Polskie Radio
Section05

powstanie listopadowe

Szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną sprowadzone do Polski. Dziś uroczystości pożegnalne w Auxerre

W Auxerre w regionie Burgundia zostaną dziś uroczyście pożegnane szczątki Maurycego Mochnackiego. Powstaniec listopadowy i wybitny przedstawiciel Wielkiej Emigracji zmarł we Francji w 1834 roku. W uroczystości będzie uczestniczyła delegacja polskich władz z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Europa romantyzm ŚWIAT Francja Maurycy Mochnacki

Muzyczny hołd dla bohaterów powstania listopadowego

W powstaniu listopadowym walczyło wielu Polaków, którzy urodzili się jeszcze w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej i którzy nie mogli pogodzić się z utratą niepodległości.  - Gdyby nie ten wielki narodowy zryw, w kraju zapanowałyby smutek i marazm. Zapewne nie byłoby kolejnych powstań, a wtedy nie doczekalibyśmy się ostatecznego wyzwolenia naszej ojczyzny - powiedział na antenie Jedynki Lech Makowiecki, prowadzący audycję "Wieczór z historią". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski piosenka Lech Makowiecki

"Zawdzięczamy mu narodową tożsamość". Premier Mateusz Morawiecki o Maurycym Mochnackim

 - W swoim dziele pt. "O literaturze polskiej w wieku XIX", choć nie tylko w tym jednym, stworzył nową formułę polskiej tożsamości - tożsamość zapisaną w kulturze - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki w 10. odcinku podcastu, opublikowanym w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Maurycy Mochnacki romantyzm literatura HISTORIA społeczeństwo historia Polski

Napoleon Orda – wybitny dokumentalista polskiej architektury

138 lat temu zmarł w Warszawie, jeden z najwspanialszych kronikarzy polskiej zabytkowej architektury, Napoleon Orda. Ciężko chory rysownik, malarz, pianista i kompozytor odszedł 26 kwietnia 1883 roku i pochowany został w Janowie Poleskim (obecnie Białoruś). W swoich licznych podróżach wsławił się tym, że dokumentował widziane budowle, architekturę czy niesamowite elementy krajobrazowe w realistycznych rysunkach i pięknych akwarelach. W wielu wypadkach jego dzieła są jedynym, tak dobrze zachowanym obrazem bezpowrotnie utraconych budowli czy założeń miejskich bądź posiadłości wiejskich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA malarstwo

"Polsce kibicowała cała cywilizowana Europa". Historyk o bitwie pod Olszynką Grochowską

- Rosja wydawała się jakimś gigantem niepojętym, który posiada jakieś ogromne terytoria, nieznane, nikt nie wiedział, co tam się w środku dzieje. (...) I nagle maleńkie Królestwo Polskie - pamiętajmy, nie cała Polska - przeciwstawia się temu olbrzymowi - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka opisując bitwę pod Olszynką Grochowską.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA Rosja historia Polski

Rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską. Uroczysta msza święta uczci pamięć poległych

W ramach przypadającej na 25 lutego 190. rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w kościele pod wezwaniem Najczystszego Serca Maryi w Warszawie (plac Szembeka) odprawi o godz. 12:30 uroczystą mszę świętą. Po Eucharystii, między 14.00 a 16:00, zostaną złożone wieńce przy pomniku Bitwy Grochowskiej (ul. Traczy/Szeroka).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski