Polskie Radio
Section05

podróże

Hiszpania i Katalonia. Wiosenna wizyta na Półwyspie Iberyjskim

Wiosna zagościła na dobre w audycji "Swoją Drogą". Tym razem mogliśmy ją wyczuć zarówno w muzyce, jak i opowieściach. W kolejnym wydaniu Martyna Matwiejuk wraz z gośćmi zabrała na w podróż przez Hiszpanię i Katalonię. Poznawaliśmy nie tylko kulturę, ale też codzienność mieszkańców tego zakątka świata.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Martyna Matwiejuk turystyka katalonia Hiszpania Półwysep Iberyjski

Podróże Czejarka. To mógł być hymn Polski! "Rota", Maria Konopnicka i jej sekrety. Żarnowiec

Są takie teksty, który zna chyba każdy z nas. A przynajmniej powinien... "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród" napisała w 1908 roku Maria Konopnicka. Dwa lata później muzykę do "Roty" skomponował Feliks Nowowiejski. Pierwsze publiczne wykonanie odbyło się w Krakowie 15 lipca 1910 roku w czasie uroczystości grunwaldzkich. Co wiemy o życiu Konopnickiej? Sierotka Marysia, krasnoludki, Pimpuś Sadełko ale też "Pan Balcer w Brazylii" i "Nasza szkapa". I oczywiście Jaś Wędrowniczek. To najczęstsze skojarzenia. Ale są też inne i kilka zagadek, które do dziś czeka na rozwiązanie. Zapraszam do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu koło Krosna, do dworku podarowanego artystce przez Naród. Podcast Podróże Czejarka nr 194 z bonusem, bo z KONKURSEM. Odpowiedzi pod: roman.czejarek@polskieradio.pl. Premiery podcastów audio zawsze w środy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka

Artur Kot: Grenlandia była jedną z największych moich przygód. Planu nigdy nie zrealizowaliśmy

Grenlandia Wschodnia to jedno z ostatnich miejsc na Ziemi, gdzie człowiek jest tylko gościem. Kilka dni spędził tam Artur Kot, fotograf i podróżnik. - Mieliśmy plan opłynąć największy fiord na świecie, jednak to się nigdy nie udało. Utknęliśmy w najmniejszym mieście Grenlandii - Ittoqqortoormiit - mówi. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Jędrzej Rosiewicz grenlandia turystyka

Co mógł zobaczyć Ryszard Kapuściński podczas podróży po Afryce i Azji?

Pięćset eksponatów pochodzących z Chin, Indii, Egiptu, Sudanu, Etiopii, Iranu i Algierii. Na wystawie "Podróże z Herodotem. Świat oczami Ryszarda Kapuścińskiego" ukazana zostanie różnorodność kultur państw Azji i Afryki, krajów, które podczas swoich licznych podróży odwiedził mistrz polskiego reportażu.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kapuściński Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka Zobacz także Radom muzeum

Dramatyczne sceny na Śnieżce. Nagranie wywołało burzę

Na Śnieżce doszło do groźnej sytuacji. Grupa chłopców, schodzących ze szczytu, co chwilę przewracała się na zaśnieżonym szlaku. Profil @tatry_official umieścił nagranie pokazujące całą sytuację. Pod filmem pojawiło się wiele krytycznych komentarzy pod adresem turystów. Zarzucono im, że nie dostosowali ubioru do warunków panujących w górach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA góry Śnieżka zima wspinaczka regiony

Podróże Czejarka. Polski Rockefeller czyli Ignacy Łukasiewicz, ropa, wiedza oraz ... towarzyski skandal. Bóbrka

Czy gdyby losy potoczyły się inaczej Ignacy Łukasiewicz byłby polskim Johnem Rockefellerem? To wielce prawdopodobne bo historia ropy naftowej nie zaczyna się w Ameryce czy na Bliskim Wschodzie lecz właśnie w Polsce, w dawnej Galicji, w Bóbrce niedaleko Krosna. Jak zaczęto wydobywać olej skalny, bo tak kiedyś nazywano ropę? Kim był Łukasiewicz, o którym do dziś krąży wyjątkowo wiele pozytywnych relacji? Dlaczego ludzie tak bardzo go szanowali choć był bohaterem głośnego towarzyskiego skandalu zaś na jego małżeństwo zgody musiał udzielić sam Papież! Co robi w Bóbrce głowica z Karlina gdzie w latach PRL doszło do słynnego wycieku ropy, a później olbrzymiego pożaru gaszonego przez wiele dni? Zapraszam do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego imienia Ignacego Łukasiewicza. Podcast Podróże Czejarka nr 193. Video bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio w środy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka