Polskie Radio
Section05

Paweł Siwek

"Król Roger". Dzieło totalne Szymanowskiego w Operze na Zamku w Szczecinie

- Jest to partytura i dzieło sceniczne, które wzbudza wielkie emocje. Wyobraźnia w tym przypadku jest nieograniczona. "Król Roger" Szymanowskiego to odrębny świat, przestrzeń i kosmos - mówił w "Poranku Dwójki" Jerzy Wołosiuk, dyrektor artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie, kierownik muzyczny i dyrygent spektaklu, którego premiera zaplanowana jest na marzec.
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski opera Dwójka

MagDuś Duo. Aranżacje na saksofon i fortepian w "Miejscówce z Dwójką"

- Jako zespół próbujemy poszukiwać czegoś oryginalnego, czegoś unikalnego, czym będziemy się wyróżniać na rynku muzycznym. Stąd właśnie w naszym repertuarze tak dużo transkrypcji - mówił w "Poranku Dwójki" Bartłomiej Duś z MagDuś Duo. Saksofonista wraz ze swą żoną, pianistką Magdaleną Duś, będą gospodarzami najbliższej "Miejcówki z Dwójką" (19.02).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką fortepian Stefan Kisielewski koncert Dwójka MUZYKA

"Grona gniewu". Steinbeck znów aktualny

- To książka, która była palona w kilku stanach, zakazywana w wielu bibliotekach, ale jednocześnie sprzedawała się w ogromnych nakładach - w "Poranku Dwójki" naszym przewodnikiem po powieści "Grona gniewu", czasach, w których się pojawiła oraz twórczości Johna Steinbecka była dr hab. Justyna Włodarczyk, kierowniczka Zakładu Kultur i Literatury Ameryki Północnej UW.
Zobacz więcej na temat:  John Steinbeck USA Dwójka literatura KSIĄŻKA

80. rocznica powstania AK. "To była konieczność sumienia"

Dziś (14 lutego) mija 80 lat od przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. - Była to walka o wolność, o niepodległość, walczyliśmy, tyle, ile było można - mówił były żołnierz AK Mieczysław Szostek. Armia Krajowa skupiała blisko 200 organizacji wojskowych, a latem 1944 roku, w okresie maksymalnej zdolności bojowej, liczyła 380 tysięcy żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Armia Krajowa historia Polski II wojna światowa harcerstwo Powstanie Warszawskie

Tadeusz Łysiak: polskie kino ma się bardzo dobrze [ZOBACZ WIDEO]

- Siłą tego filmu jest to, że każdy, na całym świecie, może znaleźć w Julii samego siebie - gościem "Poranka Dwójki" był Tadeusz Łysiak, reżyser i scenarzysta nominowanego do Oscara filmu "Sukienka". Obraz jest odważnym głosem w dyskusji na temat postrzegania w społeczeństwie osób niskorosłych, prowokuje refleksję na temat ich obecności w kinowych produkcjach. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Łysiak kino Oscary Dwójka

Hubert Zemler i Piotr Kurek. Inspiracje radiową przestrzenią

- Nasz projekt od początku pomyślany był jako płyta studyjna, w której pracujemy nad brzmieniem, nie myśląc o koncertach. Do "Miejscówki z Dwójką" odwracamy ten proces, co nie jest takie proste. Jest dużo instrumentów, różnych efektów oraz technik, które musimy zebrać do 30-minutowego koncertu - mówił Piotr Kurek, który razem z Hubertem Zemlerem tworzy duet Piętnastka. Muzycy będą gospodarzami sobotniego kameralnego koncertu w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Hubert Zemler Dwójka koncert KULTURA

Auschwitz. O początkach Zagłady w rocznicę wyzwolenia

- Słowo "początek" wydaje mi się niezwykle istotne, skąd to wszystko się wzięło? Gdzie rozpoczął się proces wychowywania ludzi do zabijania innych? - naszym gościem był Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. 27 stycznia przypada 77. rocznica wejścia radzieckich wojsk do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Auschwitz rocznica Dwójka Holokaust

