Polskie Radio
Section05

podróże

Podróże Czejarka. Śledź na słodko, kościoły jak wyrzutnia rakiet oraz sekret Christianso. Dania. Bornholm

Na koniec kalendarzowego lata coś z niezwykłych wakacyjnych wspomnień czyli duński Bornholm oraz miniaturowa Christianso wplątana w wielką politykę. Polaków można spotkać tu często bo nagle te dwie bałtyckie wyspy stały się modne i popularne. W czym tkwi ten sekret? Czy są to śledzie na słodko? Czy okrągłe świątynie, które wyglądają jak wyrzutnie kosmicznych rakiet sprzed tysiąca lat? A może kreatorzy sztuki, którzy sprzedają tu swoje dzieła oraz prowadzą ekskluzywne galerie? Z rekordową małą Christianso, dosłownie jak z wisienką na torcie, na czele. Bo kto zna wyspę, na której nie ma wody, psów oraz kotów za to jest kilku szalonych artystów, szkoła wyłącznie dla najmłodszych oraz dziwne więzienie? Podcast Podróże Czejarka nr 170, video bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka

Szydłowiec - miasto z 600-letnią historią

- Zamek w Szydłowcu został wybudowany w latach 1470-1480. Rozbudowa gotyckiego zamku nastąpiła w 1515 roku. Ostatnią właścicielką była Anna z Zamoyskich Sapieżyna, która sprzedała dobra szydłowieckie skarbowi Królestwa Polskiego - opowiadała Katarzyna Kowalczyk - przewodnik z Miejskiej Informacji Turystycznej. W ostatnim odcinku cyklu "Małe ojczyzny z wielką historią" udaliśmy się w podróż do Szydłowca.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Sułek Hanna Szczęśniak miasto Mazowsze mazowieckie Szydłowiec

Uczony, misjonarz, mandatariusz. Trzy oblicza Michała Boyma

Niedawno minęła 365. rocznica śmierci Michała Boyma. Służył on m.in. na skatolicyzowanym chińskim dworze i był wysłannikiem cesarza do papieża. Jego barwne życie przypomniał w "Eurece" prof. Marcin Jacoby - sinolog, tłumacz, literaturoznawca, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu SWPS w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Michał Boym Marcin Jacoby Chiny medycyna

Podróże Czejarka. Kura jak dinozaur i korpolit jak Mona Lisa czyli Polacy w Danii i NaturBornholm

Dziś podróż w dźwiękach i podróż w czasie bo cofniemy się o kilkaset milionów lat! Na duńskiej wyspie Bornholm jest niezwykła placówka naukowa poświęcona historii, ekologii, przyrodzie oraz wielkiej katastrofie czyli zderzeniu Europy z Afryką, które nastąpiło właśnie tu bardzo dawno temu i zmieniło wtedy historię nie tylko tej wyspy. W linii prostej do Polski jest stąd około 100 kilometrów ale by tu się dostać trzeba pokonać dużo dłuższą i bardziej skomplikowaną trasę. Na miejscu, w supernowoczesnym NaturBornholm pracują jako naukowcy nasi rodacy! Będzie o prywatnym życiu dinozaurów, czwartych zębach, bałtyckich krewetkach oraz o... odchodach cenniejszych niż złoto. Podróże Czejarka nr 169, video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
Zobacz więcej na temat:  Adam Asnyk Powstanie Styczniowe poezja literatura książki romantyzm filozofia Syberia wiersze choroba pisarz niepodległość HISTORIA 160. rocznica powstania styczniowego

Selfie z widokiem na film. Set-jetting - nowe hobby kinomanów

- Set-jetting często polega na tym, że nie tylko wybieramy się w konkretne miejsce, gdzie film był kręcony lub gdzie wydaje się, że był kręcony, choć tak naprawdę był realizowany w studio, i poszukujemy tam konkretnych lokacji, które odpowiadają temu, co widzieliśmy na ekranie - mówiła w Dwójce dr Paulina Kwiatkowska z Instytutu Kultury Polskiej UW.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM KULTURA

Twierdza warowna i legenda o Żółtej Damie. "Lato z Radiem" na zamku w Liwie

"Lato z Radiem" odwiedziło mazowiecki Liw - ośrodek krajoznawczy i letniskowy, miejsce obrad sejmików ziemskich ziemi liwskiej od XVI wieku do pierwszej połowy XVIII wieku. Tamtejszy zamek był jedną z sześciu murowanych twierdz wzniesionych przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Patryk Michalski Lato z Radiem 2024 mazowieckie Roman Czejarek turystyka Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie zamek w Liwie Liw Bona Sforza

Piotr Damasiewicz zawędrował do Santiago de Compostella, a po drodze dał 100 koncertów

- Trasa trwała sześć miesięcy, obejmowała 4168 km, a także ponad 100 koncertów. Mojej wędrówki nie zrealizowałem w trybie ciągłym, w jakim chciałem, żeby była zrealizowana, natomiast podzieliłem ją na trzy odcinki, co wynikało z ważnych powodów artystycznych i życiowych - mówił w Dwójce Piotr Damasiewicz, multiinstrumentalista i kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  Santiago de Compostela Piotr Damasiewicz pielgrzymka Małgorzata Szymankiewicz Dwójka MUZYKA KULTURA