperium Rosyjskim, z zesłaniami na Syberię, a także z tragicznymi kartami XX w., w tym masowymi represjami politycznymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja POLSKA społeczeństwo Wszystkich Świętych śmierć

Reportaż o wirtualnym przewodniku po Wojskowych Powązkach [POSŁUCHAJ]

Profesor Marek Cieciura od lat tworzy wirtualne przewodniki po miejscach pochówków żołnierzy Armii Krajowej. Ostatnio wraz ze współpracownikami skończył prace związane z tworzeniem przewodnika po Powązkach Wojskowych, które są miejscem pochówku wielu wybitnych Polaków. Teraz każdy, kto ma smartfona, będzie mógł wybrać się na zwiedzanie tego niezwykłego miejsca – sam, a jednak z przewodnikiem.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Powązki społeczeństwo przewodnik Trójka reportaż

"Szczególnie aktualne w czasach polaryzacji". Aktor David Strathairn o przesłaniu Jana Karskiego

- Przesłanie Jana Karskiego i jego apele o odnajdywanie wspólnego człowieczeństwa są dziś szczególnie ważne, zwłaszcza w spolaryzowanej Ameryce - powiedział hollywoodzki aktor David Strathairn. Nominowany do Oscara artysta wciela się w rolę Karskiego w sztuce, której światowa premiera odbędzie się w środę w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Jan Karski Żydzi Holokaust II wojna światowa historia Polski USA Stany Zjednoczone Ameryka ŚWIAT

"Generał Bór-Komorowski widział cierpienie setek tysięcy ludzi". Historyk o Powstaniu Warszawskim

- Już 1 października 1944 r. gen. Tadeusz Bór-Komorowski był przekonany, że "nie można przedłużać agonii miasta". Widział zagładę Warszawy, widział cierpienie setek tysięcy ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 dr Szymon Niedziela (historyk, Muzeum Powstania Warszawskiego).
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie 1944 II wojna światowa historia Polski III Rzesza społeczeństwo Polskie Radio 24 POLSKA