Teatr Dramatyczny z nową dyrekcją. Monika Strzępka proponuje terapię

- W złożonej koncepcji programowej Monika Strzępka zwraca uwagę na potrzebę terapii, to wręcz jej hasło przewodnie. W sytuacji, gdy wszyscy musimy mierzyć się z różnymi kłopotami i wyzwaniami, terapia może być dobrym punktem odniesienia. Jest to też dobry punkt odniesienia dla każdego teatru, ponieważ wychodząc z niego, powinniśmy przeżywać katharsis - mówił w "Poranku Dwójki" Artur Jóźwik, szef Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa spektakl Monika Strzępka TEATR Dwójka

"Monologue". Tomasz Daroch i jego pierwsza solowa płyta

- Kompozycja tej płyty powstawała przez pewien czas. Było to związane przede wszystkim z osobistą chęcią stworzenia płyty solowej, ponieważ nigdy wcześniej nie miałem takiej okazji. Dlatego chciałem przekazać odbiorcom jak najwięcej swoich oryginalnych emocji - mówił w "Poranku Dwójki" wilolonczelista Tomasz Daroch. Pod koniec minionego roku ukazał się jego solowy debiut - "Monologue - Polish Solo Cello Works".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Daroch wiolonczela płyta Witold Lutosławski MUZYKA Dwójka

Reforma rolna. Dziedzic i chłop wobec ziemi

- Postawy były niejednoznaczne. Nie można powiedzieć, że wszyscy chłopi cieszyli się albo żałowali dziedzica. Mieliśmy chłopów folwarcznych i oni czekali na Sowietów, na rozdawanie ziemi, ale byli też chłopi zamożni, którzy, jeśli chodzi o mentalność i stosunek do ziemi, często byli bliżej dziedzica. Oni nie czekali na reformę - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Wylegała, socjolożka, która bada dzieje reformy rolnej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  wieś reforma rolna społeczeństwo Dwójka

Miejscówka z Dwójką. "To dopiero nasz drugi wspólny koncert"

- Można powiedzieć, że to będzie premiera naszego składu. Przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję utwory, które zamierzamy grać w przyszłości – mówił w "Poranku Dwójki" gitarzysta Raphael Rogiński, który razem ze śpiewaczką Nastą Niakrasavą będzie gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (22.01).
Zobacz więcej na temat:  folk etno gitara Miejscówka z Dwójką Raphael Rogiński koncert Dwójka Białoruś

Jerzy Kawalerowicz. Reżyser, który urodził się trochę za wcześnie

- Weźmy pod uwagę, że debiutuje on socrealistycznym filmem "Gromada", a cztery lata później Andrzej Wajda robi "Pokolenie", film, w którym w polskim kinie i w ogóle w polskiej kulturze dochodzi do przełomu. Niestety Jerzy Kawalerowicz trochę za wcześnie zaczął swoją przygodę z filmem - mówiła w Dwójce filmoznawczyni dr hab. Natasza Korczarowska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino FILM KULTURA reżyser Jerzy Kawalerowicz

"Tosca" Pucciniego. Ewa Vesin: za każdym razem ten spektakl jest inny

- Uraczymy widzów wspaniałą operą; tym tytułem, który sprawia nam ogromną satysfakcję. "Tosca" w reżyserii Barbary Wysockiej jest znakomita i mimo że graliśmy ją już kilkadziesiąt razy, za każdym razem przeżywamy ją na nowo - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, którą można oglądać w inscenizacji arcydzieła Giacomo Pucciniego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa Dwójka opera Giacomo Puccini KULTURA Tosca

Piotr Sałajczyk: za tą muzyką stoi prawdziwy geniusz

- Tym, co może pociągać wykonawcę w muzyce Weinberga, jest to, że po pierwsze jest nieznana, po drugie - piękna, a po trzecie - bardzo obszerna. Weinberg pisał przez całe swoje życie, zdążył stworzyć wiele, wiele opusów - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Sałajczyk, pianista, kameralista i pedagog. Jego najnowsza płyta - "Weinberg. Piano Sonatas Nos. 1-3" - ukaże się 21 stycznia pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Agencja Muzyczna Mieczysław Weinberg Dwójka płyta fortepian