Polskie Radio
Section05

podróże

Bezpieczny powrót z wakacji. Najważniejsze zasady, o których musi pamiętać kierowca

Przed nami ostatni wakacyjny weekend. Oznacza to wzmożony ruch na drogach, związany z powrotami z urlopów. Dlatego przygotujmy się na możliwość wystąpienia większych utrudnień niż zazwyczaj. Dostosujmy prędkość do panujących warunków. Pamiętajmy o tym, żeby jechać bezpiecznie i stosować się do dobrych praktyk w podróży.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online GDDKiA kierowca

Sierpniowy boom. "Bałtyk okazał się strzałem w dziesiątkę"

Turyści w Polsce coraz częściej chcą wypoczywać w luksusowych warunkach. Dlatego wybierają duże hotele zamiast pensjonatów czy prywatnych kwater. W tym sezonie wielokrotnie na opcję all inclusive nad Bałtykiem decydowali się klienci z zasobnymi portfelami. Kończące się wakacje podsumował w Polskim Radiu 24 dr Adam Karpiński, ekonomista i ekspert ds. turystyki.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wakacje urlop turystyka Polskie Radio 24

Podróże Czejarka. Kosmiczna wyprawa czyli głos z samochodowej nawigacji. Planetarium Śląskie od kulis.

W czasie tegorocznych podróży Lato z Radiem dotarło również pod Stadion Śląski. A tam prawdziwa gratka dla miłośników nauki, czyli najstarsze, ale też po przebudowie najnowocześniejsze w Polsce słynne Planetarium Śląskie. Na zwiedzających czeka tu rekordowa liczba atrakcji w tym jedyny w naszym kraju symulator gdzie każdy ze zwiedzających może, choć przez chwilę poczuć stan nieważkości! Musiałem i ja skorzystać z takiej okazji. I uwaga - w roli przewodnika jeden z najbardziej znanych głosów, bo to głos z naszych samochodowych nawigacji. Podróże Czejarka nr 167, wersja video pod adresem: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka

Czesi pokochali polskie morze. W tym roku padł rekord

- Wiedzieliśmy, że w tym roku Czesi będą bili rekordy, ale nawet te rekordy, które przewidywano, że zostaną pobite, przekroczono - mówił o wyjazdach naszych południowych sąsiadów nad polską część Morza Bałtyckiego Pavel Trojan, dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji w Pradze. Dodał, że media donoszą, iż ten kierunek w tym roku wybrało już ponad 550 tys. turystów z Czech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wakacje turystyka GOSPODARKA POLSKA wypoczynek Morze Bałtyckie Czechy

Poradnik Młodego Odkrywcy - 04 - Dziennik ekspedycyjny

Dziennik ekspedycyjny to zeszyt, teczka lub plik, w którym zapisujemy i umieszczamy swoje spostrzeżenia, zaskoczenia, przemyślenia i doświadczenia związane z daną wyprawą, dniem i chwilą. Dlaczego warto zbierać swoje dzikie wspomnienia? O tym dowiecie się z podcastu Marty Kawalec. Zdjęcia, relacje dźwiękowe, filmiki czy zapisane wierszem wrażenia to tylko kilka z propozycji, w jaki sposób prowadzić swój dziennik ekspedycyjny.
Zobacz więcej na temat:  dzieci parki narodowe

Wychowanie w japońskiej rodzinie bardzo różni się od naszego. "Dzieci są grzeczniejsze"

- W Japońskich szkołach nie ma sprzątaczek, ponieważ uczniowie muszą sprzątać swoje klasy i łazienki pod koniec każdego dnia. Ten system jest potem kontynuowany, stąd młodzież, a potem dorośli są bardzo samodzielni - powiedziała Edyta Dziemińska, profesor na uczelni w Tokio, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja wycieczka Japonia Tokio

"Rozwój krótkowzroczności obecnie jest lawinowy". Czy można to zatrzymać?

Najnowsze badania wykazują, że do roku 2050 aż połowa ludzi na świecie będzie cierpiała na krótkowzroczność. Na czym polega ta wada, jak zdiagnozować u siebie problemy ze wzrokiem i czy rozwój tych chorób można zatrzymać? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała w "Strefie Rodzica" dr hab. n. med. Agnieszka Kamińska – specjalista chorób oczu, retinolog i mikrochirurg z wieloletnim doświadczeniem.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja okulary wady rozwojowe u dzieci badanie zdrowie dziecka

Podróże Czejarka. Polskie Pompeje czyli miasto, które było i którego już nie ma. Dlaczego? Kostrzyn.

Tropiciele historii mówią o tym miejscu Polskie Pompeje. Dlaczego aż tak? Co wydarzyło się w Kostrzynie nad Odrą, że spora część miasta na zawsze zniknęła zostawiając tylko morze ruin powoli porastane przez krzaki i drzewa? Czemu nikt nie próbował tego odbudować? Co powoduje, że nawet zwiedzanie tego terenu może być niebezpieczne? Czego szukają tu poszukiwacze skarbów? Oto dramatyczne losy miasta, które zniknęło, oraz wycieczka z grupą prawdziwych pasjonatów gotowych zrobić wszystko by innym o tym miejscu opowiedzieć. Podróże Czejarka nr 166, wersja video pod adresem: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy, premiery video w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka

Odkrywamy Polskę z dzieckiem. Dokąd jechać i jak się do tej wyprawy przygotować?

- Wszystkie nasz projekty adresowane do dzieci są wielką przygodą, bo nagle okazuje się, że wykładowcy akademiccy, ludzie przyzwyczajeni do pracy z dorosłymi znajdują język, aby dotrzeć do najmłodszych i mówić o sztuce, historii czy odległych kulturach w przystępny sposób - powiedziała Katarzyna Walecka, która wraz z Kingą Wojtas jest autorką książki "Widzimy się w Polsce!" i opowiedziała o tym dlaczego warto zwiedzać nasz kraj z tym przewodnikiem.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja wycieczka zwiedzanie Polska