Polskie Radio
Section05

pamięć

WYWIAD Szanować czy zapomnieć? Prof. Nowak o współczesnym podejściu do przeszłości

- W naszych czasach widoczna jest tendencja do traktowania przeszłości jako obciążenia, jako zła, które należy odrzucić w procesie "emancypacji". Przeciwieństwem tej postawy jest poczucie wdzięczności wobec przeszłości, wobec tych, którzy coś wartościowego nam przekazali - mówi prof. Andrzej Nowak, historyk, autor książki "Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski HISTORIA Andrzej Nowak KSIĄŻKA społeczeństwo

PATRONAT MEDIALNY "Muzealna Opowieść Wigilijna" online. "Jak Polacy świętowali Boże Narodzenie na nieludzkiej ziemi Sybiru"

O Wigilii w XIX-wiecznym rosyjskim więzieniu śledczym w Cytadeli i na Syberii opowie w ramach cyklu filmowego "Muzealna Opowieść Wigilijna" Michał Cieślak z Muzeum Niepodległości w Warszawie. "Muzealna Opowieść Wigilijna" to cykl filmów online, które muzeum będzie prezentować do jutra.
Zobacz więcej na temat:  Syberia Wigilia historia Polski społeczeństwo Muzeum Niepodległości w Warszawie POLSKA

Znamy wyniki konkursu na prace naukowe o historii ruchu narodowego. Minister kultury pogratulował zwycięzcom

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński pogratulował laureatom konkursu zorganizowanego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (IDMN) - na prace naukowe o historii ruchu narodowego i katolicyzmu społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Roman Dmowski Ignacy Jan Paderewski historia Polski społeczeństwo konkurs POLSKA

10. rocznica pochówku Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. Politycy PiS oddali hołd parze prezydenckiej

Czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości oddali hołd Lechowi i Marii Kaczyńskim. Politycy co miesiąc w dniu pochówku Lecha i Marii Kaczyńskich w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów modlą się i składają kwiaty przy sarkofagu tragicznie zmarłej pary prezydenckiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Kraków Wawel PiS Prawo i Sprawiedliwość rząd Rząd RP

Problem z pamięcią coraz bardziej powszechny. Dlaczego tak się dzieje?

- Jedną z przyczyn problemów z pamięcią jest to, że przetwarzamy coraz więcej informacji w bardzo krótkim czasie. Jesteśmy bombardowani informacjami za pośrednictwem mediów i bardzo często w telefonach sprawdzamy pocztę i media społecznościowe - mówi w "Czterech porach roku" dr n. med. Marcin Ratajczak, neurolog. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie społeczeństwo choroba Alzheimera neurologia Daniel Wydrych infografika

Ambasada RP oburzona zakłamywaniem zbrodni katyńskiej. "Zafałszowano odpowiedzialność NKWD"

Polska ambasada w Moskwie jest oburzona próbami zakłamywania historii podejmowanymi przez środowiska związane z władzami Rosji. Polscy dyplomaci w specjalnym komunikacie zauważają, że w trakcie niedawnej konferencji naukowej zorganizowanej w Twerze, została podniesiona kwestia rewizji oficjalnego stanowiska rosyjskich władz w sprawie zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Zbrodnia Katyńska Katyń 1940 historia Polski zbrodnie sowieckie Moskwa Rosja POLSKA

"Najważniejsza była dla niego służba Kościołowi". Abp Jędraszewski wspomina kard. Grocholewskiego

- Jako prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, był pierwszym odpowiedzialnym w Kościele za organizację i poziom szkolnictwa katolickiego na całym świecie - tak zmarłego w tym roku kard. Zenona Grocholewskiego wspominał abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski był jednym z prelegentów XIII Międzynarodowego Kongresu "Katolicy a wychowanie", poświęconemu współczesnym wyzwaniom szkolnictwa wyższego i nauki. Konferencja odbywa się w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Zenon Grocholewski Marek Jędraszewski Kościół Kościół katolicki wspomnienie wiara społeczeństwo POLSKA

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" troszczy się o polskie dziedzictwo na Kresach

Celem projektu „Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie” jest opisanie i promocja historycznego dziedzictwa polskiego na dawnych kresach Polski. Chcemy uświadomić Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie. Do takich instytucji należy niewątpliwie Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Przedmiotem jej szczególnego zainteresowania są cmentarze i żołnierskie mogiły na dawnych Kresach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polacy za granicą Kresy Polonia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kancelaria premiera