Polskie Radio
Section05

podróże

Chwile grozy w samolocie do Nowego Jorku. "On się pali!"

Chwile grozy przeżyli w niedzielę podróżujący samolotem linii United Airlines na trasie Houston - Nowy Jork. Na filmie nagranym przez jednego z pasażerów tuż przed startem maszyny widać dym i płomienie wydobywające się ze skrzydła. Na nagraniu słychać też, jak stewardesa prosi wszystkich o pozostanie na swoich miejscach. "Nie, on się pali!" - krzyczy jeden z pasażerów. W końcu zarządzono ewakuację, a strażacy ugasili ogień.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT samolot USA Stany Zjednoczone lotnictwo pożar

Alexander Selkirk. To on był prawdziwym Robinsonem

2 lutego 1709 roku angielskie okręty "Duke" i "Duchess" przybiły do brzegów Más a Tierra. Wyspa wyglądała na bezludną. Nagle oczom marynarzy ukazał się... Szkot. Zdarzenie to miało zainspirować Daniela Defoe do napisania słynnej książki o Robinsonie Kruzoe.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe oceany marynarze marynarka żeglarze żeglarstwo literatura książki Szkocja Wielka Brytania Chile Hiszpania wyspa pirat piractwo statek

Morskie Centrum Nauki: Roman Czejarek z wizytą w Szczecinie. Zadał bardzo ważne pytanie

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha to najnowsza i największa atrakcja Szczecina, jak i całego Pomorza Zachodniego. - U nas wszystko pokazujemy poprzez pryzmat morskości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Witold Jabłoński, dyrektor MCN. Dlaczego statystyczny Polak cały czas jest przekonany, że Szczecin leży nad morzem?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka Zobacz także Morskie Centrum Nauki w Szczecinie Szczecin Witold Jabłoński

Podróże Czejarka. Żużel, wino i śpiew, czyli Zastal, wiadro z pomyjami i zamach na Bieruta. Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra

Czy wiadro z pomyjami może być groźne oraz zaważyć na losach artysty, który ośmielił się je namalować? Okazuje się, że tak! Do tego legendarny żużel, symbol PRL czyli Zastal, rewelacyjna galeria Złotego Grona, Broniewski na ukrytym niemieckim nagrobku i ulubiona wieś Osieckiej. Oto sekrety zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Od Warszawy daleko ale ma to swoje zalety. Życie biegnie tu wolniej, wśród zieleni i pół tysiąca kilometrów od władzy, która chyba właśnie z tego powodu rzadziej się wtrąca. I bardzo dobrze. Skojarzeń jest więcej bo mamy również słynne winobranie, gdzie legalnie można napić się pysznego wina oraz... propagandowy festiwal piosenki radzieckiej, później, rosyjskiej a później nawet przez chwilę europejskiej. Dziś politycznie to mało poprawne ale przed laty marzenie sporej grupy artystów. Podcast Podróże Czejarka nr 189. Premiery audio zawsze w środy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka

Egzotyka, a może gdzieś do Europy? Dokąd Polacy latają na wakacje?

Hiszpania, Włochy i Francja znalazły się w czołówce podróży lotniczych Polaków w 2024 roku. Z raportu platformy Fru.pl najchętniej odwiedzanymi w zeszłym roku miastami były; Rzym, Paryż, Mediolan i Barcelona. W zestawieniu pojawiło się także wiele innych kierunków. W górę pną się między innymi Albania, Malta i Cypr.
Zobacz więcej na temat:  podróże zagraniczne podróże po Polsce Albania Afryka Europa Zachodnia turystyka

Donald Trump nie jest pierwszy. Konflikt o Kanał Panamski wybuchał już kilka razy

Kanał Panamski powstał w miejscu, gdzie od wieków krzyżują się interesy różnych państw. Donald Trump, zapowiadając odebranie Panamie przeprawy, wpisuje się w wielowiekową tradycję walki o ten wyjątkowy kawałek lądu i wody.
Zobacz więcej na temat:  Panama Kanał Panamski Donald Trump Kolumbia Ameryka Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka Środkowa Hiszpania Anglia Wielka Brytania Francja USA Waszyngton oceany Ocean Atlantycki Pacyfik karaiby HISTORIA kolonie żegluga śródlądowa żegluga pełnomorska handel złoto polityka

Podróże Czejarka. Polska zaklęta w dźwięku od kulis. Hejnał z Wieży Mariackiej czyli co jest tam na górze? Kraków

Oto najbardziej znana melodia w Polsce. Rozpoznawalna łatwiej niż nasz hymn narodowy! Wystarczy kilka taktów i każdy wie co to oraz skąd jest nadawane. Hejnał z Wieży Mariackiej w Krakowie. Legenda, historia i tradycja zaklęta w nutach. Od 16 kwietnia 1927 transmitowany w samo południe przez Program Pierwszy Polskiego Radia. Choć zdarzały się wyjątki gdy zamiast hejnału z wieży grano inne melodie. Łzy Matki po katastrofach samolotów w Smoleńsku i Mirosławcu oraz po śmierci Papieża Jana Pawła II, Czerwone Maki na Monte Cassino w rocznicę słynnej bitwy. Hymn Cracovii na 100-lecie klubu oraz What, a Wonderful World po śmierci Zbigniewa Wodeckiego. A jakie jeszcze inne sekrety skrywa Wieża Mariacka? Po co na szczycie lina ratunkowa? Dlaczego dyżur hejnalisty trwa aż 24 godziny bez żadnej przerwy? Podróże Czejarka nr 188. Premiery audio w środy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka