Polskie Radio
Section05

Paweł Turski

Obchody 15 sierpnia w Polskim Radiu [SPRAWDŹ]

15 sierpnia obchodzimy w Polsce Święto Wojska Polskiego, a kościół katolicki obchodzi tego dnia również Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święto Wojska Polskiego to święto państwowe, które upamiętnia zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej, podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Z racji obydwu świąt Polskie Radio przygotowało audycje specjalne. Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi propozycjami anten. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU bitwa warszawska 1920 Święto Wojska Polskiego Marek Stremecki Janusz Odziemkowski wojna polsko-bolszewicka Józef Piłsudski Krzysztof Komorowski Radosław Tworus Sebastian Duda Wacław Holewiński Tomasz Sikorski Jarosław Stryjek Agnieszka Trzeciakiewicz Twierdza Modlin Muzeum Historii Polski cytadela warszawska

Breaking debiutuje w programie igrzysk. Czy będzie odświeżeniem sportu olimpijskiego?

W piątek w Paryżu rozpoczyna się rywalizacja w breakingu - sporcie, który debiutuje w programie igrzysk olimpijskich. Czy po spektakularnych sukcesach takich dyscyplin jak wspinaczka sportowa na czas, skateboarding czy surfing kolejnym sportem, który zyska przychylność widzów, będzie breaking? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka breakdance Paryż 2024 igrzyska olimpijskie igrzyska Robert Grzędowski

Monitoring plus sztuczna inteligencja – przepis na totalną inwigilację?

Już nie tylko Chiny, ale także Argentyna i Francja wykorzystują sztuczną inteligencję do analizowania zapisu kamer miejskiego monitoringu. Czy to krok w kierunku nowej rzeczywistości, w której nasze codzienne zachowania będą skrupulatnie punktowane przez władze i układane w formę społecznego rankingu?
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja monitoring miejski monitoring Argentyna Francja Chiny Trójka

Grupa Wyszehradzka. Jaka jest jej przyszłość? Czy można odbudować prawdziwą współpracę?

Powstała 33 lata temu. Na początku była trójkątem, by po rozpadzie Czechosłowacji na Czechy i Słowację, przekształcić się w grupę. Grupę Wyszehradzką. Od kilku  lat przechodzi wyraźny kryzys warto sobie dzisiaj zadać pytanie: jaka jest jej przyszłość? Czy wciąż jeszcze jest sens, by istniała?
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Viktor Orban Robert Fico Donald Tusk Unia Europejska NATO Czechy Słowacja Węgry POLSKA Piotr Piętka Wojciech Stobba Trójka Petr Fiala

Twórcy walczą o tantiemy ze streamingu. "Nie domagamy się pieniędzy od rządu i widzów"

Trwają prace nad projektem noweli ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Chodzi m.in. o wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw, które zapewnią twórcom i wykonawcom dzieł niezbywalne prawo do tantiem z eksploatacji ich utworów w sieci. Przed Sejmem, gdzie miało miejsce pierwsze czytanie projektu, protestowały organizacje zrzeszające twórców filmowych. - To nie jest tak, że twórcy chcą jakichś dodatkowych pieniędzy, których nie dostawali wcześniej - zaznacza reżyser Paweł Maślona.
Zobacz więcej na temat:  Trójka aktorzy aktorstwo reżyser kino film polski Magdalena Boczarska Agnieszka Smoczyńska Paweł Maślona

Trójka na Żuławach. Podróż szlakiem mennonitów i domów podcieniowych

W porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" w Boże Ciało odwiedziliśmy Żuławy - obszar na północy Polski położony w delcie Wisły. Odbyliśmy podróż po najpiękniejszych terenach tego regionu i odwiedziliśmy jego największe atrakcje - to m.in. charakterystyczne domy podcieniowe i kursująca w sezonie letnim na Mierzeję Wiślaną kolej wąskotorowa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka turystyka Żuławy architektura podróże historia Polski

Pośladki Dawida, czyli obrona honoru klasycznej rzeźby Michała Anioła

Cecilie Hollberg, dyrektorka florenckiej Galleria dell'Accademia, wzywa do obrony wizerunku i godności najsłynniejszej rzeźby swojego muzeum, czyli Dawida Michała Anioła. Dzieło to bowiem w ostatnim czasie pojawia się na koszulkach, ręcznikach, kieliszkach, i to w pozach szkalujących wg dyrektorki to klasyczne dzieło sztuki. Producenci i sprzedawcy uważają, że mają pełne prawo przerabiać wizerunek rzeźby Dawida, jak chcą, gdyż znajduje się on w domenie publicznej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA rzeźba Michał Anioł Florencja domena publiczna prawa autorskie Unia Europejska Piotr Łodej

Czy praktykowanie jogi jest niemęskie? Dlaczego w większości zajmują się nią kobiety?

Joga cieszy się coraz większą popularnością. Ćwiczenia rozciągające, uspokajające i przywracające równowagę wydają się znakomitym pomysłem w naszej zabieganej, pełnej napięć i chaosu rzeczywistości. Jednak zaledwie 20-25 procent praktykujących jogę to mężczyźni. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA joga ćwiczenia ruch zdrowie energia zdrowie psychiczne Krzysztof Łoniewski Trójka